Porady Życie zawodowe Zaufanie vs. kontrola pracy – jak postawa szefa wpływa na efektywność pracowników?
04.02.2021  | 6 min czytania

Zaufanie vs. kontrola pracy – jak postawa szefa wpływa na efektywność pracowników?

04.02.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Koronawirus a praca

Telefony o różnych godzinach. Niepozorne wiadomości na komunikatorze, które mają jeden cel: sprawdzenie, czy jesteś przy komputerze. Czasem nawet wirtualne „odbijanie karty” albo programy monitorujące efektywność pracowników. Tak niektórzy szefowie radzą sobie z potrzebą kontrolowania pracy podwładnych na home office. Czy to pomaga pracownikom utrzymać motywację, a może wręcz przeciwnie?

Czego dowiesz się z artykułu:

Komu swoboda, komu kontrola w pracy? Trochę psychologii
Od czego jeszcze zależy kontrola pracy w firmie?
Sprawdzanie pracowników na home office, czyli perspektywa szefa
Stałe monitorowanie pracy pracownika sposobem na… spadek efektywności zespołu?
Kontrola pracy w praktyce – wskazówki dla szefów i podwładnych

Komu swoboda, komu kontrola w pracy? Trochę psychologii

Czy na home office pracujemy mniej, czy bardziej efektywnie? Nietrudno zgadnąć, że jedyna poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Od czego? Od osobowości, od satysfakcji z warunków zatrudnienia, od uczciwości, od charakteru pracy, również od sytuacji w domu… Ale przede wszystkim – od dominującej motywacji.

Wyróżnia się dwa typy motywacji, które wpływają na efektywność pracowników:

•  Motywacja zewnętrzna – zorientowana na uzyskanie korzyści materialnych lub na uniknięcie przykrych konsekwencji. Osoby, u których przeważa motywacja zewnętrzna, pracują wydajniej, gdy w perspektywie mają nagrodę, np. premię, awans czy choćby pochwałę, albo karę, taką jak rozmowa dyscyplinująca, brak premii, a nawet zwolnienie. Również świadomość tego, że szef kontroluje ich działania lub że firma stosuje system monitorowania pracy pracownika, może u nich podnieść efektywność.

•  Motywacja wewnętrzna – zorientowana na zaspokojenie własnej potrzeby lub na czerpanie radości z samego działania. Osoby o dominującej motywacji wewnętrznej nie potrzebują kontroli w pracy, jeżeli tylko mają ciekawe zadania, które umożliwiają im rozwój osobisty, naukę nowych umiejętności, kształtowanie swojej ścieżki zawodowej czy dają poczucie wpływu na sukces firmy.

| Twórcze umysły, różne style pracy. Znajdź swój sposób na efektywność!

Od czego jeszcze zależy kontrola pracy w firmie?

Organizacja pracy poszczególnych działów lub charakterystyka danego stanowiska mogą w naturalny sposób odwoływać się do jednej z motywacji lub ją wzmacniać. Prace silniej zorientowane na wyniki, jak np. sprzedaż, często opierają się na systemie prowizyjnym, a do zadań lidera zespołu należy skrupulatne śledzenie wskaźników efektywności pracownika.

| Efektywny dzień pracy – unikaj tych rozpraszaczy

Czasem jednak system kontroli pracy wynika z kultury danej organizacji i poziomu zaufania, jakim manager jest gotów obdarzyć swoich podwładnych. Niektórzy szefowie jeszcze w modelu stacjonarnym mieli silną potrzebę panowania nad sytuacją, doglądania „swoich ludzi”, a także skłonność do perfekcjonizmu i przekonanie, że praca bez ich nadzoru nie może być wykonana poprawnie. Podczas zarządzania zespołem zdalnym, które niespodziewanie stało się nową rzeczywistością, tym bardziej mogą oni chcieć drobiazgowo kontrolować podwładnych.

| 5 typów szefów – poznaj je

Sprawdzanie pracowników na home office, czyli perspektywa szefa

Jak wiadomo, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a zatem to, że na home office często mamy wrażenie cięższej i dłuższej pracy… może być tylko naszym wrażeniem. A przynajmniej nie zawsze musi się przekładać na wyniki, bo różni ludzie różnie radzą sobie w modelu permanentnej pracy zdalnej. Zadaniem managera zespołu jest natomiast realizacja wyznaczonych celów i takie zarządzanie pracą podwładnych, by udało się je osiągnąć w założonym czasie. Stąd mogą się brać irytujące dla pracowników telefony czy wiadomości i poczucie nadmiernej kontroli pracy ze strony szefa, która bardziej dezorganizuje dzień, niż wspiera efektywność.

