Porady Życie zawodowe Plusy i minusy pracy w budownictwie
28.02.2019  | 5 min czytania

Plusy i minusy pracy w budownictwie

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Z jednej strony duży wybór ofert pracy i szerokie możliwości rozwoju, a z drugiej – stres i odpowiedzialność. Praca na budowie ma blaski i cienie. Uznanie czegoś za korzystne lub niekorzystne to jednak kwestia indywidualna. Dobrze jest podejmować ważne decyzje w zgodzie ze sobą.  

Praca budowlańca – zalety

Wybór kariery inżyniera budownictwa lub architekta może przynieść liczne korzyści, o ile dokonuje się go w zgodzie z własnymi planami i predyspozycjami. Dobre strony pracy w budownictwie to na przykład:

  • Duże zapotrzebowanie na pracowników

W trzecim kwartale 2018 r. budownictwo stanowiło obszar, w którym wystąpił największy wzrost zapotrzebowania na pracowników (62,8%). Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek pracy specjalistów Q3 2018”. W przypadku produkcji i inżynierii, które znalazły się na kolejnych miejscach, zapotrzebowanie również wzrosło, ale wzrost nie był tak wyraźny.

  • Wynagrodzenie

Miesięczne zarobki na wielu stanowiskach z obszaru: budownictwo są wyższe niż przeciętna płaca w Polsce. W 2017 r. mediana płac inżyniera budownictwa wynosiła 5100 zł brutto (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty), czyli o 500 zł brutto więcej niż przeciętna miesięczna pensja w Polsce. Architekt zarabiał 5600 zł brutto, a kierownik budowy - 9500 zł brutto. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.    

Dobre zarobki – co to znaczy?

  • Rozwój

Budowlańcy angażują się w różnorodne, często nowatorskie przedsięwzięcia. Poznają również nowoczesne technologie, które mogą wykorzystywać w pracy. Mają także możliwość pracy w środowisku międzynarodowym, dzięki czemu mogą wymieniać się doświadczeniami z pracownikami z różnych części świata. Osoba, która szuka w budownictwie okazji do rozwoju, na pewno je znajdzie.

  • Różnorodne i ciekawe obowiązki

Pracownicy budowlani nie mogą narzekać na nudę i rutynę. Osoba, która pracuje np. na stanowisku inżyniera budowy, znaczną część czasu spędza w biurze, wypełniając dokumenty, ale często wykonuje również zadania w terenie, np. nadzorując postęp prac.  

  • Możliwość pracy z ludźmi

Projektowanie budynku lub kontrola postępów w budowie – to przykładowe zadania, które wymagają współpracy z wieloma osobami zaangażowanymi w realizację projektu budowlanego. Specjalista, który rozwija się w tej dziedzinie, nie może narzekać na brak interakcji.

Wady pracy na budowie

Wybór określonej drogi zawodowej rzadko bywa źródłem wyłącznie pozytywnych doświadczeń. Pracy budowlańca towarzyszą także trudności, na przykład:

  • Wysokie wymagania

W pracy na stanowisku architekta, inżyniera lub kierownika budowy niezbędne są uprawnienia. Aby projektować budynki lub nadzorować ich budowę, trzeba nie tylko ukończyć pięcioletnie studia, ale również odbyć obowiązkową praktykę i zdać egzamin państwowy. Kwalifikacje są wymagane również w przypadku geodetów czy elektryków.

Inżynier budowy: uprawnienia, rozwój i zarobki

  • Liczne zagrożenia i niedogodności

Bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury powietrza, katastrofy budowlane, pyły, hałas itd. – na placach budowy panują warunki szkodliwe dla zdrowia. Ze względu na specyfikę prac i obecność ciężkiego sprzętu może dochodzić do wypadków.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Oceń artykuł