Chcesz rozwijać kluczowe umiejętności pod czujnym okiem ekspertów? Zależy Ci na dostępie do najnowszych rozwiązań technologicznych? Wiesz, jakie pomysły i rozwiązania chciałbyś wdrożyć w nowym miejscu pracy? Napisz o tym w CV. Aby faktycznie zrealizować swoje cele zawodowe, powinieneś poznać dobrze samego siebie i możliwości, jakie oferuje rynek.
Podsumowanie zawodowe w CV
Krótki, czyli dwu- lub trzyzdaniowy, opis planów zawodowych zamieszczony w życiorysie pozwala rekruterowi zorientować się, kim jesteś. Wysiłek włożony w sformułowanie celów może zaprocentować i sprawić, że Twoje CV stanie się bogatsze i bardziej charakterystyczne. Być może dzięki temu zostaniesz zapamiętany i zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Jakie są Twoje cele zawodowe? Określ je!
Zastanów się, co chcesz osiągnąć
„Jakie stawia Pan przed sobą cele zawodowe?” – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że usłyszysz takie pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli w Twoim życiorysie pojawiło się podsumowanie, możesz zostać poproszony o rozwinięcie podanych informacji. Jasno sformułowane plany zawodowe stanowią znaczne ułatwienie w rozwijaniu kariery. Dzięki nim możesz krok po kroku realizować swoją wizję i analizować sukcesy i porażki. Aby Twoje cele były realne:
- Uczciwie oceń swoje możliwości
Czy masz wiedzę i doświadczenie, jakich oczekuje potencjalny pracodawca? Czy możesz opanować umiejętności niezbędne na wybranym stanowisku? Jeśli znasz siebie i swoje mocne oraz słabe strony, to wiesz, jakie cele są możliwe do zrealizowania w sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujesz. Chcąc zyskać szerszą perspektywę, możesz poprosić osoby postronne o ocenę Twojego potencjału.
- Przeanalizuj warunki
Ważne, byś wiedział, czy np. pracując w wybranej firmie, zyskasz możliwości rozwoju. Zastanów się też, czy zdołasz podnieść swoje kwalifikacje na tyle, by spełnić wymagania pracodawcy. Dzięki trafnej ocenie sytuacji możesz planować konkretne działania i minimalizować ryzyko porażki.
- Daj sobie czas
Aby cele działały motywująco, warto ustalić konkretne terminy. Zastanów się, ile czasu potrzebujesz, by zdobyć uprawnienia niezbędne do objęcia wyższego stanowiska. Możesz sprawdzić, jak długo trwają studia podyplomowe, kiedy odbywa się rekrutacja itd. Jest duża szansa, że gdy ustalisz deadline, nie będziesz odkładać realizacji swoich zamiarów.
- Oceniaj stopień realizacji planów
Rozliczaj się z tego, do czego się zobowiązałeś. Ważne, żebyś stosował przy tym konkretne, jasne i mierzalne kryteria. Ustal, jakie warunki muszą zostać spełnione, abyś uznał, że osiągnąłeś cel.
- Wyobraź sobie, jakie skutki przyniosą Twoje działania
Zakładając cel, uwzględnij kilka możliwych scenariuszy. Zastanów się, jakie będą konsekwencje Twoich działań i co się stanie, jeśli zrealizujesz to, co zaplanowałeś. Dobrze jest też przygotować się na ewentualne trudności i przeszkody. Pomyśl, jakie mogą być następstwa niepowodzeń i opracuj plan „B”.
Cel zawodowy w CV – 10 przykładów dla różnych profesji