Porady Życie zawodowe Zaprzeczenie, negocjacje…, czyli jakie etapy przechodzimy po stracie pracy
19.08.2021  | 5 min czytania

Zaprzeczenie, negocjacje…, czyli jakie etapy przechodzimy po stracie pracy

19.08.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Zwolnienie z pracy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Pojawiają się wtedy strach, obawa i niepewność jutra. Po etapie szoku zazwyczaj przychodzi zaprzeczenie i gniew, ale gdy już pogodzimy się z sytuacją, zaczynamy myśleć i działać konstruktywnie. Ważne, by poznać i zaakceptować wszystkie fazy, bo wtedy łatwiej będzie przejść cały, niełatwy proces.

8 najczęstszych powodów utraty stanowiska

Utrata pracy – jak sobie z nią radzimy?

Zazwyczaj jednym z pierwszych uczuć, jakie budzą się w nas po otrzymaniu wypowiedzenia, jest szok. Towarzyszyć mu może wachlarz innych stanów emocjonalnych i skrajne reakcje, począwszy od płaczu i rozpaczy, a na wściekłości skończywszy. Zdarza się też, że osoba, którą zwolniono z pracy, popada w obojętność. Sprawia wrażenie odciętej od świata i zewnętrznych komunikatów.

Jak przeżyć... zwolnienie z pracy

Trudna akceptacja rzeczywistości

Po pierwszym szoku następuje zwykle faza zaprzeczenia. W odruchu obronnym osoby, które utraciły pracę, odcinają się od tej sytuacji i nie przyjmują jej do wiadomości. Często łudzą się, że po prostu zaszła jakaś kolosalna pomyłka i z pewnością kolejnego dnia wszystko wróci do normy. Kiedy jednak do ich świadomości dotrze, że jest to rozwiązanie ostateczne i że utrata pracy jest realna, to kolejną reakcją zazwyczaj jest gniew. W tej fazie często obserwuje się ogromną potrzebę wyżalenia się. Nierzadko całą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację osoby pozbawione zatrudnienia zrzucają na swojego przełożonego, który w ich mniemaniu niesprawiedliwie ich potraktował i nigdy nie potrafił docenić ich zaangażowania i ciężkiej pracy. Choć nie zawsze jest to prawda, to wyrzucenie z siebie trudnych emocji jest niezwykle ważne, by móc poradzić sobie z sytuacją i przejść do kolejnego etapu w radzeniu sobie ze stratą.

Jak przetrwać pierwsze dni po zwolnieniu z pracy?

Gdy emocje już opadną

Kolejna faza to etap negocjacji. Można go w skrócie opisać jako szacowanie strat i próbę ocalenia tego, co pozostało ze starego życia. Następuje wtedy swego rodzaju racjonalizacja zaistniałej sytuacji i uświadomienie sobie, że w niedługim czasie nastąpi poprawa stanu rzeczy. W tej fazie osobom pozostającym bez zatrudnienia nie brakuje wiary w siebie. Szukając ofert pracy, nie zaniżają swoich oczekiwań i aspiracji, a nierzadko decydują się aplikować na stanowiska wyższe od tych, które zajmowały do tej pory.

Wypadek przy pracy a odszkodowanie

Ważne jest, by w tej fazie być aktywnym i działać. Przebyte wcześniej fazy są bardzo obciążające emocjonalnie, dlatego nie musimy od razu rzucać się w wir poszukiwań nowego zajęcia. Odpoczynek i powrót do równowagi też są konieczne.

Utrata zasiłku chorobowego – kiedy i dlaczego?

Nie każdemu udaje się szybko znaleźć zatrudnienie. Jeśli telefon milczy i nie pojawia się żadna satysfakcjonująca propozycja, po etapie początkowej euforii, w miarę wyczerpywania się zgromadzonych oszczędności i zasobów energii, może nastąpić okres apatii i zniechęcenia. Ważne, by się wtedy nie poddawać i mieć przy boku wspierające osoby. Dobrze jest też szukać zajęć, które pomogą nam w jakiś sposób się rozwijać lub dokonać czegoś konstruktywnego.

Likwidacja firmy a przywileje pracownicze

Ostatni etap to faza akceptacji i świadome podejmowanie kolejnych działań. Odwołując się do racjonalnej sfery myślenia, osoby poszukujące zatrudnienia obiektywnie oceniają swoje możliwości i kompetencje, porównując je z realiami rynku oraz oczekiwaniami pracodawców.

Rozwiązanie umowy o pracę - dlaczego warto zmieniać miejsce pracy?

Oczywiście nie u każdego człowieka opisany proces przebiega podobnie. Niektórzy czują np. ulgę, gdy otrzymają wypowiedzenie, bo daje im to poczucie odzyskania wolności i pełnej kontroli nad własnym życiem. Tym, co zawsze warto zrobić w takiej sytuacji, jest pozwolenie sobie na przeżycie różnych stanów emocjonalnych i podjęcie przemyślanych działań, gdy wrócimy już do emocjonalnej harmonii.

To, co wydarzy się dalej, po otrzymaniu wypowiedzenia, w dużej mierze zależy od tego, czy nasza praca nas satysfakcjonowała, czy też czuliśmy, że nie do końca się w niej spełniamy. Może się bowiem okazać, że dostrzeżemy ogrom możliwości, jakie się przed nami otwierają, co pozwoli nam zacząć działać z zupełnie nową energią.

Oceń artykuł