Porady Student Praca po budownictwie to stan umysłu
09.08.2021  | 4 min czytania

Praca po budownictwie to stan umysłu

09.08.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Budownictwo to studia, które cieszą się wśród maturzystów niesłabnącym powodzeniem. Sam dyplom jednak nie wystarczy, aby znaleźć satysfakcjonującą ścieżkę kariery w branży budowlanej. Potrzeba jeszcze odpowiedniego nastawienia i cech charakteru. Zastanawiasz się, jakie są zawody związane z budownictwem i czy taka praca to coś dla Ciebie? Sprawdź w naszym tekście!

O czym przeczytasz w artykule:

• Budownictwo – perspektywy po studiach
• Budownictwo – czy warto zdobywać uprawnienia?
• Budownictwo – perspektywy pracy w terenie
• Praca po budownictwie – biuro projektowe
• Praca w budownictwie – siła charakteru
• Inne zawody związane z budownictwem

Budownictwo – perspektywy po studiach

Ukończyłeś studia inżynierskie i uzupełniające magisterskie na kierunku budownictwo, odbyłeś obowiązkowe praktyki, zdobyłeś niezbędną wiedzę – i zastanawiasz się: co teraz, co po budownictwie? Słusznie! Przed Tobą kilka możliwych ścieżek kariery, zależnych od tego, co chcesz robić, a częściowo też od zrealizowanej specjalizacji.

Najpopularniejsze z nich to:

  • budownictwo wodne,
  • budownictwo inwestorskie,
  • budownictwo ziemne,
  • budownictwo przemysłowe.

Tak naprawdę pracę jako inżynier budownictwa możesz rozpocząć po ukończeniu studiów I stopnia. Podstawowy zakres wiedzy i uprawnień to jednak też podstawowy zakres obowiązków – i podstawowa pensja. Nie warto na tym poprzestawać, ale iść dalej i wciąż się rozwijać. Niezależnie jednak od tego, którą ścieżkę wybierzesz, ukończenie studiów to dopiero początek Twojej zawodowej kariery.

| Kierunki techniczne: popularne, pewne i perspektywiczne

Budownictwo – czy warto zdobywać uprawnienia?

Aby pracować w większości zawodów związanych z budownictwem, konieczna jest przynależność do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – organizacji, która zrzesza inżynierów i techników posiadających uprawnienia budowlane niezbędne do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Ta sama izba udziela uprawnień budowlanych do projektowania, do kierowania robotami budowlanymi lub łącznie do obu tych rzeczy. Jeśli więc chcesz się rozwijać i piąć po szczeblach kariery – postaraj się jak najszybciej spełnić formalne warunki i przystąpić do egzaminu. Szczegółowe wytyczne znajdziesz na stronie internetowej izby w Twoim okręgu. Wymagania są podobne: ukończenie studiów II stopnia, odbycie rocznych lub dwuletnich praktyk w zawodzie związanym z budownictwem i zdanie zewnętrznego egzaminu.

| Plusy i minusy pracy w budownictwie

Budownictwo – perspektywy pracy w terenie

Jeśli chcesz zostać wykonawcą albo kierownikiem budowy, musisz przygotować się na specyficzne warunki pracy w terenie. Aby wytrwać, przydatne będą takie kompetencje miękkie jak stanowczość, charyzma czy pewność siebie, zdolności przywódcze pozwalające zarządzać ludźmi nawet w niesprzyjających okolicznościach, a do tego doskonała wydolność, umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami i chart ducha.

Praca w budownictwie to spore wyzwanie nie tylko intelektualne. Jeśli firma, w której pracujesz, wygra przetarg na wykonawstwo na drugim końcu kraju, a nawet w innym państwie, musisz być gotowy przenieść tam swoje życie nawet na kilka miesięcy. Z drugiej strony jednak osoba z odpowiednimi uprawnieniami, stażem pracy i umiejętnościami może liczyć na zarobki, które rekompensują te niedogodności.

Musisz też pamiętać, że piastowanie stanowiska kierownika budowy to duża odpowiedzialność i konieczność bycia na miejscu przez cały czas trwania robót, by na bieżąco móc reagować na to, co się dzieje. Z tego powodu godziny pracy nie są określone – na budowie trzeba się pojawić wcześnie rano i opuścić ją dopiero wtedy, gdy ostatni robotnik zejdzie ze stanowiska.

Zawody związane z budownictwem – najczęściej rekrutujące branże

Praca po budownictwie – biuro projektowe

Zrozumiałe jest jednak, że nie wszyscy chcą pracować w warunkach typowych dla budowy – w hałasie, pyle, niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Na szczęście istnieją też zawody związane z budownictwem, które nie wymagają tego typu poświęceń. Możesz zostać na przykład projektantem budowlanym i zatrudnić się w biurze projektowym.

Zalety są oczywiste: to statyczna praca biurowa, w której mniej istotne są kompetencje typowe dla ekstrawertyków. Ustalone godziny pracy, rzadkie – o ile w ogóle – delegacje, cisza i spokój za biurkiem. Warto jednak pamiętać, że jako projektanta obowiązują Cię spotkania z inwestorami, narady z innymi projektantami, burze mózgów czy współpraca z przedstawicielami innych zawodów, którzy także mają wpływ na to, jak będzie wyglądać ostateczny projekt. Oczywiście zdarzają się nadgodziny, okresy wzmożonej pracy czy projekty, które trzeba na ostatnią chwilę dostosowywać do warunków na budowie lub oczekiwań zleceniodawcy. Bez ciągłego doszkalania się ani rusz – znajomość najnowszych przepisów, uwarunkowań zabudowy, nowinek technologicznych czy trendów w branży jest niezbędna do tego, by pomimo upływu czasu być na bieżąco.

| Jak mądrze kierować ścieżką kariery

Praca w budownictwie – siła charakteru

Praca w budownictwie – niezależnie od tego czy w biurze, czy terenie – to specyficzna branża. Aby się w niej odnaleźć, pożądane są kompetencje, które zbiorczo można określić jako elastyczność. Kluczem do sukcesu są opanowanie, umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach stresowych i wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne. Szeregowi wykonawcy czy robotnicy potrzebują jasnych poleceń i wytycznych. Tu konieczna jest zdolność zwięzłego przekazywania swoich myśli, egzekwowania poleceń, bycia wymagającym i cierpliwym. Od tego przecież zależy nie tylko Twój autorytet, ale przede wszystkim bezpieczeństwo współpracowników i osób, które będą korzystać z budynku czy drogi, która powstanie.

Cechy te są niezbędne także w kontakcie z inwestorem – wyjaśnienie mu technicznych zawiłości, przekonanie do zastosowanych rozwiązań czy zwiększenia nakładów na inwestycję wymagają doskonałych umiejętności retorycznych. Podobnie podczas pracy biurowej – uwzględnienie w projekcie zmian proponowanych na ostatnim etapie prac, dostosowywanie do wytycznych zleceniodawcy czy wręcz przeciwnie – odwodzenie go od wprowadzania kolejnych pomysłów to wyzwania, którym bez stalowych nerwów i opanowania można nie podołać. Rozwinięte zdolności interpersonalne to bardzo ważna cecha, o którą nie zawsze pyta się na rozmowach kwalifikacyjnych, ale która może zaważyć na tym, czy sprawdzisz się w pracy w budownictwie, czy nie.

| 5 sposobów na rozładowanie stresu w pracy

Elastyczność, stanowczość i opanowanie są niezbędne, gdy trzeba szybko reagować na niespodziewane sytuacje – fundamenty zalewa woda, na budowie znaleziono niewypał, dostawca nie dowiózł odpowiedniej ilości materiałów i trzeba szybko przerzucić brygady z jednych działań na drugie… To wszystko wymaga cierpliwości oraz umiejętności całościowego spojrzenia na sprawę, wyciagnięcia konsekwencji i zarządzenia kryzysem – rozdysponowania zadań, powiadomienia służb, zabezpieczenia miejsca i tym podobnych. Praca w budownictwie to konieczność bycia przygotowanym na niespodzianki każdego dnia.

Inne zawody związane z budownictwem

Jeśli nie chcesz być ani wykonawcą, ani kierownikiem budowy, ani projektantem, a mimo wszystko czujesz, że praca w budownictwie to coś dla Ciebie, możesz wybrać także inne zawody. Oto kilka z nich:

  • Inspektor nadzoru budowlanego – na tym stanowisku zyskasz możliwość łączenia pracy stacjonarnej z delegacjami. Nadzorowanie nawet kilka budów jednocześnie sprawia, że dużą część dnia pracy wypełniają przejazdy, a pozostałą – wizytacje i praca biurowa.
  • Pracownik badawczo-techniczny – to praca głównie laboratoryjna. Do zakresu obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy z jednej strony wizytowanie budów i zbieranie materiału badawczego (przede wszystkim materiału budowlanego), a z drugiej – badanie go w laboratorium, a następnie analizowanie i opisywanie.
  • Inżynier ds. przygotowania produkcji – pracuje przede wszystkim w biurze, wykonując działania administracyjne niezbędne do tego, by zaplanowana budowa mogła rozpocząć się o czasie oraz by spełnione były wszystkie wymagania formalne. Przeprowadza analizy dokumentacji technicznej, odpowiada za kontakt z dostawcami i podwykonawcami, przygotowuje umowy i tym podobne.

| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Praca w budownictwie nie jest łatwa, wymaga ciągłego uczenia się i rozwijania kompetencji, ale jest też bardzo satysfakcjonująca. Inwestycji przybywa, dlatego wykształceni specjaliści są na wagę złota. Jeśli interesuje Cię ta branża – wybierz budownictwo. Perspektywy są tak szerokie, że niezależnie od osobistych uwarunkowań, znajdziesz ścieżkę dla siebie.

Jeśli szukasz pracy w budownictwie, sprawdź najnowsze oferty Pracuj.pl i aplikuj!

Oceń artykuł