Porady Student Jak znaleźć pracę po studiach? Poznaj 4 kroki, które to ułatwią!
09.09.2021  | 4 min czytania

Jak znaleźć pracę po studiach? Poznaj 4 kroki, które to ułatwią!

09.09.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Masz już dyplom uczelni, a teraz zastanawiasz się, jak znaleźć pierwszą pracę? Jak podejść do rekrutacji? Najważniejsza rada brzmi: wyznacz sobie cel i uzbrój się w cierpliwość. Szukanie pracy po studiach może być czasochłonne, ale nie warto się zniechęcać. Wskazówki, które przedstawiamy poniżej, sprawią, że przez cały proces przejdziesz łatwiej i szybciej.

O czym przeczytasz w artykule:
• Jaka praca po studiach będzie najlepsza? Określ swoje wymagania
• Jak znaleźć pierwszą pracę? Z profesjonalnym CV!
• Jak znaleźć pracę po studiach? Przygotuj się do rozmowy
• Jak znaleźć pracę po studiach, gdy telefon milczy?

| Z walizką różnorodności na rozmowę o pracę

Jaka praca po studiach będzie najlepsza? Określ swoje wymagania

Aby skutecznie zacząć szukanie pracy po studiach, trzeba wiedzieć przede wszystkim, czego się szuka. To najważniejszy krok, który pozwoli Ci ukierunkować dalsze działania. Zastanów się, jakie są Twoje podstawowe potrzeby, czego oczekujesz od swojej przyszłej pracy, a czego absolutnie nie. Żeby jaśniej ułożyć w głowie priorytety, zadaj sobie pytania:

  • W jakiej branży chcesz się rozwijać?
  • Czy bardziej zależy Ci na znalezieniu pracy szybko, czy możesz poświęcić więcej czasu na poszukiwania?
  • Czy jesteś zdecydowany na jeden konkretny zawód, czy interesują Cię także oferty pracy na pokrewnych stanowiskach?
  • Wolisz pracować w korporacji, a może raczej celujesz w małą firmę?
  • Ile chcesz zarabiać na początek?
  • Jesteś gotów na dojazdy, czy szukasz pracy zdalnej?

Ustal te kwestie, jeszcze zanim rozpoczniesz szukanie pracy po studiach. Dzięki temu proces przeglądania ogłoszeń i decydowania, na które odpowiedzieć, będzie znacznie łatwiejszy. Precyzując swoje oczekiwania i wymagania, zaoszczędzisz czas zarówno swój, jak i rekrutera.

| Praca marzeń czy z rozsądku?

Jak znaleźć pierwszą pracę? Z profesjonalnym CV!

Wiesz już, jakiej pracy szukasz? Pora zaaplikować na wybrane oferty. Pracodawcy zazwyczaj oczekują CV, czasem dodatkowo też listu motywacyjnego. Jak je stworzyć, by przyciągały uwagę, dobrze o Tobie świadczyły i służyły za wizytówkę?

Przede wszystkim – zadbaj o to, by były czytelne. Odpadają więc białe litery na czarnym tle czy długie bloki tekstu z małą interlinią. Gdy starasz się o stanowisko kreatywne, warto pokusić się o oryginalność – takie CV może poświadczać, że naprawdę nadajesz się do tej pracy. Zazwyczaj wystarczy jednak formularz, którego wzór znajdziesz na przykład w kreatorze CV.

| Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego w branży, do której aplikujesz, nie znaczy to, że Twoje CV musi być puste. Praca czy doświadczenie mogą być rozumiane bardzo szeroko. Oczywiście nie należy kłamać i dopisywać sobie zasług, ale umiejętne pochwalenie się swoją aktywnością to klucz do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Informacje, które warto umieścić w życiorysie początkującego kandydata, to na przykład:

  • staże, praktyki, wolontariat – to Twoje pierwsze doświadczenia zawodowe. Przedstaw swoje obowiązki i zadania wykonywane w ich trakcie – część z nich na pewno pokrywa się z zadaniami osoby zatrudnionej na stanowisku juniorskim;
  • ukończone kursy i szkolenia – umiejętności zdobyte podczas kursów oraz szkoleń mogą przydać się w pierwszej pracy. Certyfikaty będą dowodem Twoich ambicji, kompetencji oraz chęci do nauki;
  • zainteresowania oraz dodatkowe umiejętności – w wolnym czasie zajmujesz się tworzeniem grafik? Lubisz fotografować? A może masz uprawnienia przewodnika turystycznego? Informacje o zainteresowaniach mogą świadczyć m.in. o Twojej kreatywności oraz konsekwentnym i regularnym działaniu, np. w przypadku prowadzenia hobbystycznego bloga.

