Porady Życie zawodowe 5 sposobów na rozładowanie stresu w pracy
15.05.2019  | 4 min czytania

5 sposobów na rozładowanie stresu w pracy

15.05.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Denerwujesz się przed spotkaniem z klientem albo rozmową z szefem? W takiej sytuacji warto sięgnąć po techniki oddechowe redukujące uczucie stresu. Jeśli lęk towarzyszy Ci na co dzień, pomocne może okazać się pisanie o negatywnych emocjach - ułatwi to znalezienie przyczyny złego samopoczucia.

Jak skutecznie ukoić nerwy w firmie?

Stres mogą powodować goniące deadline’y oraz nadmiernie kontrolujący przełożony. Napięcie niweluje właściwa ilość snu, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Niestety, zdenerwowanie oraz lęk są niekiedy tak silne, że musimy zredukować je w miejscu pracy, by móc normalnie funkcjonować. Aby skutecznie rozładować stres, wypróbuj poniższe sposoby:   

  • Oddychaj głęboko

Kiedy jesteśmy zestresowani, zaczynamy oddychać nieregularnie. Bardzo często nabieramy za mało powietrza, co tylko potęguje uczucie podenerwowania. Jeżeli czujesz, że napięcie przeszkadza Ci w pracy, wykonuj ćwiczenia oddechowe. Jedną z najbardziej znanych metod jest technika 7/11. Polega ona na liczeniu od 1 do 7 podczas wdechu, a następnie od 1 do 11 podczas wydychania powietrza. Kilkukrotne wykonanie ćwiczenia pomaga skupić się na obowiązkach.

Chroniczny stres. Sprawdź sygnały!

  • Zadbaj o odpowiednią dietę i ruch

Deadline się zbliża, na biurku czeka stos dokumentów do wypełnienia, a Ty sięgasz po kolejną kawę i batonik. Kofeina nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale również potęguje uczucie stresu, dlatego lepiej zastąpić ją ziołową herbatą. Głód może wzmagać zdenerwowanie, ale nie powinieneś zajadać go mało wartościowymi produktami. Sięgaj po takie przekąski jak: owoce oraz orzechy. Jeżeli masz możliwość wyjść z firmy, udaj się na krótki spacer, by pozbyć się negatywnych emocji. W ramach przerwy możesz też wykonywać proste ćwiczenia, skłony, przysiady itp.

  • Dbaj o miłą atmosferę w firmie

W rozładowaniu napięcia niezwykle pomocny jest… śmiech. Na co dzień dbaj o dobre relacje ze współpracownikami, dzięki czemu praca nie będzie kojarzyła Ci się jedynie z obowiązkiem. Pamiętajcie o wręczaniu sobie drobnych upominków z okazji mikołajek czy obchodzeniu prima aprilis w pracy. Dodatkowo, jeśli problem z wykonaniem jakiegoś zadania wywoła u Ciebie negatywne emocje, będziesz mógł zwrócić się do życzliwego kolegi z prośbą o pomoc.

  • Włącz muzykę relaksacyjną

W niektórych firmach dozwolone jest słuchanie muzyki przez słuchawki. Jeżeli Twój przełożony nie ma nic przeciwko takim praktykom, możesz wykorzystać przyjemne dźwięki podczas wykonywania swoich obowiązków. Przygotowana wcześniej playlista z ulubionymi utworami pomoże Ci rozładować stres.

  • Rób notatki na temat swoich emocji

Jednym z najciekawszych sposobów na pozbycie się negatywnych emocji jest pisanie o nich. Jeśli często borykasz się z lękiem czy złością, załóż zeszyt, który pozwoli Ci wyrzucić z siebie nieprzyjemne uczucia. Dzięki temu określisz, jakie sytuacje powodują u Ciebie stres. Może okazać się, że Twoje złe samopoczucie jest spowodowane konfliktem w zespole albo wynika z wykonywania wszystkich zadań na ostatnią chwilę. Kiedy zrozumiesz, co wywołuje u Ciebie panikę czy zdenerwowanie, będziesz mógł zastanowić się, co należy zrobić, by w podobnych sytuacjach reagować w zupełnie inny sposób.

6 sposobów na walkę ze stresem według ludzi sukcesu

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł