Porady Student Praca w zawodzie – jak ją znaleźć?
14.12.2021  | 4 min czytania

Praca w zawodzie – jak ją znaleźć?

14.12.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

W wielu ofertach pracy jako warunek konieczny do spełnienia podaje się ukończenie określonych kierunków studiów. Dyplom uczelni ma być gwarantem kompetencji kandydata na początku jego drogi zawodowej. Znalezienie pracy zgodnej z wykształceniem nie zawsze jest jednak prostym zadaniem. Jak jej szukać? Na co zwracać uwagę? O co zadbać jeszcze w trakcie studiów? Sprawdź w tekście!

O czym przeczytasz w artykule:
• Praca w zawodzie – czy planowanie w wieku 18 lat ma sens?
• Praca zgodna z wykształceniem, czyli jaka?
• Praca w zawodzie – jak zacząć?
• Praca zgodna z wykształceniem – gdzie szukać ogłoszeń?

| Jak stawiać sobie realne cele zawodowe?

Praca w zawodzie – czy planowanie w wieku 18 lat ma sens?

Gdy masz 18 lat i wybierasz studia – czasem pod kątem zainteresowań, czasem z wizją tego, co chcesz robić w przyszłości – nie wiesz jeszcze, z czym to się je i jak się to skończy. Rynek pracy zmienia się dynamicznie, wciąż pojawiają się nowe zawody, o których kilka lat temu nikt nie słyszał, nowe technologie, nowe sposoby działania – a uczelnie nie zawsze nadążają z dostosowywaniem swojej oferty. Nawet jeśli wybierasz kierunek ze sprecyzowaną wizją tego, co chcesz robić za pięć lat, z dużym prawdopodobieństwem zmienisz zdanie jeszcze kilka razy.

Czy to znaczy, że zamiast na studia lepiej iść do pracy? Zdecydowanie nie. Oznacza to tylko tyle, że nie warto przywiązywać się do jakiejś wizji swojej przyszłości, ale dać sobie prawo do poszukiwań i do zmiany. Współcześnie o niewielu branżach możemy powiedzieć, że ludzie w nich zatrudnieni wykonują stricte pracę zgodną z wykształceniem. Wyjątkami są medycyna, budownictwo, kierunki pedagogiczne, gdzie potrzebne są konkretne zdobyte w trakcie nauki uprawnienia. W przypadku większości zawodów wystarczą jednak odpowiednia wiedza, umiejętności oraz kompetencje miękkie i twarde, a dyplom magistra jest sprawą drugorzędną.

| „Kończę studia i nie wiem, co chcę robić w życiu”

Praca zgodna z wykształceniem, czyli jaka?

Tradycyjne podejście mówiące, że ukończony kierunek studiów determinuje ścieżkę kariery, odchodzi do lamusa. Z jednej strony mamy ludzi, którzy po latach pracy – z przymusu albo potrzeby zmian –przebranżawiają się, a z drugiej osoby, które kończą studia dla własnej satysfakcji, rozwoju, ale nie po to, by wiązać swoją przyszłość z tym, do czego byli przygotowywani.

Co jednak z tymi, którzy przyjęli zasadę, że chcą wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach i szukać pracy zgodnej z wykształceniem? Przyjęło się uważać, że kierunki humanistyczne dają solidne podstawy potrzebne do pracy w zawodach kreatywnych, związanych z PR-em, reklamą, social mediami, ale także edukacją, kulturą czy sztuką. Kierunki ekonomiczne – w branży finansowej, księgowej, związanej z danymi, a inżynierskie – technicznej czy technologicznej. To oczywiście duże uproszczenie, ale nikogo nie dziwi sytuacja, gdy jako front-end developer pracuje osoba po matematyce albo informatyce, a jako specjalista ds. PR – ktoś po dziennikarstwie czy etnografii.

| Analityczny jak humanista, komunikatywny jak programista

Praca w zawodzie – jak ją znaleźć?

Pracę w zawodzie możemy zdefiniować jako pracę na stałe, nie dorywczą, do wykonywania której potrzebne są kompetencje i umiejętności nabywane często podczas nauki na uczelni. Znalezienie pierwszej pracy po studiach zazwyczaj nie jest najprostsze i wymaga wysłania wielu CV, ale większość osób prędzej czy później wychodzi z tej batalii zwycięsko.

Szanse na powodzenie zwiększa zaangażowanie w rozmaite okołozawodowe projekty już w trakcie nauki. Według badania Pracuj.pl „Każde doświadczenie ma znaczenie. Młodzi o pracy” sami zainteresowani – absolwenci wkraczający na rynek – przyznają, że aktywności podejmowane w trakcie studiów pomogły im w znalezieniu zatrudnienia. Większość wskazywała na staże, chociaż spory odsetek zaczynał po prostu od etatowej pracy na czwartym czy piątym roku.

Praca zgodna z wykształceniem – które doświadczenia ją ułatwiają?

Ważne jednak, żeby staże i praktyki dobierać świadomie i tak, by coś z nich wynieść. Sam wpis w CV może działać dobrze na wejściu, ale na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter łatwo sprawdzi, czy na pewno masz umiejętności potrzebne do pracy w zawodzie. Jeśli jednak do sprawy podejdziesz rzetelnie – wybierzesz firmę z dobrymi opiniami, zajmującą się tematyką, w której chcesz się rozwijać, wykażesz zaangażowaniem i chętnie będziesz się uczyć, to masz szansę zdobyć nie tylko naprawdę solidne podstawy zawodu, lecz także… zatrudnienie. Wiele przedsiębiorstw organizuje staże po to, by spotkać ambitnych kandydatów, nauczyć ich pracy w organizacji, a potem przyjąć na stanowiska juniorskie. Warto więc aplikować do firm, z którymi chcesz związać swoją przyszłość.

| Czy „mgr” liczy się podczas rekrutacji? 5 mitów na temat studiów i pracy

Praca zgodna z wykształceniem – gdzie szukać ogłoszeń?

A gdzie szukać sprawdzonych ofert pracy w zawodzie? Dróg jest kilka. Zainteresuj się działalnością uczelnianego Biura Karier. To jednostka, która odpowiada za komunikację z pracodawcami –zbiera oferty, pośredniczy w kontakcie, organizuje różne wydarzenia. W ramach działalności często zatrudnia także doradcę zawodowego, który może pomóc zrozumieć, która ścieżka kariery będzie dla Ciebie odpowiednia, oraz skonsultuje CV – tak, by jak najlepiej przedstawiało Twoje kompetencje.

Dobrym pomysłem jest także networking. Popytaj starszych znajomych, czy w ich firmach nie ma wakatów. W wielu przedsiębiorstwach działa system poleceń, dzięki któremu za zarekomendowanie kandydata do pracy można dostać nagrodę pieniężną. Oczywiście musisz wykazać się kompetencjami na rozmowie kwalifikacyjnej lub rozwiązując zadanie próbne, ale polecenie od kogoś zaufanego zwiększa Twoją wiarygodność.

Pracy w zawodzie szukaj także na Pracuj.pl. To największa w Polsce wyszukiwarka ogłoszeń. Codziennie publikujemy nowe oferty skierowane do stażystów, praktykantów i młodszych specjalistów.

Oceń artykuł