| 6 rzeczy, których nie powinien robić szef

Sytuacji kierownika zespołu nie ułatwia dobra pamięć. Jeśli pracownikom w przeszłości zdarzało się nadużyć jego zaufania i nie wykorzystywać czasu pracy tak, jak należało, dość naturalne są obawy o to, że bez ścisłej kontroli nie będą oni właściwie wykonywać swoich obowiązków na home office. Sporym wyzwaniem może być też wdrażanie nowej osoby do pracującego zdalnie zespołu. Pracownik w okresie próbnym jeszcze nie zdążył zaprezentować się od najlepszej strony, ponadto poznawanie organizacji, procedur i niepisanych zwyczajów w takich warunkach może wydłużyć okres adaptacji i uzyskiwania samodzielności.

| Czy władza w pracy wpływa na odczuwanie szczęścia?

Stałe monitorowanie pracy pracownika sposobem na… spadek efektywności zespołu?

Zakładając jednak, że mamy w zespole ludzi dojrzałych biznesowo, odpowiedzialnych i zaangażowanych, podczas pracy zdalnej bardziej opłaca się dać im większą autonomię, a nawet konsultować podejmowane kroki i włączyć w decyzje dotyczące firmy. Więcej na ten temat przeczytasz w wywiadzie z dr. hab. Pawłem Korzyńskim z Akademii Leona Koźmińskiego o wyzwaniach stojących przed e-liderami.

Swoboda działania, zaufanie i docenianie przez szefa wzmacniają zaangażowanie w pracę. Z kolei nic chyba nie odbiera poczucia sprawczości i chęci do wychodzenia z inicjatywą skuteczniej niż nadmierny nadzór i tzw. mikrozarządzanie, czyli ingerowanie przez managera nawet w aspekty pracy zupełnie nieistotne dla wyników. Nieustanna, drobiazgowa kontrola pracy prowadzona przez szefa potrafi nie tylko zdezorganizować dzień, lecz także podciąć skrzydła i sprawić, że pracownik zaczyna wątpić w swoje kompetencje lub przyjmować strategię „stąd dotąd i nic ponadto”. Skoro nie ma miejsca na samodzielne myślenie i innowacyjne działanie, to robię niezbędne minimum i przestaję się starać.

| Kontrola pracowników, uprawnienia pracodawcy

Kontrola pracy w praktyce – wskazówki dla szefów i podwładnych

Jeśli pełnisz funkcję managerską, pamiętaj, że pozostawienie ludziom wolnej ręki nie oznacza bynajmniej usunięcia się z roli lidera! Zespół, który będzie mieć wątpliwości, „czy leci z nami pilot”, z pewnością odczuje spadek motywacji. Jednak pomiędzy bezkrólewiem a nadmierną kontrolą pracy rozciąga się obszar, na którym możesz efektywnie działać również w trybie home office. Komunikuj się w sposób otwarty i precyzyjny, bądź dostępny do konsultacji, gotowy do pomocy, wyrażaj zainteresowanie, doceniaj wysiłek i dbaj o relację, a na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Poziom kontroli pracy ustalaj, bazując nie na swoich potrzebach, a na wiedzy o tym, co lepiej motywuje daną osobę.

| Jak skutecznie delegować zadania?

Jeśli jako podwładny czujesz, że szef nadmiernie Cię kontroluje: dzwoni o różnych porach, ciągle pyta, nad czym teraz pracujesz, domaga się raportów w trakcie realizacji zadania, bez sensownego uzasadnienia zmienia priorytety, które sam ustaliłeś – krótko mówiąc, spowalnia Twoją pracę i sprawia, że czujesz się zdemotywowany i sfrustrowany – pora na szczerą rozmowę. Włącz program „asertywność” i powiedz otwarcie, jak się czujesz w takim systemie kontroli pracy, jak wpływa to na Ciebie i na Twoją wydajność. Poproś o więcej zaufania i wiary w Twoje kompetencje. Ustalcie wspólnie z szefem sposób monitorowania i raportowania pracy komfortowy dla obu stron.

| 5 sposobów doceniania, których chcemy w pracy

Jeśli jako podwładny czujesz, że na home office trudno Ci pracować efektywnie, gdy brakuje bezpośredniej kontroli przełożonego, zastanów się, jaka tak naprawdę jest tego przyczyna. Czy problemem jest nieodpowiednia organizacja czasu pracy, warunki panujące w domu, trudności ze zmotywowaniem się, a może poczucie stagnacji i braku rozwoju w obecnej firmie?

Na to ostatnie mamy prosty sposób – sprawdź oferty na Pracuj.pl i znajdź pracę swoich marzeń.

Oceń artykuł