Porady Student 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną
05.04.2018  | 5 min czytania

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

05.04.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4.67)

Rekruterzy nie pozostawiają żadnych złudzeń – idąc na rozmowę o staż, praktyki czy pierwszą pracę młody kandydat powinien mieć podstawowe informacje o potencjalnym pracodawcy. Ale gdzie ich szukać? Oto żelazna piątka – informacje, z którymi musisz się zapoznać przed spotkaniem z rekruterem.

Dobrze przygotowany do rozmowy kandydat, postrzegany jest przez rekruterów jako osoba zaangażowana, szczerze zainteresowana ofertą pracy i traktująca poszukiwanie pracy poważnie. Skoro tak podchodzi do procesu rekrutacyjnego, należy założyć, że podobnie będzie podchodzić do samej pracy.

Jakich informacji należy szukać w sieci przygotowując się do rozmowy o pracę?

  1. Misja, wizja, wartości firmy – sprawdź, czy będziesz utożsamiać się z firmą i zespołem. Dla pracodawcy dopasowanie kandydata do kultury korporacyjnej często jest ważne prawie tak, jak jego doświadczenie.
  2. Produkty i usługi – bądź pewny, że znasz ostatnie realizacje i projekty pracodawcy. Możesz być zapytany np. o odczucia względem najnowszej reklamy w TV.
  3. Otoczenie konkurencyjne – dobrze wiedzieć z kim firma rywalizuje, znać produkty i usługi jej konkurentów.
  4. Branżowe wydarzenia, które oddziałują na jej biznes – żadne przedsiębiorstwo nie działa w próżni. Dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i śledzić informacje o całej branży czy sektorze. Dzięki temu na rozmowie będziesz mógł odnosić się nie tylko do sytuacji potencjalnego pracodawcy, jej konkurentów, ale spojrzysz na nią z perspektywy rynku.

Gdzie szukać informacji? Na dobry początek sprawdź te 5 miejsc:

  1. Zakładka kariera na stronie www

Jak pokazują dane Pracuj.pl zakładka kariera jest pierwszym źródłem informacji o firmie dla ponad 66% kandydatów. I Ty nie zapomnij zajrzeć do niej przed rozmową o pracę. Zapoznaj się z wartościami, misją, wizją firmy, poznaj zespół, ale przede wszystkich dowiedz się jak najwięcej o aktualnych projektach, produktach i usługach firmy.

  1. Profil pracodawcy na Pracuj.pl

Profil firmy na Pracuj.pl to wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dowiesz się z niego kim jest firma, jakie są jej wartości, poznasz jej zespół, sprawdzisz kolejne kroki w rektuacji a nawet zobaczysz aktualne filmy wizerunkowe czy rekrutacyjne. Wejdź na pracodawcy.pracuj.pl i przekonaj się sam.

  1. Kanały firmy w mediach społecznościowych

Jak pokazują badania Jobvite dla 60% amerykańskich rekruterów dopasowanie kandydata do kultury korporacyjnej jest prawie tak ważne, jak jego doświadczenie (67%). A najlepszym źródłem informacji o organizacyjnym DNA (bo tak nazywa się często kulturę korporacyjną) są firmowe kanały w mediach społecznościowych. Sprawdź jakim językiem firma mówi do swoich obserwujących, czy odpowiada na ich pytania, jak radzi sobie z krytyką. Przejrzyj zdjęcia – zwróć uwagę na biuro, to czy pracownicy spędzają wspólnie czas, czy razem świętują sukcesy i dzielą się wiedzą. Tak robimy to w Grupie Pracuj:

  1. google.com

Podobno nie ma pytania, na które Google nie zna odpowiedzi. Pomoże Ci również w przygotowaniach do poszukiwań pracy. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę swojego potencjalnego pracodawcy dowiesz się nie tylko, co on sam mówi o sobie, ale co mówią o nim inni – dziennikarze, konkurencja, byli i aktualni pracownicy oraz kandydaci.

  1. Targi pracy

Wraz z się wiosną, zbliża się wielkimi krokami sezon targów pracy. Setki firm z całej Polski będą bić się o uwagę studentów i absolwentów dopiero wchodzących na rynek pracy. Udział w targach to zawsze dobry pomysł. Możecie zdobyć rozeznanie w rynku, porozmawiać z przedstawicielami różnych firm, a nawet wziąć udział w darmowych szkoleniach, warsztatach i wykładach.

Sprawdź, czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety >>

Oceń artykuł