Porady Życie zawodowe Zmiana pracy tylko dla pieniędzy?
12.01.2016  | 4 min czytania

Zmiana pracy tylko dla pieniędzy?

12.01.2016  | 4 min czytania
Autor wpisu admin

Savings. Smart InvestorZarobki królują wśród powodów, dla których najchętniej zmieniamy pracę. Czy jednak względy finansowe powinny być jednym motywatorem do poszukiwań nowych wyzwań zawodowych?

 

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”, aż 66% Polaków deklaruje, że gdyby otrzymało atrakcyjniejszą pod względem finansowym ofertę pracy, zdecydowałoby się na jej przyjęcie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dla większości Polaków to właśnie zmiana miejsca pracy jest najłatwiejszym sposobem otrzymania awansu i podwyżki. Ponad połowa badanych (56%) uważa, że łatwiej otrzymać awans i uzyskać wyższe wynagrodzenie zmieniając pracodawcę, niż pozostając w dotychczasowym miejscu pracy.

 

Nie samymi pieniędzmi pracownik żyje

- Zarobki są często motorem zmian, ale do pewnego momentu – zwraca uwagę Justyna Ciećwierz, indywidualny trener rozwoju zawodowego. – Na pewnym etapie życia zaczynamy bowiem bardziej cenić czas, który możemy przeznaczyć dla rodziny, swoje zdrowie fizyczne i psychiczne czy możliwość realizowania pasji – komentuje. Chodzi przecież o to, by pracować i być szczęśliwym, prawda?

 

Sprawdź, czy zarabiasz tyle, ile powinieneś >>

 

Co prócz pieniędzy?

Jak zwracają uwagę eksperci pieniądze są bez wątpienia ważnym, ale nie jedynym czynnikiem motywującym do zmiany pracy.

- Każda motywacja do rozpoczęcia poszukiwań nowych wyzwań jest dobra –mówi Anna Drabek, doradca zawodowy i coach kariery.

Podobnego zdania jest Justyna Ciećwierz: – Znam wiele osób, które w poszukiwaniu spełnienia zawodowego decydowały się na mniejsze zarobki. W zamian otrzymywały jednak inne, ważne a nawet ważniejsze dla nich w danym momencie rzeczy: większą elastyczność czasową, ciekawsze zajęcie, lepszy styl zarządzania, perspektywę rozwoju w innej dziedzinie – wyjaśnia.

 

- Jedynym warunkiem sukcesu jest to, by zmiana niosła za sobą większą satysfakcję pracownika – dodaje Drabek. Co może na nią wpływać? - Atmosfera w miejscu pracy, elastyczne lub stałe godziny pracy, poczucie bycia docenianym, a także moje ulubione - dopasowanie stanowiska pracy do naszych naturalnych cech osobowości – wylicza.

 

Daj sobie szansę i znajdź pracę odzwierciedlającą Ciebie

Jesteśmy różni. Różne są też możliwości kariery. Dlatego, zdaniem ekspertów, warto dobrze zastanowić się jaka ścieżka pracy będzie najlepsza dla nas.

- Jedni uwielbiają pracować z ludźmi, działać w grupie, inni preferują samodzielne stanowiska pracy. Jedni lubią wytyczać nowe szlaki, iść szybko i do celu, a inni cierpliwie dbają o szczegóły. Jedni lubią pracę w ruchu i dynamicznie zmieniające się okoliczności, a inni spokój – przekonuje Anna Drabek - Właśnie dlatego, tak szalenie ważna jest świadomość tego co lubimy robić, a co jest dla nas trudne i szukać takich wyzwań zawodowych, na których będziemy mogli być w pełni sobą – dodaje.

Jak zwraca uwagę nasza ekspertka warto dążyć do osiągnięcia równowagi i szukać pracy jak najbliższej ideałowi.

Jest nią miejsce, w którym rozwijamy się w obszarze naszych mocnych stron, dobrze nam za to płacą i towarzyszy temu atmosfera szacunku – wyjaśnia.

 

Są różne powody, aby zmienić pracę. Znajdź swój! Sprawdź najświeższe oferty na Pracuj.pl i zrób pierwszy krok w kierunku nowej pracy!

Nowy obraz (5)

 

Oceń artykuł