Porady Kariera i rozwój Inżynier budownictwa – co robi i jakie musi mieć predyspozycje do wykonywania zawodu?
04.03.2019  | 5 min czytania

Inżynier budownictwa – co robi i jakie musi mieć predyspozycje do wykonywania zawodu?

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zastanawiasz się, co robi inżynier budownictwa i jak nim zostać? Sam tytuł uzyskuje się po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na uczelni technicznej. W pracy ważna jest znajomość rysunku technicznego oraz odpowiedniego oprogramowania. Liczy się również wyobraźnia przestrzenna. Poznaj wszystkie cechy dobrego pracownika w tym fachu i zdecyduj, czy chcesz pracować w tym zawodzie.

Z artykułu dowiesz się:
• Jak zostać inżynierem budownictwa?
• Co robi inżynier budowy po studiach?
• Jakie są podstawowe wymagania, aby zostać inżynierem budownictwa?
• Jakie cechy charakteru powinien mieć inżynier budownictwa?

Jak zostać inżynierem budownictwa?

Aby zostać inżynierem budownictwa, należy ukończyć studia na uczelni technicznej (kierunek: budownictwo). Student w trakcie nauki poznaje m.in. rysunek techniczny oraz zyskuje wiedzę z zakresu materiałoznawstwa oraz wytrzymałości materiałów. Lista przedmiotów jest zależna od wybranej specjalizacji. Mogą one dotyczyć np. budownictwa drogowego albo wodnego. Pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wymaga zdania egzaminu ze znajomości procesu budowlanego czy też umiejętności zastosowania wiedzy technicznej w praktyce.

Mówi o tym art. 12 ust. 3 ustawy o prawie budowlanym. Ukończenie studiów pierwszego stopnia to pierwszy krok do pracy w roli inżyniera budownictwa. Konieczne jest również zdobycie odpowiednich uprawnień, co określa art. 14 ust. 3 wspomnianej ustawy. Uprawnienia uzyskuje się po odbyciu praktyk na budowie lub przy sporządzaniu projektów.

| 10 kierunków technicznych z przyszłością

Co robi inżynier budowy, czyli perspektywy zawodowe po studiach technicznych

Już znasz odpowiedz na pytanie: „kto to jest inżynier budowlany”. A jakie perspektywy zawodowe ma fachowiec po budownictwie? Otóż po ukończeniu studiów można zajmować się projektowaniem obiektów budowlanych, czyli wykonywaniem odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz doborem właściwych materiałów. Absolwenci budownictwa często pracują też jako kierownicy budowy. Wtedy do ich obowiązków należy zaplanowanie procesu powstawania obiektu, przydzielenie konkretnych zadań wykonawcom i kontrolowanie ich pracy.

Inżynier budownictwa może również pełnić funkcję inspektora nadzoru, doglądając budowy oraz wyrażając zgodę na powstawanie jej kolejnych etapów. Rodzaj pracy będzie zależał od zdobytych uprawnień. Art. 14 ust. 1 ustawy o prawie budowlanym mówi m.in. o uprawnieniach udzielanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej czy inżynieryjno-drogowej.

| Kierunki techniczne: popularne, pewne i perspektywiczne

Inżynier budownictwa – podstawowe wymagania

Inżynier budownictwa, poza ukończeniem odpowiednich studiów, powinien mieć także pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Pierwsza z nich to znajomość rysunku technicznego. Wykonywanie oraz czytanie rysunków technicznych to absolutna podstawa, która pozwala na opisanie projektowanych obiektów w sposób zrozumiały dla wykonawców. Dokumentacja tworzona jest zazwyczaj przy wykorzystaniu specjalnych programów. Absolwent budownictwa powinien zatem poznać je np. podczas praktyk.

Kolejną cechą jest dobra wyobraźnia przestrzenna. Osoba, która zajmuje się wszelkiego rodzaju konstrukcjami, powinna z łatwością wyobrażać sobie, jak obiekty przedstawione w dokumentacji technicznej będą prezentowały się w rzeczywistości. Pozwoli to uniknąć niechcianych błędów.

|Plusy i minusy pracy w budownictwie

Cechy dobrego inżyniera budownictwa – kreatywność, innowacyjność, dokładność

Projektowanie budowli wymaga twórczego myślenia, które za każdym razem umożliwia wykonanie projektu spełniającego żądania zleceniodawcy. Oprócz wymienionych wyżej cech charakteru, warto też wykazywać się innowacyjnością, proponując nieszablonowe, ciekawe rozwiązania. Inżynier budownictwa musi być również bardzo skrupulatny. Warto pamiętać, że nawet niewielka pomyłka w przygotowanej przez niego dokumentacji technicznej może skutkować błędnie zrealizowanym projektem. Dlatego zawód inżyniera budowlanego nie jest dla nierozgarniętych bałaganiarzy, którzy łatwo się rozpraszają, a dla skrupulatnych i solidnych osób.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł