Porady Życie zawodowe Zwierzęta w miejscu pracy – nietypowy benefit dla pracowników
22.03.2019  | 4 min czytania

Zwierzęta w miejscu pracy – nietypowy benefit dla pracowników

22.03.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Czy możliwość przychodzenia do firmy z psem zachęciłaby Cię do przyjęcia oferty pracy? Część pracodawców dołącza ją do dodatków pozapłacowych oferowanych pracownikom. W siedzibach przedsiębiorstw nie ma jednak miejsca dla agresywnych i niewychowanych pupili.

W pracy spędzamy kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie. Przebywanie poza domem przez znaczną część dnia jest problematyczne np. dla właścicieli zwierzaków, a w szczególności psów. Przyjacielskie czworonogi mają duże potrzeby – nie tylko fizjologiczne, takie jak głód czy potrzeba ruchu, ale również emocjonalne. Istnieją pracodawcy, którzy wykonują ukłon w stronę pracowników posiadających czworonożnych kompanów.

Setki psów w jednej firmie?

Dostęp do prywatnej opieki medycznej, karta sportowa, finansowanie szkoleń – to świadczenia pozapłacowe najczęściej przyznawane przez pracodawców. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Benefity – czyli co motywuje pracowników?”. W opracowaniu pojawiają się również bardziej nietypowe świadczenia, a wśród nich możliwość przychodzenia do pracy z czworonogiem. Korzystają z niej np. pracownicy firmy Nestlé Purina. Nie jest to odosobniony przypadek. Na przyprowadzanie zwierząt do pracy mogą pozwolić sobie również pracownicy Amazona. Jak czytamy w artykule Jennifer Calfas zamieszczonym na Time.com, w głównej siedzibie firmy, która znajduje się w Seattle, przebywa nawet ok. 1000 psów. Nie każdy czworonóg może przychodzić do biura wraz ze swoim właścicielem. Mile widziane są te zwierzaki, które nie zachowują się agresywnie. Pracodawca oczekuje także respektowania zasad, np. regularnego czyszczenia psiego posłania lub omijania stref przeznaczonych wyłącznie dla ludzi.     

Pupil w biurze – korzyści dla pracowników

Ustalenie określonych reguł i ich przestrzeganie sprawia, że obecność pupili przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż strat. Najważniejsze profity to:

  • Możliwość zapewnienia zwierzakowi opieki

Praca pochłania sporo czasu. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin poświęca na obowiązki zawodowe co najmniej 40 godzin tygodniowo. Do tego należy doliczyć również czas przeznaczany na dojazd. Dla właścicieli czworonogów jest to spory kłopot, bo w efekcie pies może przebywać sam nawet ok. 10 lub więcej godzin w ciągu dnia – bez spaceru i towarzystwa ukochanego pana. Możliwość zabrania zwierzaka do pracy rozwiązuje więc problem opieki.

  • Motywacja do odbywania spacerów w trakcie przerw

Obecność psa zachęca, a czasami nawet zmusza do aktywności fizycznej w czasie przerw w pracy. To ważne szczególnie w przypadku osób, które pracują w pozycji siedzącej, np. przy komputerze. Krótka przechadzka pozwala się dotlenić. Zapewnia również odpoczynek oczom – zmęczonym ze względu na wielogodzinne wpatrywanie się w monitor i przebywanie w pomieszczeniu, w którym brakuje naturalnego światła dziennego.  

  • Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych i redukcja stresu

Bezwarunkowa psia miłość, bezinteresowne wyrazy przyjaźni i zabawne zachowania zwierzaków – to czynniki, które obniżają poziom stresu. Warto korzystać z ich dobroczynnego wpływu, nie zapominając także o technikach oddechowych i innych metodach relaksacji.

8 nieoczywistych sposobów radzenia sobie ze stresem

  • Więcej okazji do wchodzenia w pozytywne interakcje ze współpracownikami

Obecność przyjacielskich i radosnych zwierząt wpływa korzystnie na całe otoczenie. Może nawet ocieplać relacje panujące w miejscu pracy, poprawiając atmosferę. Warto rozważyć również pomysł polegający na „zaproszeniu” jakiegoś zwierzaka do miejsca pracy. W rolę biurowego pupila może wcielić się np. chomik, papuga czy żółw. Opieka nad nim - jako wspólne zobowiązanie - może stanowić źródło pozytywnych emocji.

  • Lepsze samopoczucie

Radość, dotlenienie, niższy poziom stresu, lepsze relacje ze współpracownikami – wszystko to zbawiennie wpływa na samopoczucie. Przyprowadzanie pupili do pracy to doskonały pomysł, który może poprawić warunki zatrudnienia. Obecność zwierząt w firmie przynosi korzyści, o ile jest akceptowana przez wszystkich pracowników i nie obniża efektywności pracy.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Oceń artykuł