Doświadczenie a pierwsza praca po studiach – badania Pracuj.pl

| 6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

Pamiętaj też, by w CV umieścić aktualne dane kontaktowe – rekruter musi mieć możliwość skontaktowania się z Tobą. Dobrze zawrzeć zarówno adres e-mail, jak i numer telefonu. Adres zamieszkania nie jest kluczowy – zwłaszcza gdy starasz się o pracę zdalną. Podobnie zdjęcie w CV – większość kreatorów rekomenduje jego dodanie, żaden pracodawca nie może tego jednak wymagać. Jeśli masz profesjonalnie zrobioną fotografię, warto ją dołączyć, ale jeżeli dysponujesz tylko nieaktualnymi lub nieoficjalnymi zdjęciami, lepiej pominąć ten krok. W aplikacji obowiązkowo musi znaleźć się też klauzula związana ze zgodą na przetwarzanie danych. Bez niej Twoje podanie o pracę nie będzie mogło być rozpatrywane.

Jak znaleźć pracę po studiach? Przygotuj się do rozmowy

Jeśli aktywnie poszukujesz pracy, to prędzej czy później zostaniesz zaproszony na jakąś rozmowę kwalifikacyjną. Gdy już się to stanie, bądź przygotowany. Po pierwsze – nie wątp w swoje kompetencje. Twoje CV wybrano z setek innych aplikacji, zrobiłeś więc już pierwszy duży krok. Teraz musisz zrobić kolejny – dobrze wypaść podczas drugiego etapu.

Poświęć kilka godzin i na spokojnie podejdź do sprawy. Przede wszystkim – poznaj firmę. Wejdź na stronę internetową, zobacz, czym dokładnie się zajmuje, jakie usługi i produkty oferuje, czym się chwali. Odwiedź profile w mediach społecznościowych: pracodawcy lubią pokazywać się tam „z ludzkiej strony”, a to okazja do sprawdzenia, czy odpowiada Ci tamtejsza kultura pracy. Rekruterzy często też pytają kandydatów o podstawowe informacje dotyczące organizacji – mając o nich pojęcie, z pewnością zaplusujesz.

| Poza branżowym pudełkiem. O tym, że studia nie definiują pracy.

Pamiętaj o odpowiednim stroju: zorientuj się, czy w firmie obowiązuje sprecyzowany dress code. Jeśli nie, wystarczy ubranie w stylu smart casual. W przypadku mężczyzn świetnie sprawdzi się koszula czy koszulka polo, a do tego marynarka, w przypadku kobiet – żakiet i t-shirt albo sukienka o prostym kroju. Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną online, koniecznie zadbaj o dobre łącze internetowe, przetestuj wcześniej ustawienie kamerki i upewnij się, że będziesz odpowiednio widoczny na ekranie.

Na koniec warto zatroszczyć się o podstawy. Postaraj się wyspać, zjeść porządne śniadanie, żeby nie rozpraszał Cię głód. Rozmowa kwalifikacyjna na pewno będzie stresującym wydarzeniem, dlatego jeżeli masz swoje sposoby na radzenie sobie ze zdenerwowaniem, miej je pod ręką – na pewno Ci się przydadzą.

Jak znaleźć pracę po studiach, gdy telefon milczy?

Masz profesjonalnie przygotowane CV, wysyłasz aplikacje na dziesiątki ogłoszeń, a telefon nadal milczy? Bywa i tak. Znalezienie pierwszej pracy po studiach wcale nie jest łatwe i często wymaga naprawdę ogromu czasu i energii. Nie poddawaj się jednak i próbuj dalej. Sprawdź, czy na przeszkodzie nie stoi np. pomyłka w numerze telefonu albo źle sformatowany plik z życiorysem. Jeśli wszystko jest w porządku – pozostaje Ci czekać i nie ustawać w poszukiwaniach. Czas bezrobocia możesz wykorzystać na rozwój: uczenie się języka albo udział w darmowych kursach z interesującej Cię dziedziny.

| „Zadzwonimy do Pana” – kiedy i jak zapytać o wynik rekrutacji?

Koniecznie odwiedź też Festiwal Pracy JOBICON! To wydarzenie stworzone dla osób, które szukają pracy: po studiach i w ich trakcie. Umów się na indywidualne spotkanie z rekruterem, który skonsultuje Twoje CV i da Ci wiele wskazówek. Sprawdź stoiska wystawiających się firm – kto wie, może któraś z nich zostanie Twoim pracodawcą?

Festiwal Pracy JOBICON

Oceń artykuł