Lubisz pracę z dziećmi, chętnie spędzasz z nimi czas, masz do nich dobre podejście i dużo cierpliwości? Jeśli do tego wszystkiego dysponujesz wolnym czasem w wakacje i chętnie poświęcisz go na pracę, zawód opiekuna kolonijnego może być czymś dla Ciebie. To sezonowe zajęcie wykonywane przede wszystkim przez studentów, którzy chcą sobie dorobić w trakcie przerwy międzysemestralnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kurs wychowawcy kolonijnego zrobiły także osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej, które chcą w ten sposób spróbować czegoś nowego.
O czym przeczytasz w artykule:
• Wychowawca kolonijny – praca wyłącznie dla studentów?
• Na czym polega praca wychowawcy kolonijnego?
• Wychowawca kolonijny – jakie musi spełniać wymagania?
| 5 zawodów dla wiecznych dzieci
Wychowawca kolonijny – praca wyłącznie dla studentów?
Myśl o tym, by wakacje spędzić w jakiejś ciekawej destynacji, gdzie jedynym obowiązkiem będzie opieka nad grupką młodzieży, i jeszcze dostać za to pensję, jest bardzo kusząca. Tak bowiem wielu studentom szukającym dorywczego zajęcia jawi się praca wychowawcy kolonijnego. Jeśli obóz odbywa się za granicą, jest objazdówką z planem obejmującym wizyty w muzeach czy największych parkach rozrywki, to konieczność nadzorowania niewiele młodszych od siebie osób odbierana jest jako niewielki koszt za możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc.
Wiele z tak myślących osób nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności, jaka ciąży na wychowawcy kolonijnym. To bowiem praca z misją – wymaga nieustannego bycia w stanie czuwania, kontrolowania kilkunastu podopiecznych, godzenia ich, zapewniania rozrywki, wysłuchiwania skarg. Zdarza się, że dzieci chorują, dochodzi do wypadków czy innych nieprzyjemnych sytuacji, w których to opiekun musi podejmować szybkie decyzje i okazać zimną krew. Warto uświadomić sobie, że całodobowa opieka bez chwili wytchnienia to jednak obciążające psychicznie zadanie, a nie wyłącznie zabawa.
Oczywiście nie warto się zniechęcać i jeśli lubisz dzieci i aktywności z nimi, nie poddawaj się łatwo. W branży świetnie sprawdzają się nauczyciele, którzy pracę w charakterze wychowawcy kolonijnego traktują jak workation: podczas wakacji od szkoły, gdy nie prowadzą lekcji, wykorzystują swoje kompetencje do tego, by zwiedzić trochę świata, a przy okazji zdobyć dodatkowe fundusze. Zaplecze pedagogiczne i doświadczenie wyniesione z pracy w placówkach doskonale się tutaj sprawdzają.
Ile zarabia wychowawca kolonijny?
Na czym polega praca wychowawcy kolonijnego?
Opiekun kolonijny to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Taka osoba odpowiada bowiem za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Dodatkowo dba o to, by podopieczni spędzali czas kreatywnie, organizuje im zajęcia, gry i zabawy, na jej barkach spoczywa też odpowiedzialność za spełnienie podstawowych potrzeb związanych z wyżywieniem czy zdrowiem.
Niezbędnymi cechami osoby myślącej o takiej pracy są więc: odpowiedzialność, cierpliwość, empatia… i stalowe nerwy. Z kolei kreatywność, łatwość nawiązywania kontaktów i wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne z pewnością pomogą w nawiązaniu relacji z podopiecznymi i zbudowaniu wśród uczestników obozu poczucia wspólnoty. W byciu wychowawcą kolonijnym nie chodzi przecież wyłącznie o przeprowadzenie młodych ludzi bezpiecznie i zdrowo przez cały wyjazd, lecz także o to, by był on dla nich interesującą przygodą, do której chętnie będą wracać we wspomnieniach.
| Lubisz spędzać czas z dziećmi? Oto 5 pomysłów na pracę dla Ciebie!
Wychowawca kolonijny – jakie musi spełniać wymagania?
Aby zostać opiekunem na obozie czy koloniach, nie wystarczy wolny czas, chęci i deklarowane dobre podejście do dzieci. To oczywiście kwestie kluczowe, by ubiegać się o tego typu posadę, ale nie mniej ważne są wymagania formalne, które potwierdzą kompetencje i odpowiednie przygotowanie do pracy. To w końcu odpowiedzialne zadanie: wychowawca kolonijny przez całą dobę odpowiada za bezpieczeństwo, życie i zdrowie kilkunastu dzieci lub nastolatków.
Aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z byciem wychowawcą kolonijnym, jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Zgodnie z nim opiekunem może być osoba, która:
- jest pełnoletnia,
- nie była karana za umyślne przestępstwo (przedstawiła zaświadczenie o niekaralności),
- ma wykształcenie co najmniej średnie (chyba że jest instruktorem harcerskim w stopniu co najmniej przewodnika),
- ukończyła kurs opiekuna kolonijnego (ten warunek nie dotyczy nauczycieli i osób pracujących z dziećmi, które mają odpowiednie wykształcenie pedagogiczne, oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika).
Instytucja, która organizuje wyjazd, może wymagać od kandydatów na stanowisko wychowawcy kolonijnego także dodatkowych dokumentów np. książeczki sanepidowskiej. Jeżeli to obóz sportowy, może chodzić o uprawnienia instruktorskie, muzyczny – ukończoną szkołę muzyczną, a jeśli plastyczny – kurs arteterapii. Aplikujesz o pracę wychowawcy kolonijnego do firmy, z którą nie miałeś wcześniej do czynienia? W takim przypadku warto przygotować sobie profesjonalne CV, list motywacyjny i zebrać referencje od osób, z którymi współpracowałeś przy projektach związanych z opieką nad dziećmi. Jeżeli pracowałeś jako animator dla dzieci w osiedlowym klubie albo prowadziłeś zajęcia terapeutyczne w świetlicy środowiskowej, koniecznie poproś swoich przełożonych o napisanie Ci listu polecającego i dołącz go do swojej aplikacji – na pewno nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc.
Szukasz pracy jako wychowawca kolonijny? Sprawdź ogłoszenia na pracuj.pl!