Porady Student 7 powodów, dla których warto odbyć staż
19.10.2017

7 powodów, dla których warto odbyć staż

19.10.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Doświadczenie w zawodzie ma kluczowe znaczenie, jeśli zależy nam na rozwoju i otrzymywaniu atrakcyjnych ofert pracy. Możemy je zdobywać w czasie nauki, np. odbywając staż. Taka forma kształcenia niesie ze sobą liczne korzyści.

Co zyskujemy dzięki stażowi?

1. Umiejętności

Staż nie powinien być wyłącznie informacją w CV. Warto postrzegać go jako możliwość utrwalania wiedzy i szanse na dodatkowe umiejętności – nie tylko zawodowych, ale również społecznych. W trakcie stażu zapoznajemy się z obowiązkami na określonym stanowisku, nawiązujemy także relacje służbowe z przełożonymi, współpracownikami i klientami. Dzięki temu czujemy się pewniej.

2. Doświadczenie

Zapoznając się z treścią CV, rekruter przywiązuje wagę przede wszystkim do rubryki, w której jest opisane doświadczenie zawodowe. Wykształcenie, umiejętności zawodowe oraz dodatkowe kwalifikacje również się liczą, jednak kluczowe jest ich właściwe wykorzystanie w praktyce. Staż to idealna okazja do zdobycia doświadczenia, czyli m.in. do lepszego poznania branży, z którą wiążemy swoją przyszłość. 

3. Możliwość zweryfikowania planów zawodowych

Na wielu kierunkach studiów zajmujemy się głównie zdobywaniem wiedzy. Praca w zawodzie może w znacznym stopniu różnić się od uczelnianej rzeczywistości. Staż to doskonała okazja, by porównać nasze wyobrażenia o konkretnej profesji z rzeczywistością. Dzięki nowemu doświadczeniu możemy zdecydować, jak zamierzamy w przyszłości kierować swoją karierą zawodową.  

4. Możliwość poznania branży

Staż w renomowanej firmie, nawet jeśli jest bezpłatny, stanowi możliwość szlifowania swoich umiejętności i talentów pod okiem najlepszych fachowców w branży. Możemy przyglądać się, jak pracują osoby, które uważamy za wzory do naśladowania. Mamy okazję przekonać się również, jakie umiejętności i cechy warto zdobywać i szlifować, aby w przyszłości osiągnąć zawodowy sukces.   

5. Zarobki

Choć umowa o staż bezpłatny może przynieść nam liczne korzyści, warto też uczestniczyć w programach stażowych, w których otrzymuje się wynagrodzenie. Pieniądze nie muszą być najważniejszym czynnikiem motywacyjnym, ale nie da się ukryć, że dzięki wynagrodzeniu możemy np. osiągnąć niezależność finansową podczas studiów, zyskując również wyższe poczucie własnej wartości i satysfakcję.  

6. Perspektywa zawarcia umowy o pracę

Sumienne realizowanie obowiązków stażysty, a także wykazywanie się kreatywnością, otwartością na wiedzę, samodzielnością i inicjatywą – to przykładowe czynniki, które mogą sprawić,  że umowa o staż zamieni się w umowę o pracę.   

7. Wiedza na własny temat

Odbywając staż, możemy zweryfikować nie tylko swoje wyobrażenia na temat zawodu, ale również lepiej poznać siebie. Mamy okazję sprawdzić, jak czujemy się w relacji: przełożony-podwładny, usługodawca-klient itd. Możemy także zweryfikować, czy potrafimy zarządzać sobą w czasie lub działać pod presją. To cenna wiedza. Dzięki niej odkrywamy, nad jakimi cechami i kompetencjami powinniśmy pracować najintensywniej.

Oceń artykuł