Porady Życie zawodowe Workation – sposób na wakacje i pracę w jednym
07.08.2015  | 4 min czytania

Workation – sposób na wakacje i pracę w jednym

07.08.2015  | 4 min czytania
Autor wpisu admin

Workation, wakacjeWorkation to w dosłownym tłumaczeniu na język polski pracowakacje. Ten nowy trend podbija serca pracowników i pracodawców za oceanem. To formuła pozwalająca na wyjazd w dowolnie wybrane, często typowo wypoczynkowe miejsce, skąd codziennie pracuje się zdalnie, a popołudniami, wieczorami i w weekendy korzysta z jego dobrodziejstw. Niektóre firmy idą o krok dalej i na słoneczne pracowakacje zabierają wszystkich pracowników. Niemożliwe? A jednak!

Pracujemy podczas urlopu

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Regus PLC, globalnego zarządcę centrów biznesowych i przestrzeni biurowych, dla wielu z pracowników łączenie pracy i wakacji nie byłoby problemem. Z ankiet wynika, że ponad 53% respondentów deklarowało gotowość do pracy nawet 3 godziny dziennie podczas urlopu.

Praca i urlop w równowadze

O ile pracowakacje są codziennością dla większości wolnych strzelców czy osób prowadzących własną działalność gospodarczą, to z danych kanadyjskiego oddziału firmy wynika, że coraz chętniej z takiej formuły pracy i wypoczynku korzystają etatowcy za oceanem. Dzięki nowych technologiom zdalna praca, nawet jeśli oznacza ona udział w telekonferencji na tropikalnej plaży, nie jest problemem.

Wyniki badania nie dziwią Wesa Lencia, Wiceprezesa kanadyjskiego odziału Regusa. Zwraca on powiem uwagę, że formuła workation pozwala na podróżowanie i wypoczynek bez poświęcania karier zawodowych. W jego opinii workation wpisują się wręcz idealnie w ideę work-life-balance i pozwalają na utrzymywanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Firmowe spotkanie na plaży

Formuła workation może być także traktowana jako dodatkowy benefit pracowniczy. W ten sposób została ona wykorzystana przez zarząd platformy cloudsider. Dwa razy w roku cały zespół pracuje bowiem ze słonecznych plaż najpiękniejszych europejskich wysp. Ostatnie taki wyjazd trwał 7 dni, a pracownicy cieszyli się słońcem hiszpańskiej Majorki. Jednocześnie firma cały czas funkcjonowała jak zwykle, tyle że jej pracownicy nie siedzieli w biurze.

Nie samą pracą człowiek żyje

Choć idea pracy i podróży zagranicznych może wielu zainspirować do działania, budzi ona wątpliwości wśród psychologów i psychoterapeutów, którzy zwracają uwagę, że pracowakacje tak naprawdę nigdy nie dają nam prawdziwej szansy na odpoczynek i pełne oderwanie się od pracy i problemów zawodowych. A ten jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu i faktycznego relaksu.

Zagraniczni eksperci zwracają też uwagę, że w idei workation kluczowy jest element ich dobrowolności. Tej formuły nie należy mylić z pracą podczas urlopu, do której zostaliśmy przymuszeni. Z zasady na workation pracownik nie wykorzystuje dni urlopowych – pracuje jak zwykle, tyle że otoczenie zmienia na zdecydowanie bardziej przyjemne.

Wyobrażacie sobie takie rozwiązanie jak workation u siebie w firmie?

 

Oceń artykuł