Pracownik fizyczny – to określenie zasadniczo każdy instynktownie rozumie, ale warto wiedzieć, że pod tym pojęciem kryje się wiele różnych zawodów i specjalności. Jeśli i Ty należysz do grona osób wykonujących tego typu pracę, dowiedz się więcej na temat specyfiki rozmowy kwalifikacyjnej na stanowiska fizyczne. Zazwyczaj bowiem przebiega ona inaczej niż w przypadku prac biurowych. Jeśli wcześniej poznasz wymogi, jakie są zwykle powiązane z pracą fizyczną, łatwiej będzie Ci znaleźć nowe miejsce zatrudnienia.
W tym artykule przeczytasz:
• Jak definiuje się pracownika fizycznego?
• Jakich kwalifikacji wymaga się zwykle od osób wykonujących pracę fizyczną?
• W jaki sposób możesz dodatkowo zapunktować na rozmowie rekrutacyjnej?
Pracownik fizyczny – definicja
Pracownik fizyczny to określenie, które nie odnosi się do jednego konkretnego zawodu wyszczególnionego w klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ogólnie rzecz biorąc, uznaje się, że jest to osoba, która do wykonywania swoich obowiązków wykorzystuje przede wszystkim siłę mięśni. Stanowiska fizyczne są obecne w bardzo różnych branżach – np. budowlanej, logistycznej, motoryzacyjnej, spożywczej czy elektronicznej. Zakres zawodów wykonywanych z wykorzystaniem siły fizycznej jest więc bardzo szeroki. Zwyczajowo wymienia się tu np. prace magazynierów, kurierów i innych dostawców, pracowników obsługujących linie produkcyjne, robotników, inżynierów itp. – jednak lista ta jest znacznie szersza.
| 8 zawodów, w których musisz wykazać się dobrą sprawnością fizyczną
Należy pamiętać o tym, że niesłuszne jest tworzenie przeciwstawieństwa: pracownicy fizyczni vs. umysłowi. Ci pierwsi bowiem wykorzystują oczywiście nie tylko siłę swoich mięśni. Praca fizyczna wiąże się często z koniecznością umiejętnego rozplanowania działań czy przewidywania zdarzeń, wymaga dużej wiedzy technicznej, zdolności organizacyjnych itp. Dlatego obecnie częściej używa się podziału na tzw. białe i niebieskie kołnierzyki (ang. white collars i blue collars). „Niebieskie kołnierzyki” to określenie obejmujące zarówno pracowników stricte fizycznych, jak i tych związanych z procesem obsługi różnych etapów produkcji, ale i np. członków administracji niższego szczebla – w ramach której nierzadko łączy się zadania fizyczne z umysłowymi.
Praca fizyczna a wymagane kwalifikacje
Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zapewne wysłałeś już potencjalnemu pracodawcy CV, a być może także list motywacyjny. Pracownik fizyczny często jednak nie musi składać obu tych dokumentów – nierzadko list motywacyjny jest zastępowany bardziej szczegółową rozmową podczas spotkania kwalifikacyjnego. Rekruterzy wiedzą, jakie pytania zadać, aby sprawdzić stopień zaangażowania pracownika fizycznego czy jego ogólne nastawienie do pracy. Przede wszystkim jednak liczyć się będą Twoje kompetencje i kwalifikacje.
| 5 prac, które możesz zdobyć, nie mając doświadczenia
Zależnie od konkretnego miejsca pracy i jej charakteru pracownik fizyczny musi często przedstawić dowód ukończenia specjalistycznego kursu czy zaświadczenie o możliwości wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Może to być np. kurs operatora wózka widłowego czy wózków elektrycznych lub dokument umożliwiający pracę na wysokości powyżej 3 metrów itp. Jeśli stanowisko, na które jesteś rekrutowany, wymaga posiadania takich „papierów”, powinieneś umieć powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy je zdobyłeś, jak nazywa się podmiot wydający dane dokumenty i do czego Cię one uprawniają.
| Pracownicy fizyczni na tropie dobrej pracy
Oprócz wymienionych wyżej kursów i zaświadczeń – które są często konieczne do otrzymania zatrudnienia w wyspecjalizowanych pracach o charakterze fizycznym – istnieje szereg umiejętności, którymi „niebieskie kołnierzyki” powinny się wykazać na rozmowie kwalifikacyjnej, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Należy m.in. zaprezentować swoje kompetencje miękkie – takie jak sumienność, dokładność czy umiejętność pracy zespołowej. Jeśli jesteś gotów do pracy zmianowej, koniecznie podkreśl swoją elastyczność czasową – to niezaprzeczalny atut w przypadku pracy fizycznej, która w niektórych firmach odbywa się nawet 24 godziny na dobę. Od tego typu pracowników wymaga się też często:
- posiadania prawa jazdy – zwykle kategorii B, ale np. praca kuriera może się wiązać z koniecznością poruszania się motocyklem czy motorowerem, zaś osoba odpowiedzialna za transport i rozładunek musi czasem umieć prowadzić samochód ciężarowy,
- wykształcenia zawodowego – bądź też innych szkoleń, praktyk czy kursów, które dają konkretny fach w ręku,
- zaświadczenia o stanie zdrowia pozwalającym na daną pracę fizyczną – oczywiście badania medycyny pracy są konieczne dla każdej osoby zatrudnionej, niemniej już na etapie rekrutacji wiele firm wymaga przedstawienia dokumentu świadczącego o zdolności do wytężonego wysiłku w ramach pracy zawodowej,
- posiadania tzw. książeczki sanepidowskiej – jest to konieczne, jeśli Twoja praca będzie wymagać szeroko pojętego kontaktu z żywnością oraz dużą liczbą ludzi.
| 4 rzeczy, o które rekruter nie może Cię zapytać
Rozmowa rekrutacyjna z pracownikiem fizycznym – jak wyjątkowo zapunktować?
Wiele mówi się o tym, że na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na osoby zajmujące się pracą fizyczną – Warszawa i okolice pękają od tego typu ogłoszeń, ale ten trend jest obecny nie tylko w stolicy. Zapotrzebowanie na tzw. siłę roboczą okazuje się szczególnie duże w czasach kryzysu – jest m.in. bardzo zauważalne od wybuchu pandemii koronawirusa. Dlatego tak duże znaczenie ma to, abyś pokazał swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy spróbujesz to zrobić właśnie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. To wtedy bowiem pokażesz, że nie tylko masz mocny fach w ręku – czego powinno już dowieść Twoje CV – lecz także będziesz odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu. Zapunktujesz więc pewnością siebie, umiejętnością opowiadania o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o zaangażowaniu w pracę czy o dodatkowych pasjach.
| Pasja i zaangażowanie, czyli jak przekonująco opowiadać o zainteresowaniach?
Pracowni fizyczni coraz częściej mają też możliwość rozwoju na rynkach zagranicznych. Polscy specjaliści cieszą się ogromnym poważaniem w Europie – dają się bowiem poznać jako ludzie rzetelni, dokładni i pracowici. Jeśli więc masz na swoim koncie wyjazdy zarobkowe za granicę, nie wahaj się o tym wspomnieć. A gdy dodatkowo wiąże się to z faktem, że nieźle znasz jakiś język obcy, to tylko lepiej – Twój wizerunek jako przyszłego pracownika automatycznie staje się atrakcyjniejszy! Pamiętaj też o tym, że spotkanie kwalifikacyjne powinno przebiegać w warunkach partnerskich. Oznacza to, że także i Ty masz prawo do zadawania pytań. Pokaż więc, że jesteś zorientowany na samorozwój – dowiedz się np., czy w danym miejscu są dofinansowywane dodatkowe szkolenia czy kursy, które mogłyby Ci się przydać na dalszej drodze zawodowej.