Jesteś świeżo upieczonym absolwentem i nigdy nie podejmowałeś pracy? Brak doświadczenia zawodowego nie musi być przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia. Sprawdź, jak opisać w CV swoje aktywności i kompetencje rozwijane w trakcie studiów. Stwórz z naszą pomocą życiorys, który może spodobać się potencjalnemu pracodawcy.
Z artykułu dowiesz się:
• Jak napisać CV przy braku doświadczenia zawodowego?
• Jak opisać swoje wykształcenie, dokonania naukowe czy dodatkowe umiejętności ze studiów?
• W jaki sposób wykorzystać referencje z odbytych praktyk?
Piszemy CV: brak doświadczenia a cele zawodowe, praktyki i wolontariat
Zastanawiasz się, jak napisać pierwsze CV po szkole? Na początku swojego życiorysu zawodowego wspomnij o kierunku studiów, jaki ukończyłeś lub właśnie kończysz. Następnie wskaż zawodowe cele, jakie chciałbyś osiągnąć w przyszłości. Możesz np. zaznaczyć, że jako absolwent dziennikarstwa pragniesz zdobyć doświadczenie w redakcji lokalnej gazety. Zainteresuj pracodawcę swoją osobą i nakreśl mu kierunek, w jakim chciałbyś się rozwijać.
Koniecznie uwzględnij także odbyte praktyki i wolontariat. Student w trakcie nauki właśnie w taki sposób zdobywa pierwsze szlify, uczy się współpracy z innymi i zdobywa nowe umiejętności. W tym czasie ma też okazję wykorzystać wiedzę z wykładów i ćwiczeń. Może także podejmować działania w ramach wolontariatu. Jeśli masz takie doświadczenia w swoim życiu, nie zapomnij o nich wspomnieć w CV.
|Początek roku to dobry czas na wysłanie CV. Poznaj 4 powody
Jak opisać w CV wykształcenie, dokonania naukowe, zajęcia dodatkowe czy prowadzenie bloga?
Pracodawcy zwracają uwagę głównie na kompetencje i aktywności, jakie podejmowałeś np. w trakcie studiów. Różnorodne doświadczenia związane z praktykami, wolontariatem i kołami naukowymi świadczą o tym, że jesteś otwarty na rozwój. Atutem absolwenta, który nie posiada jeszcze doświadczenia zawodowego, jest też wykształcenie. Określ w CV poziom znajomości języków obcych. Poinformuj również o kursach i szkoleniach, a także o uzyskanych certyfikatach. Studia to idealny czas na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji – tym bardziej, że możesz korzystać ze specjalnych programów i funduszy dla młodych.
Aktywność na studiach nie jest doświadczeniem zawodowym, ale sprzyja rozwijaniu kompetencji, które są cenione przez pracodawców (np. komunikatywność, zarządzanie sobą w czasie, praca zespołowa, zarządzanie projektami) Napisz o uzyskanych stypendiach, o zwycięstwach w konkursach itd. Wyeksponuj informacje o działalności w kołach naukowych czy organizacjach studenckich, wskazując na konkretne zadania i przedsięwzięcia, jak organizacja konferencji. Możesz stworzyć odrębną sekcję w CV i nadać jej tytuł: „Aktywność studencka”.
|Pierwsza praca studenta – od czego zacząć?
Możesz również wykorzystać możliwości, jakie daje Ci Internet. Ciekawym rozwiązaniem będzie prowadzenie bloga branżowego i aktywny udział w merytorycznych dyskusjach. Wspomnij również o zajęciach dorywczych. Znaczna część studentów, a nawet uczniów podejmuje pracę dorywczą – w sklepie, w restauracji itd. Opisz takie doświadczenia, ale w kontekście zdobycia umiejętności przydatnych w nowej pracy. Wspomnij na przykład o tym, że do Twoich obowiązków należała obsługa klienta czy współpraca z dostawcami.
|Jak wzmocnić siłę wizerunku online i dobrze wypaść w sieci?
Brak doświadczenia zawodowego – co wpisać w CV, jeśli ma się tylko referencje z praktyk?
Aby Twoje pierwsze CV było bardziej profesjonalne, poproś opiekuna praktyk lub/i przełożonego z pracy dorywczej o referencje. Osoba, która będzie je wystawiać, powinna dokładnie opisać to, jak pracowałeś, w jaki sposób wyglądała współpraca z Tobą i co zdołałeś osiągnąć podczas swoich praktyk.
Zanim jeszcze zaczniesz pisać CV, zapoznaj się z przykładowymi życiorysami. Stosowanie się do wskazówek oraz czerpanie z doświadczeń i wiedzy, jakimi dysponują doradcy zawodowi, może okazać się Twoim kluczem do sukcesu.