Porady Życie zawodowe Praca ze zwierzętami – nietypowy benefit dla pracowników
30.05.2022  | 4 min czytania

Praca ze zwierzętami – nietypowy benefit dla pracowników

30.05.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.67)

Pandemia się kończy, a pracodawcy starają się zmotywować pracowników do dobrowolnego powrotu do pracy stacjonarnej. Możliwość przychodzenia z psem do biura to jeden z tych nieoczywistych benefitów, którymi firmy próbują zachęcić załogę do porzucenia home office. Obecność czworonogów wpływa na atmosferę, pozwala się zrelaksować i spędzać przerwy na dworze. Praca ze zwierzętami może przynieść sporo korzyści, warto jednak pamiętać także o przeciwwskazaniach.

O czym przeczytasz w artykule:
• Pies w pracy – odpowiedź na popandemiczną rzeczywistość
• Pies w biurze – za i przeciw
• Praca ze zwierzętami – co myślą o tym pracownicy?

| Savoir-vivre w pracy – co się zmieniło w dobie pandemii?

Pies w pracy – odpowiedź na popandemiczną rzeczywistość

Podczas pandemii i home office sporo osób pracowało w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół. Nic dziwnego, że gdy liczba zachorowań zmalała, a firmy coraz chętniej przechodzą w hybrydowy tryb pracy i zachęcają do powrotów do biur, właściciele zwierząt zaczęli martwić się o to, jak pupile nieprzyzwyczajone do wielogodzinnej samotności poradzą sobie w tej nowej dla nich rzeczywistości. Część pracodawców postanowiła wyjść naprzeciw tym obawom, proponując pracownikom niecodzienny benefit pozapłacowy: możliwość przychodzenia z psem do biura. Chociaż jeszcze przed marcem 2020 roku istniały organizacje, w których było to dopuszczalne, to dopiero ostatnie miesiące przyniosły rewolucję w podejściu do zwierząt w pracy.

| Activity Based Working – nowy trend w biurach

Pies w biurze – za i przeciw

Kot czy pies w biurze w ogólnej opinii są odbierane pozytywnie. Przeważa narracja o dobrych stronach pracy ze zwierzętami u boku:

  • ich obecność redukuje stres – możliwość pogłaskania zwierzęcia, obserwowania jego zachowań i odbieranie wyrazów sympatii to czynniki, które obniżają poziom stresu,
  • motywują do robienia sobie krótkich przerw i spędzania ich w ruchu – jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, nawet 5 minut marszu jest na wagę złota. Krótka przechadzka pozwala się dotlenić, a patrzenie na coś innego niż ekran komputera daje odpoczynek oczom,
  • integrują współpracowników – obecność zwierząt w biurze sprawia, że pracownicy chętniej i częściej wchodzą w interakcje między sobą.

Warto jednak pamiętać, że zwierzęta w miejscu pracy to nie zawsze dobre wyjście. To rozwiązanie ma też swoje wady, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na przyprowadzenie pupila do biura:

  • nie wszyscy kochają zwierzęta i mają ochotę spędzać z nimi dzień. Szczekanie, skakanie, łaszenie się – jednym to nie przeszkadza, inni to lubią, a dla innych jest przekraczaniem granic i wywołuje dyskomfort,
  • czworonogi w miejscu pracy to także obecność alergenów – niektórzy są uczuleni na sierść i przebywanie w jednym pomieszczeniu z psem czy kotem może się dla nich skończyć złym samopoczuciem, wysypką czy nawet dusznościami,
  • gwarne biuro nie jest dla wszystkich – open space, gdzie jest głośno i gdzie przebywa duża liczba osób, to niekoniecznie odpowiednie miejsce dla zwierzaka, zwłaszcza przyzwyczajonego do spokoju. Pies czy kot mogą odczuwać stres, bać się, a w konsekwencji nawet kogoś zaatakować.

| Samotność w pracy – znak czasów?

Praca ze zwierzętami – co myślą o tym pracownicy?

W kwestii zwierząt w miejscu pracy – podobnie jak w wielu innych – kluczem jest komunikacja. Jeśli ważna jest dla Ciebie możliwość pracy ze zwierzętami, porusz tę kwestię już na rozmowie kwalifikacyjnej: być może kultura organizacyjna firmy, do której aplikujesz, nie spełnia Twoich oczekiwań pod tym względem i warto wiedzieć to już na wstępie, by zmienić swoje podejście albo poszukać innego pracodawcy.

Według badań Pracuj.pl Zawodowy styl życia. Różne oblicza pracy Polaków pracownicy są podzieleni w kwestii obecności zwierząt w biurze. Niemal taka sama liczba respondentów jest nastawiona do niej pozytywnie i negatywnie.

Zwierzęta w biurze – nastawienie pracowników

Nastawienie różni się jednak w poszczególnych grupach wiekowych – młodzi pracownicy chętniej przystają na pracę ze zwierzętami i ich obecność w przestrzeni biurowej, a starsi podchodzą do tego z większym sceptycyzmem. Wniosek z tego taki, że jeśli planujesz karierę w młodym, dynamicznym zespole, jest duża szansa, że Twój pupil zostanie przyjęty z otwartymi ramionami. Jeśli z kolei Twoi współpracownicy należą do różnych pokoleń, może okazać się, że będzie musiał czekać na Ciebie w domu.

Praca ze zwierzętami – podejście różnych pokoleń

Zwierzęta w pracy mogą być miłym urozmaiceniem codzienności. Wszystko jest jednak kwestią komunikacji – przed podjęciem decyzji o zabraniu psa do biura, warto zasięgnąć języka i spytać współpracowników o zdanie. Być może reakcja biurowych towarzyszy Cię zaskoczy.

Szukasz pracy, do której możesz zabierać swojego pupila? Sprawdź oferty na Pracuj.pl!

Oceń artykuł