Wolontariusz nie zarabia, ale nie oznacza to, że nie odnosi żadnych korzyści. Angażując się w wolontariat, masz okazję lepiej poznać siebie i branżę. Zawierasz też wiele ciekawych i wartościowych znajomości. To, co zyskasz, zależy w znacznej mierze od Twojego zaangażowania i celów, które sobie wyznaczyłeś.
Pracownik etatowy (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) ma prawo do wynagrodzenia. Nie może zrzec się pensji ani przekazać jej innej osobie. Wolontariusz -według ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje określone działania społeczne na rzecz organizacji pozarządowych lub innych instytucji, np. spółdzielni socjalnych, podmiotów leczniczych.
Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę
Praca wolontariusza co prawda nie gwarantuje atrakcyjnych perspektyw finansowych, ale przynosi szereg innych korzyści, takich jak np.:
Komunikatywność, umiejętność pracy w grupie, praca projektowa – to przykładowe kompetencje, które możesz zdobywać i rozwijać w trakcie wolontariatu. Wolontariusze nie tylko wykonują określone zadania, ale również uczestniczą w rozmaitych szkoleniach rozwojowych, dzięki którym zwiększają swoje szanse na rynku pracy i zyskują większą pewność siebie.
Jako wolontariusz możesz poznawać tajniki zawodu, obserwując działania doświadczonych specjalistów i wykonując zadania pod ich czujnym okiem. Zyskujesz także liczne okazje, by zgłębiać wiedzę na temat branży, z którą chcesz związać swoją przyszłość. Znajomość realiów pomaga formułować cele zawodowe i podejmować przemyślane decyzje.
Rozpoczynając wolontariat, zyskujesz też wiele okazji, by poznawać specjalistów, zadawać im pytania i czerpać z ich doświadczeń. To także świetna okazja, by zawierać znajomości, które można rozwijać również na gruncie prywatnym. Utrzymywanie relacji z przyjaciółmi to źródło radości, które pozwala zachować równowagę między życiem osobistym i zawodowym.
7 powodów dlaczego networking jest ważny
Wolontariat to działanie podejmowane ze względu na ambicję lub potrzebę niesienia pomocy – nie z przymusu, konieczności albo dla pieniędzy. Gdy zaangażujesz się w działania wykonywane w ramach wolontariatu, stajesz się aktywny, wyznaczasz cele i podążasz w ich kierunku.
Wolontariat w szpitalu, domu dziecka i w innych miejscach, gdzie ma się do czynienia z cierpieniem, uwrażliwia na cudze potrzeby i uczucia. Empatia jest niezmiernie ważna, ponieważ dzięki niej można trafnie oceniać potrzeby podopiecznych, współpracowników, klientów itd.