Porady Kariera i rozwój Jak mądrze kierować ścieżką kariery?
03.07.2020  | 6 min czytania

Jak mądrze kierować ścieżką kariery?

03.07.2020  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Planowanie kariery jest trochę jak ustalanie trasy dalekiej podróży. Teoretycznie można wsiąść do pociągu byle jakiego i zobaczyć, gdzie nas życie poniesie, jednak znacznie praktyczniej jest przejąć kontrolę nad swoimi wyborami i dokładnie określić cele zawodowe. Sprawdź, jak zaplanować karierę i pokierować swoim rozwojem, by dojść tam, dokąd chcesz.

Z artykułu dowiesz się:

• Kiedy najlepiej zacząć planowanie kariery?
• Jakie konkretne kroki pomogą Ci zrealizować cele zawodowe?
• Co możesz zrobić dla swojego rozwoju zawodowego, jeśli pracujesz w branży w kryzysie?

Kiedy jest najlepszy moment na planowanie kariery zawodowej?

Dobra wiadomość na początek jest taka, że na planowanie ścieżki rozwoju zawodowego nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Nieważne, czy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku pracy, czy masz już wieloletnie doświadczenie – każdy moment jest dobry, by wziąć sprawy w swoje ręce. To, jak potoczy się Twoja kariera, zależy w dużej mierze od Ciebie – Twoich decyzji i działań. Im szybciej zabierzesz się do wyznaczania swoich celów zawodowych, tym szybciej skrystalizuje się też strategia dojścia do nich i łatwiej Ci będzie ustalić kolejne kroki.

Kluczem do sukcesu w kierowaniu karierą jest przede wszystkim świadomość swoich wartości i ambicji, stałe monitorowanie rynku pracy, trzymanie ręki na pulsie i bycie otwartym na okazje – te bardzo często nadchodzą w najmniej spodziewanym momencie. Warto więc wykonać kilka kroków, aby nie przegapić swojej szansy.

Jak krok po kroku zaplanować rozwój zawodowy?

Trudno osiągnąć satysfakcję zawodową, gdy sam nie do końca wiesz, co to dla Ciebie oznacza. Bo też dla każdego pod tym samym pojęciem będą się kryły nieco inne wartości. Dla jednej osoby bardzo ważny będzie aspekt finansowy, dla innej możliwość kierowania zespołem, dla jeszcze innej okazja do stworzenia czegoś od zera, misja pomagania ludziom, pozycja eksperta w danej dziedzinie… Ta lista jest w zasadzie niewyczerpana. Najpierw więc zastanów się, co Cię napędza i uskrzydla na tyle, że chętnie wstaniesz do pracy nawet w listopadowy poranek. Co dalej?

1. Poznaj swoją część rynku pracy

Rynek pracy to tak naprawdę bardzo pojemne pojęcie, a Ciebie interesuje tylko jego wycinek – zwykle konkretna branża i obszar geograficzny. Zastanów się więc, w jakim mieście szukasz pracy i czy działają tam firmy, które oferują interesujące Cię stanowiska. Patrz na oferty całościowo: czy wielkość i charakter firmy odpowiadają Twoim preferencjom (to samo stanowisko w korporacji i w start-upie może wyglądać zupełnie inaczej)? Jakie zadania będą Twoją codziennością? Jakie warunki zatrudnienia proponują pracodawcy w danej branży? Ustal też, które aspekty oferty można z Tobą negocjować, a co będzie nie do zaakceptowania – może zbyt długi dojazd, rodzaj umowy, a może praca z produktem sprzecznym z Twoimi wartościami?

Sprawdzaj wymagania pracodawców, obserwuj, jak zmienia się dana branża, jakie ścieżki rozwoju są w niej możliwe. Rynek pracy bywa bardzo dynamiczny i trendy aktualne pół roku czy rok temu obecnie mogą być już kompletnie passé – zwłaszcza gdy w grę wchodzą nowe technologie, ale nie tylko wtedy.

| Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

2. Określ swoją obecną pozycję na rynku

Zastanów się, jakie są Twoje najmocniejsze kompetencje i w której części rynku byś się umieścił. To ułatwi Ci określenie, na jakie stanowiska możesz aplikować już teraz, a jakie obszary wymagają od Ciebie jeszcze nauki i rozwoju. Dobre rozeznanie się w możliwościach pozwoli Ci też zaplanować kolejne kroki na ścieżce kariery.

Pozycja na rynku to jednak nie tylko posiadane umiejętności (lub ich brak), lecz także inne uwarunkowania. Być może pracę musisz pogodzić z odbieraniem dzieci z przedszkola, opieką nad rodzicami czy ze studiami podyplomowymi. Od tego zależy choćby Twoja dyspozycyjność godzinowa czy gotowość do wyjazdów w delegacje.

3. Zdefiniuj swoje cele zawodowe

Gdy już wiesz, co masz do zaoferowania pracodawcom w danym momencie i jakie wymagania powtarzają się w ofertach, możesz zaplanować konkretne działania mające na celu rozwój zawodowy i uzupełnienie ewentualnych braków w umiejętnościach. Może przyda się szkolenie albo zdobycie doświadczenia na stanowisku o nieco innym profilu niż to, które obecnie zajmujesz? A może dobrym pomysłem będzie własna działalność w obszarze atrakcyjnym dla potencjalnego pracodawcy?

Im więcej wymogów z wymarzonej oferty pracy spełnisz, tym łatwiej będzie Ci negocjować korzystne dla siebie warunki. Zwykle bowiem gdy jesteśmy świadomi swoich braków w jakiejś dziedzinie, mamy skłonność do obniżania oczekiwań i przyjmowania pozycji podrzędnej w stosunku do pracodawcy. Nie tędy droga do satysfakcji z pracy! Dlatego właśnie świadome planowanie kariery zawodowej i właściwe wypozycjonowanie się wśród kandydatów są tak ważne. Pozwala Ci to uwierzyć we własne możliwości i podjąć partnerskie rozmowy.

| Jak rozmawiać z przełożonym o swoich oczekiwaniach i planach zawodowych?

