Porady Życie zawodowe Zawody dla domatorów, czyli jaką pracę można wykonywać zdalnie
14.04.2016  | 3 min czytania

Zawody dla domatorów, czyli jaką pracę można wykonywać zdalnie

14.04.2016  | 3 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(3)

Marzysz o pracy w piżamie, najlepiej siedząc w łóżku z kotem na kolanach? Męczą Cię poranne dojazdy do biura oraz długie powroty, często zwieńczone kilku(nasto) minutowym staniem w korku? Coraz poważniej zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby móc pracować zdalnie? Na rynku są zawody stworzone dla Ciebie!

W dobie digital, kiedy telekonferencję z partnerem biznesowym możesz odbyć leżąc na leżaku na plaży, a na każdy mail możesz odpowiedzieć z telefonu, coraz mniej jest zawodów, których nie można wykonywać zdalnie. Potwierdza to trend „workation”, czyli pracę i wakacje w jednym.

Praca zdalna - co to jest?

Inaczej nazywana pracą z domu lub telepracą. Pozwala na wykonywanie codziennych obowiązków z dowolnego miejsca, niezwiązanego z biurem, a możliwa głównie dzięki technologii i dostępowi do sieci.

Dlaczego warto? Do głównych zalet zdalnej pracy należą:

  • wzrost produktywności (wbrew pozorom w domu znajdujemy dużo mniej dystraktorów, które odciągają nas od pracy)
  • elastyczność (z większą swobodą planujemy swój czas pracy)
  • oszczędność czasu i pieniędzy (nie tracisz go na dojazd do pracy i powrót do domu)
  • work-life balance (więcej czasu spędzasz z rodziną)

Praca z domu to idealne rozwiązanie dla:

  • mam, którą chcą więcej czasu spędzać z dziećmi, jednocześnie nie rezygnując z aktywności zawodowej
  • osób, które potrafią się mobilizować i samodyscyplinować
  • osób, które lubią pracować w nietypowych godzinach.

W jakich zawodach szczególnie łatwo jest pracować zdalnie? Oto kilka przykładów.

Grafik komputerowy

Jeśli masz komputer i dostęp do Internetu możesz pracować nawet z końca świata! Tym bardziej, że właśnie graficy powinni pracować w miejscach pobudzających i stymulących ich kreatywność. Przecież za to im płacą!

Copywriter

Piszą teksty przykuwające wzrok oraz budzące zainteresowanie czytelników. Copywriterzy potrzebni są w wielu firmach. To oni wymyślają teksty reklam telewizyjnych, spotów radiowych. Ale to też oni przygotowują materiały do ulotek, katalogów, artykułów na strony internetowe czy magazynów custom publishingowych. A z takich materiałów korzysta przecież dziś praktycznie każda firma.

Tłumacz

W biurze tłumaczeń – ruch i harmider. Ciągle ktoś coś mówi, prosi, dzwonią telefony, pracują drukarki, kserokopiarki. A w domu? Tylko Ty, komputer, słowniki i tekst do tłumaczenia. Idealne warunki do pracy wymagającej sporego skupienia i koncentracji.

Księgowy

Kolejna praca wymagająca ogromnego skupienia. Z powodzeniem może być wykonywana w domu. Przecież tu do pracy potrzebny jest tylko komputer, sieć… no i faktury do rozliczenia. Ale w dobie dokumentów elektronicznych i chęci cięcia kosztów firmy coraz chętniej decydują się na te w wersji elektronicznej.

Jakie zawody dopisalibyście do listy idealnych zawodów dla domatorów?

Oceń artykuł