Zainteresowania zajmują ważną część CV – to, co robimy w czasie wolnym, wiele o nas mówi. Dzięki takim informacjom, potencjalny pracodawca może prognozować, jakimi będziemy pracownikami. Co wpisać w CV, jak opisać hobby, żeby zrobić dobre wrażenie?
1. Pisz tylko o tym, czym naprawdę się interesujesz
Nie ubarwiaj swojego życiorysu. Rekruter, zadając odpowiednie pytania, może bardzo szybko zdemaskować nawet niewielkie kłamstwa. Nie pisz o tym, że w wolnym czasie przygotowujesz się do maratonu, jeśli faktycznie tego nie robisz. Dlaczego? Może się okazać, że prowadzący rozmowę kwalifikacyjną planuje przebiec maraton albo już to zrobił…
2. Upewnij się, że Twoje zainteresowania się nie zmieniły
Dane zamieszczone w CV dezaktualizują się. Zanim wyślesz swój życiorys, dokładnie przejrzyj sekcję zainteresowań. Upewnij się, że nadal pasjonujesz się daną dziedziną i dysponujesz aktualną wiedzą na jej temat. Dzięki temu nie znajdziesz się w kłopotliwej sytuacji, jeśli okaże się, że rekruter posiada świeższe informacje.
3. Unikaj ogólników
Nie wspominaj ogólnikowo, że Twoje zainteresowania to: muzyka, podróże i literatura. Jeśli rzeczywiście pasjonujesz się takimi dziedzinami, postaraj się wyrażać precyzyjniej. Określ, jakie gatunki literackie lub muzyczne Cię interesują albo dokąd najbardziej lubisz wyjeżdżać. O swoich pasjach pisz ciekawie, ale jednocześnie krótko. Dobrze, jeśli zainteresowania, o których wspominasz, świadczą o tym, że posiadasz cechy przydatne na konkretnym stanowisku.
Hobby - przykłady:
- filmy Jima Jarmusha,
- polska fantastyka,
- taternictwo,
- gra na perkusji (członkostwo w zespole).
4. Pokaż, że jesteś wyjątkowy
Wpisanie do CV nietypowych zainteresowań pozwala wyróżnić się z tłumu kandydatów, a na dodatek może okazać się ciekawym wątkiem w rozmowie kwalifikacyjnej. Przemyśl dokładnie zawartość rubryki i zastanów się, czy to, co chcesz wpisać, zrobi na rekruterze pozytywne wrażenie.
Hobby - przykłady:
- eksplorowanie jaskiń,
- badanie opuszczonych miejsc,
- live action role playing,
- warzenie piwa.
5. Eksponuj pasje związane z zawodem
Koniecznie napisz w CV o zainteresowaniach bezpośrednio związanych z branżą, w której chcesz pracować. To dobrze, gdy kucharz fascynuje się kuchnią śródziemnomorską i ciągle wynajduje nowinki z tego zakresu. Pasje pozornie niezwiązane z zawodem też pozwalają rozwijać kompetencje przydatne w pracy. Takie umiejętności w pracy są niezwykle cenione przez pracodawców. Np. uprawianie sportu zespołowego świadczy o umiejętności pracy w grupie.
6. Unikaj zamieszczania informacji związanych z religią, polityką albo seksem
Zainteresowania do CV nie powinny odzwierciedlać Twoich poglądów – politycznych czy religijnych. Takie tematy wzbudzają wyjątkowo silne emocje. Nie wspominaj np. o tym, że w wolnym czasie zajmujesz się tworzeniem strony internetowej z memami politycznymi. Nawiązywanie do życia seksualnego również nie jest dobrym pomysłem – nie porusza się tak delikatnych tematów podczas oficjalnych rozmów. Nadmierna otwartość w tym względzie może zostać źle odebrana.