4. Zastanów się, jak dotrzeć do swoich potencjalnych pracodawców

Jeśli aktywnie szukasz pracy, staraj się nie przegapić żadnego ogłoszenia. Zaglądaj regularnie na Pracuj.pl, a oprócz tego wykorzystuj narzędzia, które pomogą dopasować oferty do Twoich preferencji. Ustaw powiadomienia mailowe, ściągnij aplikację, by móc monitorować ogłoszenia w wolnych chwilach. Koniecznie uzupełnij swój profil na Pracuj.pl i dodaj aktualne CV – dzięki temu będziesz mógł aplikować jednym kliknięciem i być pierwszy! A jeśli potrzebujesz stworzyć życiorys, to profil na portalu też Ci w tym pomoże. Gdy uzupełnisz dane w swoim koncie, będziesz mógł automatycznie wygenerować plik CV. Szybki i łatwy dostęp do ciekawych ofert to kolejna korzyść posiadania profilu na Pracuj.pl. Będziesz też otrzymywać oferty rekomendowane, a więc dopasowane do Twoich potrzeb i celów zawodowych.

Warto zawsze mieć gotowe aktualne CV (aktualne tzn. uzupełniane na bieżąco o wszystkie szkolenia, konferencje, nowo poznane narzędzia itp.), by móc je szybko zmodyfikować i wysłać, gdy ktoś Cię o nie poprosi lub znienacka pojawi się oferta marzeń.

5. Chcesz mieć świetną ścieżkę kariery? Pracuj nad marką osobistą

Nawet jeśli w danym momencie nie planujesz zmieniać pracy, dbaj o swój wizerunek jako eksperta. Takie wskazówki większość osób bagatelizuje, zwłaszcza że konsekwentne budowanie marki osobistej wymaga nieco wysiłku i umiejętności. Jednak warto zainteresować się tym tematem, bo personal branding bywa nieocenionym narzędziem wspierającym Cię w rozwoju zawodowym.

Wbrew pozorom do zbudowania silnej marki osobistej nie jest potrzebne brylowanie na scenie ani udział w sesji zdjęciowej z celebrytami. Cała sztuka polega na tym, by ludzie wiedzieli, w czym jesteś dobry, kojarzyli Cię z obszarem, w którym się specjalizujesz, tak aby Twoje nazwisko od razu przychodziło im do głowy, gdy ktoś spyta ich o eksperta z danej dziedziny. Tę bazę budujesz już nawet codzienną pracą w kolejnych firmach – gdy raz dasz się poznać jako specjalista, z którym współpraca układa się wyśmienicie, jest spora szansa, że ktoś Cię zapamięta i poleci w kolejnym miejscu pracy.

W niektórych branżach pomaga prowadzenie bloga czy profilu w social mediach, jednak nie zawsze jest to koniecznością. Takie działania wymagają też sporej regularności, na którą nie każdy jest gotowy. Często sprawdza się natomiast aktywność i udzielanie profesjonalnej pomocy w branżowych grupach i na specjalistycznych forach.

| Chcesz iść do przodu? Postaw na networking!

Przeszkody na ścieżce zawodowej, czyli co robić, gdy Twoja branża jest w kryzysie?

Może się zdarzyć, że mimo wysiłków o Twojej ścieżce kariery w którymś momencie zdecydują jednak okoliczności zewnętrzne. Działa to oczywiście w dwie strony – na plus, gdy trafia się szczęśliwy zbieg okoliczności, ale i na minus, na przykład gdy pandemia koronawirusa wpływa ograniczająco na gospodarkę.

Jeśli i Twoja branża w tym momencie przeżywa kryzys, straciłeś pracę i trudno Ci znaleźć nowe zatrudnienie, nie oznacza to, że nie masz możliwości dalszego kierowania karierą. Zastanów się, czy  są jakieś inne obszary, w których mógłbyś wykorzystać swoje umiejętności – jakich usług i produktów ludzie będą teraz potrzebować, a co będą ograniczać. Nawet w czasie spowolnienia gospodarczego część branż mocno się rozwija i rekrutuje. Pomyśl, czy znalazłoby się w nich miejsce dla Ciebie. Oczywiście w wielu wypadkach nie obejdzie się bez specjalistycznej wiedzy, co pociąga za sobą konieczność przekwalifikowania – to może być długi proces. Jednak niektóre umiejętności, np. sprzedażowe, można stosunkowo niskim wysiłkiem przenieść do nowej dziedziny.

| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

Jeśli próg wejścia do danej branży nie jest wysoki, możesz wzbogacić się o ciekawe umiejętności, które być może kiedyś zaprocentują w Twoim rozwoju zawodowym – nawet jeżeli po kryzysie zechcesz wrócić na pierwotnie obraną ścieżkę kariery. Dla Twojego samopoczucia z pewnością będzie lepiej, jeśli uda Ci się potraktować przejściowe trudności jako wyzwanie, a nawet szansę na nową przygodę, zamiast załamywać ręce i rozpaczliwie czekać na oferty z branży w kryzysie. Więcej porad na temat rozwoju zawodowego, aktywnego poszukiwania pracy czy radzenia sobie z jej utratą w okresie epidemii znajdziesz w naszym cyklu Domówka z Pracuj.pl.

Pora na podsumowanie! Jak zaplanować swoją karierę? Co możesz zrobić w tym momencie, a jakie działania podejmować regularnie, na co dzień?

 

Oceń artykuł