Porady Student Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys
19.04.2017  | 3 min czytania

Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

19.04.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Jesteś świeżo upieczonym absolwentem i nigdy nie podejmowałeś pracy? Opisz w CV swoje aktywności i kompetencje rozwijane w trakcie studiów. Sprawdź, jak stworzyć życiorys, który może spodobać się potencjalnemu pracodawcy.

Jak napisać pierwsze CV po szkole?

Na początku swojego CV wspomnij o kierunku studiów, jaki ukończyłeś lub kończysz. Następnie wskaż zawodowe cele, jakie chciałbyś osiągnąć. Możesz np. zaznaczyć, że jako absolwent dziennikarstwa pragniesz zdobyć doświadczenie w redakcji lokalnej gazety.

  • Uwzględnij praktyki i wolontariat

Student w trakcie nauki odbywa praktyki zawodowe. W tym czasie ma okazję wykorzystać wiedzę zdobytą podczas wykładów i ćwiczeń. Może także podejmować działania w ramach wolontariatu. Staraj się zdobywać takie doświadczenia i wspominaj o nich w CV.

  • Wspomnij o swoich dokonaniach naukowych

Aktywność na studiach nie jest doświadczeniem zawodowym, ale sprzyja rozwijaniu kompetencji, które są cenione przez pracodawców (np. komunikatywność, zarządzanie sobą w czasie, praca zespołowa, zarządzanie projektami) Napisz o uzyskanych stypendiach, o zwycięstwach w konkursach itd. Wyeksponuj informacje o działalności w kołach naukowych czy organizacjach studenckich, wskazując na konkretne zadania i przedsięwzięcia, jak organizacja konferencji. Możesz stworzyć odrębną sekcję w CV i nadać jej tytuł: „Aktywność studencka”.

  • Opisz swoje wykształcenie

Pracodawcy zwracają uwagę głównie na kompetencje i aktywności, jakie podejmowałeś np. w trakcie studiów. Różnorodne doświadczenia związane z praktykami, wolontariatem i kołami naukowymi świadczą o tym, że jesteś otwarty na rozwój. Atutem absolwenta, który nie posiada jeszcze doświadczenia zawodowego, jest też wykształcenie. Określ w CV poziom znajomości języków obcych. Poinformuj również o kursach i szkoleniach, a także o uzyskanych certyfikatach. Studia to idealny czas na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji – tym bardziej, że możesz korzystać ze specjalnych programów i funduszy.

  • Działaj w Internecie

Możesz wykorzystać możliwości, jakie daje nam Internet. Ciekawym rozwiązaniem będzie prowadzenie bloga branżowego i aktywny udział w merytorycznych dyskusjach.

  • Wspomnij o zajęciach dorywczych

Znaczna część studentów, a nawet uczniów podejmuje pracę dorywczą – w sklepie, w restauracji itd. Opisz takie doświadczenia, ale w kontekście zdobycia umiejętności przydatnych w nowej pracy. Wspomnij na przykład o tym, że do Twoich obowiązków należała obsługa klienta czy współpraca z dostawcami.

  • Zdobądź referencje

Aby Twoje pierwsze CV było bardziej profesjonalne, poproś opiekuna praktyk lub/i przełożonego z pracy dorywczej o referencje. Osoba, która będzie je wystawiać, może odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak pracowałeś?
  • Jak wyglądała współpraca?
  • Co zdołałeś osiągnąć?

CV przykłady bez doświadczenia – zanim zaczniesz pisać, zapoznaj się z przykładowymi życiorysami. Stosowanie się do wskazówek oraz czerpanie z doświadczeń i wiedzy, jakimi dysponują doradcy zawodowi, może okazać się kluczem do sukcesu.

Oceń artykuł