Doświadczenie w zawodzie ma kluczowe znaczenie, jeśli zależy nam na rozwoju i otrzymywaniu atrakcyjnych ofert pracy. Możemy je zdobywać w czasie nauki. Przeczytaj zatem, dlaczego warto iść na staż. Sprawdź także, jakie korzyści dla Ciebie niesie ze sobą taka forma kształcenia. Oto 7 powodów, dla których warto odbyć staż.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Dlaczego warto iść na staż? By zdobyć umiejętności i doświadczenie!
• Staż – dlaczego warto?
• Zalety stażu, czyli zarobki a perspektywa umowy o pracę
• Staż a wiedza na własny temat
Dlaczego warto iść na staż? By zdobyć umiejętności i doświadczenie!
Staż nie powinien być wyłącznie informacją w CV. Warto postrzegać go jako możliwość utrwalania wiedzy i szansę na zdobycie dodatkowych umiejętności – nie tylko zawodowych, ale również społecznych. W trakcie stażu zapoznasz się z obowiązkami na określonym stanowisku, nawiążesz także relacje służbowe z przełożonymi, współpracownikami i klientami. Dzięki temu poczujesz się pewniej.
Zapoznając się z treścią CV, rekruter przywiązuje uwagę przede wszystkim do rubryki, w której jest opisane doświadczenie zawodowe. Wykształcenie, umiejętności zawodowe oraz dodatkowe kwalifikacje również się liczą, jednak kluczowe jest ich właściwe wykorzystanie w praktyce. Staż to idealna okazja do zdobycia doświadczenia, czyli m.in. do lepszego poznania branży, z którą wiążesz swoją przyszłość.
| 9 korzyści z udziału w stażu
Staż – dlaczego warto?
Możliwość zweryfikowania planów zawodowych to kolejna zaleta odbycia stażu. Na wielu kierunkach studenci zajmują się głównie zdobywaniem wiedzy. Praca w zawodzie może w znacznym stopniu różnić się od uczelnianej rzeczywistości. Staż to doskonała okazja, by porównać wszystkie wyobrażenia o konkretnej profesji z rzeczywistością. Dzięki nowemu doświadczeniu będziesz mógł zdecydować, jak zamierzasz w przyszłości kierować swoją karierą zawodową.
Kolejną ważną kwestią jest możliwość poznania branży. Staż w renomowanej firmie, nawet jeśli jest bezpłatny, stanowi możliwość szlifowania swoich umiejętności i talentów pod okiem najlepszych fachowców. Możesz bacznie przyglądać się, jak pracują osoby, które uważasz za wzory do naśladowania. Masz również okazję przekonać się, jakie umiejętności i cechy warto zdobywać i szlifować, aby w przyszłości osiągnąć zawodowy sukces.
| Jak zrobić dobre wrażenie podczas rekrutacji na staż?
Zalety stażu, czyli zarobki a perspektywa umowy o pracę
Choć umowa o staż bezpłatny może przynieść Ci liczne korzyści, warto uczestniczyć w programach stażowych, w których otrzymuje się wynagrodzenie. Pieniądze nie muszą być najważniejszym czynnikiem motywacyjnym, ale nie da się ukryć, że dzięki wynagrodzeniu można np. osiągnąć niezależność finansową podczas studiów, zyskując również wyższe poczucie własnej wartości i satysfakcję. Sumienne realizowanie obowiązków stażysty, a także wykazywanie się kreatywnością, otwartością na wiedzę, samodzielnością i inicjatywą – to przykładowe czynniki, które mogą sprawić, że umowa o staż zamieni się w umowę o pracę.
| 6 rzeczy, które warto robić w trakcie stażu
Staż a wiedza na własny temat
Odbywając staż, możesz zweryfikować nie tylko swoje wyobrażenia na temat zawodu, ale również lepiej poznać siebie. Masz bowiem świetną okazję, by sprawdzić, jak czujesz się w relacji: przełożony-podwładny, usługodawca-klient itd. Możesz także zweryfikować, czy potrafisz zarządzać sobą w czasie lub działać pod presją natłoku obowiązków i naglących terminów. To cenna wiedza. Dzięki niej odkryjesz nad jakimi cechami i kompetencjami powinieneś pracować najintensywniej.
| Staż w firmie – czego możesz się nauczyć?
Staż, praktyki, praca dorywcza, wolontariat - każda aktywność się liczy! Jeśli więc przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej i na wspomnienie swoich dotychczasowych doświadczeń stwierdzasz: "Nie ma o czym mówić", to koniecznie zmień sposób myślenia. To naturalne, że wchodząc na rynek pracy nie masz jeszcze bardzo bogatego CV, ale to nie oznacza, że wszystkie choćby dorywcze i drobne zajęcia są nieważne. Wręcz przeciwnie! Mów o nich śmiało i udowodnij, że rozwijałeś dzięki nim wiele przydatnych umiejętności.