Zacznij robić te 3 rzeczy, a będziesz sobie wdzięczny za rok

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 3/5 (6)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 3/5 (6)

zacznij robic te rzeczy a bedziesz sobie wdzieczny za rok Co będzie za kolejny rok? W jakim będę miejscu? Czy coś się zmieni? Odpowiedzi na tego typu pytania w dużym stopniu będą zależeć od Twojej postawy i nastawienia. Radzimy, co warto robić, żeby nie żałować minionego czasu i niespełnionych planów.

 

 

  1. Bądź konsekwentny w swoich postanowieniach

Zrobiłeś noworoczne postanowienia? Niech nie będą to puste słowa! Wyznaczyłeś sobie nowe cele? Staraj się do nich dążyć, choćby małymi kroczkami. – Można założyć sobie dzienniczek postępów i podsumowywać raz w tygodniu, co udało nam się zrobić dla rozwoju i w jakim stopniu jest to zgodne z naszym planem. Jeśli coś odbiega od postanowień, to z jakiego powodu i co mogę zrobić, żeby jednak zrealizować plan – radzi dr Joanna Żukowska, coach i ekspert w firmie IMMOQEE.

Planując działania, dobrze jest czasem porozmawiać o nich z kimś, kto jest dla nas autorytetem. Zasięgnąć rady, posłuchać wskazówek i nie bać się przyznać do swoich obaw, wątpliwości, niewiedzy. – Gdy decyzje nie będą podejmowane pod wpływem chwili, to jest duża szansa, że uda się zrealizować postanowienia – tłumaczy dr Żukowska. Jej zdaniem, równie ważne jest nagradzanie samego siebie za postępy, gdyż może to wspomóc motywację i zniwelować ryzyko wypalenia zawodowego. Chodzi o mniejsze lub większe przyjemności pozazawodowe i dbanie o work life balance.

 

  1. Zerwij z perfekcjonizmem i bądź wystarczająco dobry

Robiąc plany, snując postanowienia, wyznaczając cele krótko i długoterminowe – warto spojrzeć na nie realnie i oszacować szanse oraz zagrożenia. Czy czasem nie bierzemy na siebie za dużo? Czy wskazane terminy są możliwe? Czy na dłuższą metę jest to dobry pomysł? Zbyt wysoka, nierealna poprzeczka i zbyt wiele spraw na głowie mogą wywołać frustrację i zmęczenie.

Ci, którzy mają już doświadczenie zawodowe i prowadzą własne biznesy często przyznają, że walka z perfekcjonizmem jest kluczowa. Bo tak naprawdę nie chodzi o to, żeby być idealnym, tylko wystarczająco dobrym. „Zrobione jest lepsze od doskonałego” – tym hasłem motywuje Pani Swojego Czasu, czyli Aleksandra Budzyńska, trenerka zarządzania sobą w czasie. Zachęca inne kobiety do aktywności, testowania, próbowania i wyciągania wniosków. Jej zdaniem, to nie perfekcjonizm, a działanie przyczyniają się do rozwoju. „Nie musi być perfekcyjnie – wystarczy, że będzie dobrze zorganizowane” – to z kolei hasło przewodnie autorki bloga Dobrze Zorganizowana, która radzi, jak sprawnie zorganizować i zaplanować czas i przestrzeń wokół siebie.

 

Sprawdź najbardziej pożądane kompetencje zawodowe w 2020 r.

 

  1. Uwierz w siebie i otwórz się na nowe wyzwania

Zwiększenie pewności siebie, praca nad poczuciem własnej wartości, pokonanie wewnętrznych barier – to niełatwe wyzwania, ale warto je podjąć. Dzięki nim będziemy mogli zrobić krok do przodu – w kierunku nowej pracy, zmiany zawodu, rozwoju dodatkowych umiejętności, zdobycia potrzebnych kompetencji itd. Jeśli czujemy, że stoimy w miejscu albo wręcz cofamy się tonie czekajmy dłużej! Bierzmy sprawy w swoje ręce i to dosłownie… chwyćmy za telefon komórkowy i pobierzmy aplikację Pracuj.pl. Dzięki niej znajdziemy lepszą pracę jeszcze wygodniej.

Warto także zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, wzmocnić obszary, w których czujemy się dobrze i popracować nad lukami i brakami. To, czy podejmiemy nowe wyzwania i otworzymy się na kolejne doświadczenia, w dużej mierze zależy od naszej postawy i nastawienia. Dobrze jest dać samemu sobie szansę. A za rok na pewno będziemy sobie za to wdzięczni.

 

Oceń artykuł


Narzędzia