Rozmowa online jeszcze do niedawna była narzędziem rekrutacyjnym, po które sięgały nieliczne firmy, głównie wtedy, gdy kandydat przebywał w innym kraju czy mieście i nie było możliwości spotkać się osobiście. Po doświadczeniach pandemii i lockdownu sytuacja zmieniła się o 180 stopni – dziś rozmowa kwalifikacyjna przez internet dla wielu rekruterów jest pierwszym wyborem. Zaproszono Cię na spotkanie w tej formie? Sprawdź, jak się do niego przygotować, by czuć się pewnie.
Co znajdziesz w artykule:
• Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online?
• Rozmowa rekrutacyjna online – przygotuj sprzęt i tło
• Jak się ubrać i przygotować do rozmowy przez internet?
• Rozmowa o pracę online – pierwsze wrażenie i komunikacja niewerbalna
| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online?
Rozmowa przez internet z potencjalnym pracodawcą dla niektórych osób może być bardziej stresująca niż w realu. Nieznana forma, technologia, w której czujemy się niepewnie, to elementy, które początkowo mogą wzbudzać niepokój. Jednak w gruncie rzeczy same spotkania na żywo i online mają podobny przebieg, więc jeśli masz za sobą chociaż kilka procesów rekrutacyjnych, z pewnością sobie poradzisz. Wystarczy poświęcić chwilę na oswojenie się z nowymi narzędziami.
Rozmowa online może odbywać się na różnych platformach umożliwiających połączenia wideo. Najpopularniejsze to Zoom, Microsoft Teams, Google Hangouts czy Skype. Można ich używać zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. W jaki sposób połączyć się z rekruterem? Zazwyczaj otrzymasz od niego link, przez który należy wejść na spotkanie o umówionej godzinie. Pracodawca może też do Ciebie zadzwonić za pomocą wybranego komunikatora. Od tego momentu spotkanie toczy się podobnie jak w realu.
| Rozmowa kwalifikacyjna? Sprawdź 5 sposobów na sukces!
Rozmowa rekrutacyjna online – przygotuj sprzęt i tło
Zanim jednak klikniesz przycisk, przywitasz się z rekruterem i zaczniesz opowiadać o swoim doświadczeniu zawodowym, koniecznie zadbaj o kilka szczegółów, dzięki którym rozmowa przebiegnie gładko, a Ty zaprezentujesz się jak profesjonalista.
Po pierwsze – sprzęt. Sprawdź potrzebne ustawienia kamerki, słuchawek i mikrofonu w laptopie, tak by na pewno było Cię dobrze widać i słychać albo chociaż żebyś wiedział(a), gdzie szukać tych opcji, w razie gdyby trzeba było coś podregulować. Ostatnie, czego chcesz w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online, to paniczne klikanie po ustawieniach i wołanie dziecka do pomocy 😉
Do komfortowej rozmowy z pracodawcą lepiej nadaje się laptop (choćby dlatego, że widzisz siebie na podglądzie), ale warto też mieć pod ręką smartfon – gdyby coś nie zadziałało zgodnie z planem, będziesz w stanie szybko połączyć się ponownie z drugiego urządzenia, a tym samym wyślesz sygnał pracodawcy, że jesteś osobą dobrze zorganizowaną i przygotowaną na każdą sytuację.
W tym punkcie warto przypomnieć jeszcze o kilku zasadach:
- Do rozmowy kwalifikacyjnej przez internet nie używaj komputera służbowego z obecnej firmy ani służbowego konta np. na Teamsach. No chyba że chcesz zaprezentować się nowemu pracodawcy jako ktoś, kto w godzinach przeznaczonych na wykonywanie obowiązków zajmuje się czymś innym…
- Na komputerze prywatnym nie korzystaj też z konta innego domownika – rekruter powinien widzieć Twoje imię i nazwisko. Koniecznie sprawdź nazwę użytkownika, bo pewnie została ustawiona dawno temu i do celów niebiznesowych. A może niekoniecznie chcesz się teraz zaprezentować jako Gosiaczek44 czy Bartolini Bartłomiej.
| Jak wzmocnić siłę wizerunku online i dobrze wypaść w sieci?
Po drugie – tło, światło i ustawienie kamery. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej online, czy tego chcesz, czy nie, zapraszasz rekrutera do swojej przestrzeni. To jedna z największych różnic między rozmową online i spotkaniem w biurze. Miej więc świadomość, że z tła, które widać za kandydatem, można wyczytać wiele informacji. Oczywiście nie chodzi teraz o to, by zmieniać aranżację mieszkania – osoby, które rekrutowały zdalnie przez okres pandemii doskonale zdają sobie sprawę, że nie każdy ma w domu komfortowe warunki do spotkań biznesowych. Trzeba jednak zadbać chociaż o niezbędne minimum. Co należy przez to rozumieć?
- Porządek – suszące się pranie, pełny zlew, rozsypane Lego czy rozłożona mata do jogi nie są tym efektem, o który nam chodzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez internet (nawet jeśli wiele mówią o Twoich zainteresowaniach).
