Porady Rozmowa kwalifikacyjna Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet – poznaj kilka zasad
27.06.2019  | 4 min czytania

Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet – poznaj kilka zasad

27.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Trendy rekrutacyjne nieustannie się rozwijają, a to głównie dzięki możliwościom, jakie stwarzają nowe technologie i Internet. Dawniej rozmowa o pracę odbywała się w miejscu wyznaczonym przez potencjalnego pracodawcę i o określonej godzinie. Dziś takie spotkanie można odbyć nawet wtedy, gdy obie zainteresowane strony znajdują się na różnych krańcach świata.

6 filmów, dzięki którym przygotujesz się do rozmowy rekrutacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype – o czym warto pamiętać? 

Komunikatora, jakim jest Skype, można używać już nie tylko do rozmów ze znajomymi czy mieszkającą daleko rodziną. Coraz chętniej i częściej sięgają po niego rekruterzy. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej online, warto pamiętać o następujących zadaniach:

  • sprawdzić jakość połączenia internetowego, by podczas spotkania online z potencjalnym pracodawcą nie okazało się, że rozmowa ciągle się urywa i nie można przeprowadzić jej w sposób płynny i bez zakłóceń.
  • zadbać o porządek w miejscu, z którego będziemy łączyć się z osobą prowadzącą rekrutację – łatwo o wpadkę, gdy zapomnimy usunąć z pola widzenia rekrutera suszące się pranie, nieuporządkowaną sofę czy mogący budzić kontrowersje plakat. Im bardziej neutralne tło, tym lepiej.
  • zapewnić odpowiednie oświetlenie i zadbać o wszystkie kwestie techniczne związane z jakością obrazu i dźwięku. Warto przed zaplanowaną rozmową połączyć się przez komunikator z kimś znajomym, kto będzie mógł sprawdzić, czy dopilnowaliśmy wszystkiego.
  • odpowiednio się ubrać – to, że rozmowa odbywa się online, nie oznacza, że można do niej podejść lekceważąco. Jest to równie formalny rodzaj spotkania z potencjalnym pracodawcą, co tradycyjna rozmowa o pracę - wymaga więc zadbania o odpowiedni wizerunek. Wybierając garderobę na tę okazję, musimy także uwzględnić to, by dobrze prezentowała się przed kamerą. Nie sprawdzi się na przykład marynarka lub bluzka w wąskie pasy, ponieważ mogą one powodować, że obraz u odbiorcy będzie rozmazany i niewyraźny.
  • przygotować dokumenty i notatki, które mogą przydać się podczas rozmowy – ważne, by korzystać z nich dyskretnie i żeby znajdowały się poza kadrem. Nie zaleca się korzystania podczas rozmowy z wyszukiwarki, na przykład gdy rekruter zada nam pytanie, na które nie znamy odpowiedzi. Jest to postrzegane jako mało profesjonalne zachowanie.
  • nawiązać kontakt wzrokowy podczas rozmowy – w tym także przydatne okaże się wcześniejsze sprawdzenie ustawień i przeprowadzenie próbnej rozmowy ze znajomym lub kimś z rodziny. 

Niezależnie od tego, w jakiej formie i za pośrednictwem jakich mediów przeprowadzana jest rozmowa o pracę, zawsze należy się do niej odpowiednio przygotować.

Jak może wyglądać rekrutacja?

Oceń artykuł