Porady Życie zawodowe Zwolnienie lekarskie z powodu depresji – ABC
01.03.2018  | 5 min czytania

Zwolnienie lekarskie z powodu depresji – ABC

01.03.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Stres, nadmiar obowiązków, problemy osobiste – to przykładowe czynniki, które powodują depresję. Jeśli cierpimy z powodu tej choroby, możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Zasiłek chorobowy wynosi 80% wynagrodzenia.

Jak zapobiegać depresji?

Objawy depresji to smutek i przygnębienie, którym towarzyszy przekonanie, że nasza sytuacja nigdy nie ulegnie poprawie. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często doświadczają również myśli samobójczych, a nawet podejmują próby odebrania sobie życia. Taki stan powoduje utratę motywacji do działania. Szukając pomocy, należy udać się do psychologa, a także do psychiatry.  

Chcąc zapobiegać spadkom nastroju, warto np. zachować równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Przepracowanie i niezadowolenie z efektów działań podejmowanych w życiu zawodowym może prowadzić do frustracji, a nawet do depresji. Aby uniknąć takich konsekwencji, dobrze jest wybrać pracę, którą wykonujemy z przyjemnością. Warto również dbać o relacje z rodziną i przyjaciółmi. Wsparcie najbliższych osób pozwala pokonywać problemy. Duże znaczenie ma również dostrzeganie i docenianie tego, co w naszym życiu dobre i pozytywne. Regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na samopoczucie. Dotleniony organizm, któremu nie brakuje endorfin wydzielanych podczas uprawiania sportu, dobrze radzi sobie ze stresem. Duże znaczenie ma także wysypianie się. Osoby, które mają deficyty snu, znacznie częściej zapadają na depresję niż ludzie, którzy sypiają dużo i regularnie.   

Zwolnienie lekarskie a umowa-zlecenie

Depresja - zwolnienie lekarskie - kontrola ZUS

Zaburzenia depresyjne stanowią podstawę do wystawienia zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy. Taki dokument może przygotować wyłącznie lekarz. Ani psycholog, ani psychoterapeuta nie mają do tego prawa. Chcąc uzyskać zwolnienie, musimy zgłosić się do psychiatry. Z treści zaświadczenia nie wynika, dlaczego nie jesteśmy zdolni do pracy, a my nie mamy obowiązku informować pracodawcy, na co chorujemy. Depresja to choroba, która uprawnia nas do pobierania zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Wysokość świadczenia wynosi 80% wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy. Tak wynika z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990600636).

ZUS ma prawo skontrolować, czy wystawienie świadczenia było uzasadnione. Symulowanie depresji tylko po to, by skorzystać z płatnej przerwy w pracy może skończyć się dla nas utratą prawa do zasiłku chorobowego. Inna konsekwencja to pogorszenie relacji z pracodawcą, który może w przyszłości podejrzewać nas o oszustwa.    

Zwolnienie chorobowe – kto może skontrolować i kiedy?

 

Oceń artykuł