Liczby nie kłamią. Pieniądze są głównym powodem dla których zmieniamy pracę. 66% Polaków deklaruje, że bez wahania przyjęłoby atrakcyjniejszą finansowo ofertę pracy. A czy warto zastanawiać się nad przyjęciem propozycji pracy… mniej płatnej?
Moje doświadczenie pokazuje, że zarobki są ważne, ale do czasu – przekonuje Justyna Ciećwierz, indywidualny trener rozwoju zawodowego. – Poznałam wiele osób, którym właśnie zmiana pracy na mniej płatną pozwoliła rozwinąć zawodowe skrzydła – mówi nasz ekspert. Zwraca uwagę, że na pewnym etapie życia dla pracowników ważniejsze stają się styl zarządzania, ciekawsze zajęcia, perspektywa rozwoju w nowych obszarach. – Dlatego jeśli rzeczywiście do nowego wyzwania jesteśmy przekonani, niższa pensja nie powinna go dyskwalifikować – dodaje Ciećwierz. Oczywiście wiele zależy od tego, czy możemy sobie pozwolić na (przynajmniej czasowe) niższe dochody i nie ucierpi na tym dotkliwie nasze życie pozazawodowe i rodzina.
Patrz na wynagrodzenie całościowo
Nie przyjmuj niskopłatnej oferty bez namysłu, ale też nie odrzucaj jej od razu. Spójrz na nią szeroko. - Negocjując warunki mojego przejścia do aktualnej firmy, po raz pierwszy patrzyłam na kwestię wynagrodzenia bardzo szeroko. Nie myślałam tylko o pensji, ale też okresie wypowiedzenia wpisanym do umowy, dodatkowych dniach opieki nad dzieckiem, dofinansowaniem do studiów podyplomowych i możliwości elastycznego czasu pracy w wybrany dzień tygodnia – opowiada Liliana, ekspert ds. komunikacji marki. – Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, przyszły pracodawca podszedł do tak prowadzonych negocjacji bardzo otwarcie. Ostatecznie zgodziłam się na mniejszą pensję podstawową, w umowie zapisane zostały jednak benefity, których łączna wartość znacząco przekracza różnice wynagrodzenia w poprzedniej i aktualnej firmie – przyznaje.
Jak wynika z danych portalu www.zarobki.pracuj.pl, benefitem zdecydowanie najczęściej oferowanym pracownikom jest prywatna opieka medyczna. Dostępność takiego świadczenia zadeklarował co 4 uczestnik naszego badania (23%). Popularne jest również ubezpieczenie na życie (20%), świadczenia socjalne (16%) czy dofinansowanie zajęć sportowych (13%).
Wysokość zarobków zależy … od charakteru?
Mniejsza pensja = mniejsza presja
Mniejsza pensja może nieść też za sobą większy komfort psychiczny. – Kilka miesięcy temu zmieniłam pracę na mniej płatną. Z dużej sieciowej agencji reklamowej, przeszłam do firmy butikowej. Nie żałuję – mówi Ola, copywriter. – Mniejsza presja, wolniejsze tempo pracy przełożyły się na mój lepszy nastrój i większe zadowolenie z tego co robię – dodaje.
Odnoszę wrażenie, że Polacy naprawdę chcą zwolnić w pracy. Mają dość ciągłego biegu, wyścigu szczurów i pracy do nocy. Coraz więcej ludzi zaczyna przedkładać wartość rodziny, czasu dla siebie ponad pracę. Częściej niż kiedyś odchodzą do mniejszych firm lub zakładają własny biznes, gdzie zaczynają wdrażać zasady ‘slow work’- zwraca uwagę w rozmowie z Pracuj.pl, Izabela Kielczyk psycholog biznesu i coach.
Decyzja o przyjęciu oferty pracy z niższymi zarobkami może być też elementem długofalowego myślenia o karierze. Jeśli chcemy zmienić branżę albo marzy nam się zdobycie doświadczeń w nieco innej (być może lepiej płatnej) specjalizacji niż dotychczas, pewnie warto taką decyzję podjąć. Kosztem zaciśnięcia pasa przez jakiś czas, możemy zdobywać nowe doświadczenia czy uczyć się pracy w innej branży. A zarobki – z czasem – wyrównają się lub być może przekroczą te, które mieliśmy na poprzednim stanowisku.
A Wy przyjęlibyście ofertę pracy z niższym wynagrodzeniem?