Porady Kariera i rozwój 4 korzyści, które daje elastyczność w pracy
04.03.2019  | 7 min czytania

4 korzyści, które daje elastyczność w pracy

04.03.2019  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Elastyczność – to cecha charakteru, którą bardzo cenią pracodawcy. Umożliwia ona bowiem stosunkowo proste i szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków pracy. W związku z tym elastyczny pracownik ma bardzo duże szanse na zdobycie awansu i osiągnięcie sukcesu. Łatwiej jest mu też się przebranżowić i zdobywać nowe kompetencje. Sprawdź, jakie korzyści wiążą się z byciem elastycznym!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Elastyczność w pracy – co to takiego?
• Jakie 4 korzyści niesie ze sobą elastyczność pracownika?
• Elastyczność – cecha charakteru czy umiejętność, którą możesz wypracować?

Elastyczność w pracy – co to takiego?

W dzisiejszych czasach rynek pracy nieustannie się zmienia. Przeobrażeniom ulegają zakresy obowiązków na danych stanowiskach, poszerza się również wachlarz umiejętności, jakich firmy oczekują od pracowników. W tym gąszczu zmian nie każdy odnajdzie się z równą łatwością. Dlatego właśnie pracodawcy chętnie zatrudniają osoby cechujące się dużą elastycznością. Kompetencja ta pozwala dopasować się do nowych sytuacji zawodowych. Umożliwia ona sprostanie rosnącym oczekiwaniom organizacji i szybkie zaadaptowanie się do warunków pracy.

| 5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

W praktyce oznacza to, że pracownik nie bazuje jedynie na wiedzy zdobytej w procesie kształcenia czy na doświadczeniu wyniesionym z poprzednich miejsc zatrudnienia. Nie przestaje się uczyć, bierze udział w dodatkowych szkoleniach i szlifuje nabyte umiejętności. Wykazuje się też otwartością na branżowe nowinki, stara się być na bieżąco z trendami panującymi w danej dziedzinie, śledzi nowoczesne rozwiązania, by móc je wykorzystać podczas pracy.

| Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika

Elastyczny pracownik jest także otwarty na sugestie swojego kierownika – np. zmienia styl czy czas pracy, by lepiej dopasować się do aktualnych potrzeb firmy. Nie ma również problemu ze spełnianiem wymagań nowego przełożonego, jeśli zakończy współpracę z dotychczasowym. Jest w stanie zastępować innych pracowników podczas ich urlopu czy nieobecności – przejąć część lub całość ich obowiązków. Bez większych trudności odnajduje się w nowym otoczeniu czy środowisku pracy. Może wykonywać obowiązki na innym niż dotychczas stanowisku, a nawet zmienić branżę.

Jakie 4 korzyści niesie ze sobą elastyczność pracownika?

Wyraźnie więc widać, że elastyczność w pracy to bardzo cenna zaleta. Może ona przynieść wiele korzyści na Twojej drodze zawodowej. Jeśli jesteś otwarty na zmiany i szybko się adaptujesz na potrzeby nowych warunków pracy, wówczas masz większą szansę na osiągnięcie sukcesu. Z jakimi profitami najczęściej ma do czynienia elastyczny pracownik?

  1. Uznanie przełożonego

Osoby elastyczne w pracy, chętne do zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczeń, częściej zyskują sobie przychylność przełożonego. Stanowi to bowiem dowód zaangażowania pracownika i jego dążenia do samorozwoju. Firmie będzie więc zależeć na tym, by utrzymać taką osobę w szeregach swojego zespołu. Uznanie szefa może się także okazać przydatne w trakcie rozmowy na temat wyższego wynagrodzenia.

| Pochwały i docenianie w pracy – jak robić to dobrze?

  1. Awans na wymarzone stanowisko

Dopasowywanie się do potrzeb firmy – m.in. poprzez systematyczną edukację, zainteresowanie różnymi kursami i certyfikatami – może w przyszłości zaprocentować objęciem wyższego, lepiej płatnego stanowiska. Elastyczny pracownik będzie bowiem w stanie sprostać wyzwaniu, jakie stanowi pełnienie nowej funkcji w firmie. Dla osoby, która ma trudności z dostosowaniem się do nowych warunków pracy, zmiana posady mogłaby skutkować pogorszeniem efektywności.

Awans jako nagroda za elastyczność w pracy – żartobliwy rysunek

  1. Poszerzanie swojej wiedzy, samorozwój

Nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań czy zdobywanie kolejnych umiejętności oznacza pęd do rozwoju danego pracownika. Tym właśnie odznacza się osoba wykazująca się dużą elastycznością. Ciągłe samodoskonalenie się powoduje, że taki pracownik nie traci motywacji, ma ściśle określone cele i wytrwale dąży do ich realizacji. Na dodatek wykonywane obowiązki zawodowe sprawiają mu przyjemność, dają poczucie spełnienia i satysfakcji.

| Satysfakcja zawodowa – skąd się bierze?

  1. Przekwalifikowanie się

Bycie elastycznym daje również możliwość przekwalifikowania się. Osoba, która łatwo dostosowuje się do niecodziennych warunków, prawdopodobnie szybko odnajdzie się w innej rzeczywistości. Zainteresowanie zmianą branży może też się pojawić jako efekt poszerzania swojej wiedzy. Zdarza się bowiem, że ucząc się czegoś dodatkowego, odkrywasz przy okazji swoją nową pasję – i to z nią postanawiasz związać swoją przyszłość zawodową.

Elastyczność – cecha charakteru czy umiejętność, którą możesz wypracować?

Zastanawiasz się, czy elastyczność jest cechą wrodzoną – i albo ją masz, albo nie – czy też możesz ją w sobie wypracować? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Oczywiście każdy z nas rodzi się z pewnym pakietem cech charakteru, które decydują o tym, czy m.in. na co dzień wykazujemy się otwartością na zmiany i elastycznością w dostosowaniu do nich. Jednak w toku naszego życia możemy dodatkowo umacniać pewne aspekty naszej osobowości lub próbować je rozwijać.

| Jak mądrze kierować ścieżką kariery?

Bywają więc osoby, które mają ogromny potencjał do tego, aby stać się elastycznym pracownikiem, ale każdy może – w węższym lub szerszym zakresie – wyrabiać w sobie otwarte i pozytywne nastawienie do zmian. Jeśli chcesz trenować swoją elastyczność, nie unikaj sytuacji w jakiś sposób zaskakujących i wytrącających Cię ze strefy komfortu. Podejmuj się różnych nowych aktywności, stawiaj na naukę czegoś nowego. Staraj się trenować swój mózg – utrzymywanie go w dobrej kondycji powoduje, że jest on w stanie błyskawicznie reagować na zmiany warunków.

| Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

Ważnym w tym kontekście pojęciem jest elastyczność psychologiczna, która świadczy o Twoich predyspozycjach do tego, by stać się osobą otwartą na zmiany także w pracy. Osoby nią obdarzone potrafią przeciwstawiać się przeciwnościom losu, nie poddają się w wypadku porażek czy nieoczekiwanych zdarzeń. Elastyczność psychologiczna to nieustająca wola walki i siła psychiczna do tego, by w świadomy sposób kierować swoją przyszłością. Jeśli się nią odznaczasz, będziesz w stanie odnaleźć się w każdych warunkach – także tych związanych z Twoją drogą zawodową.

 

Oceń artykuł