Przykłady kompetencji miękkich to: kreatywność, zarządzanie sobą w czasie, komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. Kompetencje twarde to: wiedza specjalistyczna/branżowa, znajomość języków obcych, a także obsługa konkretnych programów komputerowych. Podpowiadamy, jak przedstawić w CV umiejętności miękkie i twarde, by zwiększyć swoje szanse na udział w kolejnym etapie rekrutacji.
1. Podajmy tylko prawdziwe informacje
Zamieszczanie w CV treści, które znajdują potwierdzenie w rzeczywistości, to najwłaściwsza postawa. Uczciwość w tym względzie pozwala czuć się komfortowo w trakcie ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Pisząc prawdę, możemy pokazać rekruterowi, kim jesteśmy i jakie mamy zalety.
2. Dostosujmy treści zamieszczone w życiorysie do oczekiwań pracodawcy
Spośród umiejętności, jakie posiadamy, wybierzmy te, które stanowią odpowiedź na oczekiwania potencjalnego pracodawcy podane w ogłoszeniu. Stworzenie CV pod kątem konkretnej oferty wywoła pozytywne wrażenie.
3. Powołujmy się na informacje, które możemy potwierdzić
Opisując kompetencje twarde, starajmy się przytaczać dane, które mają formalne potwierdzenie. Umiejętność prowadzenia samochodu wymaga zdobycia prawa jazdy odpowiedniej kategorii, znajomości języków obcych poświadczają certyfikaty oraz dyplomy itd. Możemy dołączyć te dokumenty do CV.
4. Uwzględnijmy kompetencje miękkie
Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na kwalifikacje, ale również na umiejętności miękkie. Kreatywność, zdolność do pracy pod presją czasu, komunikatywność, samodzielność, elastyczność – takie cechy mają znaczenie na wielu stanowiskach. Wspomnijmy o nich, ale w odpowiednim kontekście, podając konkretne przykłady zadań i podejmowanych działań.
5. Starannie opiszmy doświadczenie zawodowe
Nie wystarczy napisać, że jesteśmy komunikatywni i potrafimy pracować w zespole – trzeba to udowodnić. Jak to zrobić w CV? Postarajmy się skupić na doświadczeniu zawodowym, powołując się na konkretne dane. Sukcesy sprzedażowe mogą świadczyć o komunikatywności, a zajmowanie stanowiska wymagającego samodzielności dowodzi, że umiemy zarządzać sobą w czasie.
6. Wymieńmy w CV kompetencje, które wyróżnią nas spośród tłumu kandydatów
Postarajmy się znaleźć w sobie (albo zdobyć i rozwinąć) zdolności, które nie są często spotykane, a mogą być przydatne w konkretnej pracy. Wspomnijmy o nich w CV. Znajomość języka chińskiego czy umiejętność obsługi specjalistycznych programów komputerowych mogą zwiększyć nasze szanse na otrzymanie posady.
7. Wspomnijmy o kursach i szkoleniach, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji
Pokażmy w swoim CV, że stale się rozwijamy. Wspominajmy o szkoleniach, które podnoszą nasze kwalifikacje i sprawiają, że doskonalimy konkretne umiejętności w pracy. Warto napisać o kursach branżowych oraz takich, w trakcie których szlifujemy albo nabywamy kompetencje miękkie.
8. Postarajmy się zachować zdrowy umiar
Pamiętajmy, że CV nie powinno być zbyt obszerne. Wymieńmy tylko najważniejsze umiejętności w CV, które mogą okazać się przydatne w nowej pracy.