- Neutralne tło – masz porządek, ale w kamerce widać całe Twoje mieszkanie? Postaraj się ustawić laptop lub smartfon tak, by tło było jak najbardziej oszczędne i nie odwracało uwagi od Twojej twarzy. Może na czas spotkania trzeba powynosić niektóre rzeczy z kadru albo pokombinować z przesunięciem stołu, tak aby za plecami mieć ścianę lub regał z książkami? To będzie komfortowe również dla Ciebie – w końcu nie zawsze chcemy „wpuszczać” obcego człowieka do swojego domu. W ostateczności możesz sprawdzić, czy aplikacja, przez którą będziesz się łączyć, ma opcję rozmycia albo wstawienia tła (tylko nie szalej z palmami czy kolorowymi balonami).
- Światło – ustawienie kamery należy dostosować również do oświetlenia. Jeśli usadowisz się plecami do okna, jest ryzyko, że rekruter będzie Cię widział w oślepiającej plamie światła. Czy będzie wtedy słuchał Cię z należytym skupieniem – możesz to sprawdzić, ale po co? Lepiej zrobić wcześniej test i wybrać optymalne położenie.
- Kamerka – zadbaj również o to, by kamerka filmowała Cię pod odpowiednim kątem. Jeśli korzystasz z urządzenia wbudowanego u góry laptopa, ten punkt masz z głowy. Natomiast jeżeli masz kamerkę zewnętrzną, zadbaj, by była ustawiona na podobnym poziomie (wysokość oczu) – a nie np. na blacie biurka, bo wtedy będzie filmowała Cię od dołu. Jest to niekorzystne wizualnie, a poza tym utrudnia utrzymanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Najlepiej, by okienko rozmowy znajdowało się jak najbliżej obiektywu kamery.
- Dźwięki tła – przejeżdżająca śmieciarka, sąsiad z wiertarką, niemowlę za ścianą… Jeśli nie chcesz, by niepożądane odgłosy zakłócały Ci rozmowę, użyj aplikacji wygłuszającej dźwięki tła, np. Krisp.
Jak się ubrać i przygotować do rozmowy przez internet?
Gdy masz już przygotowane narzędzia i pomieszczenie, pora na ostatnie szlify we własnym wizerunku. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online? Tu odpowiedź jest prosta – dokładnie tak samo jak na spotkanie w biurze. Oczywiście możesz spróbować wersji rodem z pandemicznych memów – czyli na górze koszula z krawatem, na dole dres – ale nie polecamy jej. Nawet jeżeli nie będziesz wstawać i Twój rozmówca będzie widział Cię tylko od pasa w górę, ubiór zawsze jakoś wpływa na nasze samopoczucie i pewność siebie. Czy w rozciągniętych spodniach od piżamy będziesz czuć się jak profesjonalista i asertywnie negocjować wynagrodzenie? Może Ty akurat to potrafisz, ale po co sobie utrudniać życie. Lepiej ubrać się stosownie do kontekstu, bo to automatycznie wkłada nas w pewne ramy zachowań i ułatwia budowanie określonego wizerunku. Dostosuj więc swój ubiór na rozmowę kwalifikacyjną do charakteru firmy i stanowiska (nie zawsze musi to być garnitur czy formalna biała koszula!).
Wybierając garderobę na tę okazję, postaraj się także uwzględnić to, by dobrze prezentowała się przed kamerą. Na przykład bluzka w drobny wzór, marynarka w wąskie pasy lub odbijająca światło biżuteria na obrazie u rozmówcy mogą być rozmazane lub tworzyć niepożądane efekty wizualne, a przez to zakłócać odbiór Twojej osoby. Przed rozpoczęciem rozmowy przez internet warto też pamiętać o takim szczególe jak przypudrowanie twarzy (to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – podobnie jak w telewizji).
| Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy
Rozmowa o pracę online – pierwsze wrażenie i komunikacja niewerbalna
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. O ile w realu rekruter widzi, z jaką energią się poruszasz i może poczuć Twój uścisk dłoni, o tyle na wideo nie wykorzystasz tych elementów na swoją korzyść. O jakie aspekty komunikacji niewerbalnej warto więc zadbać? W czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype’a, Zooma czy inny komunikator przede wszystkim utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą (po to przed chwilą ustawialiśmy kamerkę!), naturalnie się uśmiechaj, aktywnie słuchaj i podtrzymuj interakcję.
Mimika jest ważna, podobnie jak mowa ciała. Dbaj o ekspresję emocjonalną – okazuj zainteresowanie, ekscytację, poczucie humoru. Nie zapominaj, że do dyspozycji masz różne gesty, którymi możesz odzwierciedlać to, co mówisz (wyliczanie na palcach, wskazywanie wzrostu czy spadku itp.). To ożywi Twoją wypowiedź i pomoże utrzymać uwagę rozmówcy. Gestykulację najlepiej poćwiczyć wcześniej przed lustrem. Staraj się też używać jej z głową, bo nerwowe machanie rękami niekoniecznie będzie działać na Twoją korzyść.
Co jeszcze warto zrobić, by przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? Wszystko to, co standardowo zaleca się przed spotkaniem w firmie, tzn. przeprowadzenie researchu na jej temat, dokładne przeczytanie wymagań z ogłoszenia, zastanowienie się, o co chciał(a)byś zapytać pracodawcę etc. To, co kluczowe w rozmowie rekrutacyjnej, nie zmienia się bowiem niezależnie od formy spotkania i zastosowanych narzędzi i technologii.
| 6 filmów, dzięki którym przygotujesz się do rozmowy rekrutacyjnej
Czujesz, że pora wrócić do gry i zacząć rozmawiać z rekruterami? Aplikuj teraz na Pracuj.pl.