Porady Życie zawodowe Zwierzęta w pracy – świetne rozwiązanie, a może… utrudnienie?
30.08.2019  | 4 min czytania

Zwierzęta w pracy – świetne rozwiązanie, a może… utrudnienie?

30.08.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Przyprowadzanie zwierząt do pracy to udogodnienie dla właścicieli, które jednak może stać się utrapieniem dla współpracowników i… samego pupila. Jeśli pracodawca umożliwia nam przychodzenie do biura ze zwierzakiem, upewnijmy się, czy nie przeszkadza to osobom z naszego otoczenia i nie jest nieprzyjemne dla czworonożnego przyjaciela, narażonego na wiele nowych, stresujących bodźców. 

Hurra, czworonogi na pokładzie!

Choć wśród benefitów wciąż przeważają karnety na siłownię i dostęp do prywatnej opieki medycznej, coraz więcej firm na świecie i w Polsce umożliwia zatrudnianym osobom przyprowadzanie zwierzaków do pracy. W ten sposób pupil ma zapewnioną opiekę, a pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe – bez obaw o samopoczucie i bezpieczeństwo czworonożnego przyjaciela. Obecność psa lub kota w biurze przynosi również inne korzyści: redukuje stres, motywuje do ruchu w trakcie przerw, a także generuje okazje do wchodzenia w pozytywne interakcje ze współpracownikami

Zwierzęta w miejscu pracy – nietypowy benefit dla pracowników

Pupil w biurze – opinie podzielone

Okazuje się jednak, że nie wszyscy pracownicy przychylnie odnoszą się do obecności zwierząt w miejscu pracy. 38% osób uczestniczących w ankiecie Pracuj.pl uznało to rozwiązanie za pozytywne, jednak niemal równie dużo, bo 36% badanych, oceniło je negatywnie. 25% ankietowanych nie zajęło jednoznacznego stanowiska. Uczestnicy badania zostali poproszeni również o dokończenie zdania „W idealnym miejscu pracy zwierzęta…”. 44% ankietowanych odpowiedziało: „nie mogą być obecne w biurze”, 38% optowało za kompromisowym rozwiązaniem, tj. za przyprowadzaniem pupili w określone dni, a 18% opowiedziało się za przyprowadzaniem zwierzaków bez ograniczeń. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Polacy o zwierzętach w miejscu pracy”. Jak widać, nie każdy się cieszy, dzieląc biuro z psem, kotem lub innym zwierzęciem.   

Poznaj kulturę organizacyjną

W trakcie rekrutacji dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, w której zamierzamy pracować. Nastawienie do zwierząt w siedzibie przedsiębiorstwa należy do mniej oczywistych, jednak niewątpliwie istotnych elementów kultury organizacyjnej. Ważne, abyśmy zajmowali w tej sprawie stanowisko zbliżone do opinii kierownictwa. Być może chcielibyśmy przyprowadzać własne zwierzę do firmy i zależy nam na takim właśnie beneficie. Wówczas będzie to dla nas duże udogodnienie. Jeśli natomiast jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami, a przedsiębiorstwo przedstawia się jako przyjazne zwierzakom, nie starajmy się na siłę przekonywać pracodawcy do swoich racji. Uszanujmy zasady i ewentualnie poszukajmy zatrudnienia w innym miejscu – takim, które będzie spełniać nasze oczekiwania.  

Pies i kot w firmie? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Akceptowanie pupili w firmie nie jest równoznaczne z wpuszczaniem każdego zwierzaka w progi biura. Możliwość przyprowadzania psa czy kota do miejsca pracy to dobre rozwiązanie, o ile: 

  • Obecność zwierzęcia nie przeszkadza pracownikom

Nie wszyscy muszą kochać naszego zwierzaka tak mocno jak my. Szczekanie w odpowiedzi na hałas, radosne „obskakiwanie” nowo poznanych ludzi czy gubienie sierści – to zaledwie kilka przykładowych niedogodności, które mogą przeszkadzać naszym współpracownikom. Nie powinniśmy zapominać także o osobach uczulonych na sierść, które mogą poważnie „odchorować” przebywanie w towarzystwie zwierzęcia. Wykażmy się empatią i - zanim przyprowadzimy psa/kota do biura - upewnijmy się, że nie będzie to utrudnieniem dla osób z naszego otoczenia. 

  • Zwierzak jest dobrze wychowany i przyjazny

Kłopotliwe będzie przyprowadzanie do pracy szczeniaka, który gryzie wszystko, co znajduje się w zasięgu jego wzroku, lub dorosłego psa, który reaguje agresją na nowo poznanych ludzi czy zwierzęta. Wychowujmy futrzaka, jeśli chcemy, by odnalazł się w firmie. 

  • Czworonóg czuje się dobrze w biurze

Warunki, które panują w naszym miejscu pracy, mogą nie przypaść zwierzakowi do gustu. Jeśli w biurze jest harmider i pojawia się mnóstwo osób, pies czy kot mogą odczuwać silny stres. Warto mieć to na uwadze. 

Zwierzęta domowe pozytywnie wpływają na jakość naszego życia. Mogą sprawić, że będziemy wydajniej pracować. Aby jednak tak się stało, powinny zostać spełnione pewne warunki. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł