Zrób sobie prezent na święta – oderwij się od pracy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 5/5 (2)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 5/5 (2)

Święta to czas na … świętowanie. Warto spędzić go z najbliższymi, odpoczywając i ładując akumulatory. Takiej przerwy potrzebuje każdy. Tym bardziej, że w dobie nowych technologii, które ułatwiają pracę zdalną i umożliwiają ciągły dostęp do służbowych zasobów – maili czy dysków z dokumentami – coraz łatwiej o przeciążenie informacjami. Pracownicy zmagają się dziś bowiem z zupełnie nowym, psychicznym przemęczeniem, które charakteryzuje spadek koncentracji, spadek motywacji i ogólne osłabienie.

Jak zwracają uwagę psychologowie coraz więcej pracowników mierzy się z syndromem FAMO (fear of missing out). Przejawia się on podświadomym przymusem ciągłego bycia na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami i kompulsywnego zerkania na komputer, tablet czy smartfon. Coraz trudniej jest się od nich oderwać podczas przerwy obiadowej, w drodze po pracy do domu, ale też podczas wakacji czy rodzinnych świąt. Przekłada się na to przeciążenie informacjami, spadek koncentracji, spadek jakości podejmowanych decyzji, a w efekcie ogólne psychiczne i fizyczne zmęczenie organizmu.

Właśnie dlatego w te święta postaraj się w całości poświęcić świętowaniu, a nie pracy.

  1. Będziesz żyć dłużej i będziesz mieć więcej energii

Badania przeprowadzone przez stanowy uniwersytet w Nowym Jorku potwierdziły, że osoby które regularnie odpoczywają od pracy żyją nawet 20% dłużej. Co więcej jak wynika z analiz naukowców z uniwersytetu w Pittsburgu i Radboud osoby, które chętnie odpoczywają mają… więcej energii do pracy. Osoby wypoczęte pracują też szybciej, popełniają mniej błędów i łatwiej dogadują się z kolegami z pracy, unikając niepotrzebnych sprzeczek.

Sprawdź 5 hobby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę

  1. Do głowy przyjdą Ci nowe pomysły

To właśnie wtedy, kiedy odpoczywamy i nie myślimy o pracy i zawodowych wyzwaniach do głowy przychodzą nam najlepsze pomysły. Przerwa to odpoczynek nie tylko dla Twojego ciała, ale również umysłu.

  1. Będziesz bardziej produktywny

Odpoczynek wspiera produktywności i efektywność pracy. Jak przekonują naukowcy zwiększa się ona nawet o 34%. Zmęczenie, zdenerwowanie, bycie w ciągłej gotowości, wielozadaniowość – to wszystko wpływa na zmniejszenie koncentracji, gorsze samopoczucie i negatywnie odbija się na stanie zdrowia.

Sprawdź także 4 sposoby na skuteczne zmniejszenie stresu w pracy

  1. Będziesz szczęśliwszy i docenisz to co masz

Osoby wracające z urlopu deklarują, że są bardziej szczęśliwe oraz czują się bliżej związane ze swoimi najbliższymi. W codziennym pędzie często trudno nam docenić to co mamy, a czas spędzony z rodziną jest coraz bardziej pobieżny. Urlop daje możliwość zatrzymania się i nacieszenia się osobami, które mamy obok siebie. Warto z tego skorzystać. Właśnie w święta.

Oceń artykuł


Narzędzia