Porady Kariera i rozwój 4 korzyści, które daje elastyczność w pracy
04.03.2019  | 5 min czytania

4 korzyści, które daje elastyczność w pracy

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pracodawcy cenią elastyczność, ponieważ umożliwia ona dostosowanie się do szybko zmieniających się warunków pracy. Elastyczny pracownik ma bardzo duże szanse na zdobycie awansu.

Elastyczność w pracy – co to takiego?

W dzisiejszych czasach rynek pracy ulega nieustannym modyfikacjom, dlatego pracodawcy chętnie zatrudniają osoby cechujące się elastycznością. To kompetencja, która pozwala dopasować się do zmian dotyczących warunków pracy oraz oczekiwań organizacji. W praktyce oznacza to, że pracownik nie bazuje jedynie na wiedzy zdobytej w czasie kształcenia oraz doświadczeniu z poprzednich miejsc pracy. Na bieżąco edukuje się, bierze udział w szkoleniach i szlifuje nabyte umiejętności. Jeżeli jego branża zmienia się bardzo szybko, to specjalista śledzi nowoczesne rozwiązania, by móc je wykorzystać podczas pracy. Elastyczny pracownik jest także otwarty na sugestie swojego kierownika – zmienia styl pracy, by lepiej dopasować się do aktualnych potrzeb firmy. Nie ma również problemu ze spełnianiem wymagań nowego przełożonego, jeśli zakończy współpracę z dotychczasowym. Jest w stanie zastępować innych pracowników, przejmując część lub całość ich obowiązków. Bez większych trudności odnajduje się w nowym otoczeniu czy środowisku pracy. Może wykonywać obowiązki na innym niż dotychczas stanowisku, a nawet zmienić branżę.

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Korzyści z bycia elastycznym pracownikiem

Elastyczność w pracy ma wiele zalet. Dzięki niej możesz:

  • Zyskać uznanie przełożonego

Przychylność przełożonego szybciej zyskują osoby elastyczne, chętne do zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczeń. Uznanie szefa może się okazać przydatne m.in. w trakcie rozmowy na temat wyższego wynagrodzenia.

  • Zdobyć awans na wymarzone stanowisko

Dopasowywanie się do potrzeb firmy, m.in. poprzez systematyczną edukację, może w przyszłości zaprocentować objęciem wyższego, lepiej płatnego stanowiska. Elastyczny pracownik będzie w stanie sprostać wyzwaniu, jakie stanowi pełnienie nowej funkcji w firmie. Dla osoby, która ma trudności z dostosowaniem się do warunków pracy, zmiana posady mogłaby skutkować pogorszeniem efektywności.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

  • Poszerzyć wiedzę i zadbać o swój rozwój

Poszukiwanie nowych rozwiązań czy zdobywanie kolejnych umiejętności oznacza rozwój i ubogacanie życiorysu. Ciągłe samodoskonalenie się powoduje, że pracownik nie traci motywacji. Wykonywanie obowiązków stale sprawia mu przyjemność i daje poczucie spełnienia.

  • Przekwalifikować się

Bycie elastycznym daje również możliwość przekwalifikowania się. Osoba, która łatwo dostosowuje się do niecodziennych warunków, prawdopodobnie szybko odnajdzie się w innej rzeczywistości. Zdobywając dodatkową wiedzę, może również odkryć nową pasję, a co za tym idzie – zainteresować się zmianą branży.

Jak odkryć swoją pasję i zadbać o rozwój?

Oceń artykuł