Porady Życie zawodowe Wybierasz się na urlop? Przeczytaj książki o tym, jak się odstresować
19.06.2019  | 4 min czytania

Wybierasz się na urlop? Przeczytaj książki o tym, jak się odstresować

19.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Urlop to idealny czas na obniżenie tempa i regenerację sił. Okazuje się jednak, że nie tak łatwo jest nam zwolnić obroty i przestać myśleć o pracy. Z pomocą mogą przyjść książki, które pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Poza powieściami czy reportażami rynek czytelniczy obfituje w poradniki pokazujące, jak się odstresować.

Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Długotrwałe, pełne napięcia sytuacje sprzyjają narastaniu problemów i mogą prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego, chronicznego przemęczenia czy wahań nastrojów. Dlatego dobrze jest w porę przeciwdziałać nieprzyjemnym następstwom działania stresu.

6 sposobów na walkę ze stresem według ludzi sukcesu

Kilka minut z książką = lepszy nastrój

Przejście w zwolniony tryb podczas urlopu nie zawsze jest takie proste. Bywa, że choć tygodniami wyczekujemy upragnionego wypoczynku, to kiedy wreszcie go rozpoczynamy, wciąż myślimy o obowiązkach. Wówczas świetnym rozwiązaniem są książki. Według badań neuropsychologa dr Davida Lewisa zaledwie 6 minut czytania wystarcza, aby obniżyć poziom stresu o dwie trzecie. Naukowiec uważa, że lektura koi nerwy szybciej i skuteczniej niż słuchanie muzyki, wypicie herbaty, a nawet spacer.

Prezentujemy 5 lektur, które pomogą Ci rozładować stres:

  • Bob Stahl, Elisha Goldstein, Uważność. Trening redukcji stresu metodą mindfulness

To świetna pozycja dla osób, które chciałyby już dziś zrobić coś dla swojego zdrowia psychicznego. Popularna w ostatnim czasie technika uważności to nic innego jak skupianie się na “tu i teraz”. Autorzy książki, na podstawie własnych doświadczeń, prezentują sposoby na osiągnięcie spokoju i równowagi.

  • Agata Limanówka, Od stresu do sukcesu. 9 sposobów na szczęśliwe życie

Książka pomoże Ci uświadomić sobie, gdzie leży źródło Twojego stresu i jak z nim walczyć. Zrozumiesz, dlaczego warto dbać o siebie każdego dnia i nauczysz się niwelować wpływ codziennego stresu na Twoje samopoczucie.

  • Dale Carnegie, Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Według autora poradnika zamartwianie się, podobnie jak palenie papierosów, jest groźnym nałogiem. Dale Carnegie wskazuje, że warto postarać się o zmianę myślenia, bo to ono powoduje narastanie stresu. Autor na przykładzie historii osób, którym pomógł, wyjaśnia, jak analizowanie sytuacji może wpłynąć na zmianę nastroju, np. co się stanie, jeśli źle wykonam powierzone mi zadanie i w rezultacie firma straci kilkutysięczny kontrakt? Czy rzeczywiście świat się zawali?

Jeżeli na co dzień nie możesz sobie poradzić z objawami stresu, Claire M.Wheeler podaje dziesięć sprawdzonych metod. Autorka wyjaśnia, w jaki sposób przejawia się stres, a także jak wpływa na stan naszego umysłu oraz ciała.

  • Donata Herman-Marciniak, Urlopy pracownicze i inne zwolnienia od pracy

Trudno nazwać tę książkę relaksującą pozycją. Jeśli jednak podczas urlopu chcesz poświęcić jeden dzień na nadrobienie codziennych zaległości, książka Donaty Herman-Marciniak wyjaśnia takie zagadnienia jak urlop bezpłatny czy urlop wypoczynkowy za niepełny miesiąc. Z taką lekturą na półce będziesz mieć świadomość, że jesteś świetnie przygotowany np. do negocjacji z szefem.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł