Porady Życie zawodowe Workation – sposób na wakacje i pracę w jednym
03.07.2021  | 5 min czytania

Workation – sposób na wakacje i pracę w jednym

03.07.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Workation to w dosłownym tłumaczeniu pracowakacje. Trend pracowania z miejsc, w których można jednocześnie wypocząć, podbija serca osób, które z powodu pandemii i tak nie bywają w biurach. A skoro nie trzeba pojawiać się w siedzibie firmy, to dlaczego nie skorzystać z możliwości i nie spróbować pracy zdalnej z zagranicy, łącząc zarobkowanie z odpoczynkiem?

O czym przeczytasz w artykule:

• Workation a etat
• Workation – co jest potrzebne do efektywnej pracy?
• Workation a work-life balance
• Workation jako benefit pracowniczy

| 6 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać wakacje w pracy

Workation a etat

Jeszcze do niedawna o pracy z zagranicy mogli myśleć przede wszystkim freelancerzy, którzy wykonują pojedyncze zlecenia dla różnych klientów. Osoby zatrudnione na etat czekały do wakacji, by wyrwać się na dwa czy trzy tygodnie w miejsca, w których mogą odpocząć i nie myśleć o codzienności. Pandemia wprowadziła w ten podział trochę chaosu. Prawdopodobnie skończył się świat, w którym każdego dnia trzeba się stawiać w siedzibie firmy – możliwość pracy zdalnej będzie ważną kartą przetargową, którą pracodawcy będą kusić pracowników. Przeważająca większość Polaków chce po zakończeniu pandemii pracować hybrydowo – częściowo z domu, a częściowo z biura. Eksperci prognozują, że siedziby przedsiębiorstw staną się przestrzeniami działań zespołowych i budowania relacji, a nie miejscem całodziennej pracy.

Wykres przedstawiający preferencje respondentów dotyczące pracy zdalnej

Można się spodziewać, że na znaczeniu straci to,  gdzie mieszkasz. Prawdopodobnie mniej osób będzie opuszczać swoje miejscowości i z powodu pracy przenosić się do większych miast. Do wykonywania obowiązków wystarczy stałe łącze i odpowiednie kompetencje. A skoro tak, to dlaczego by nie pracować z drugiego końca świata?

| Nie rzucaj niczego i jedź w Bieszczady! Czy praca poza biurem to nowy trend?

Workation – co jest potrzebne do efektywnej pracy?

Ideą pracowakacji jest wyjazd w miejsce, w którym można odpocząć, odetchnąć od codzienności, ale w którym jednocześnie ma się zapewnione komfortowe warunki do pracy. Odpadają więc pola namiotowe czy kampingi, gdzie trudno o biurko, dostęp do internetu i spokój. Świetnie sprawdzą się za to mieszkania do wynajęcia na dłuższy lub krótszy okres albo ośrodki wypoczynkowe sprofilowane specjalnie pod osoby, które przyjeżdżają do pracy.

Coraz częściej turystyczne regiony decydują się na wydzielanie tzw. wiosek dla cyfrowych nomadów – są one w stanie pomieścić określoną liczbę osób, które przed przyjazdem deklarują minimum miesięczny pobyt na workation. Goście dostają przygotowaną listę miejsc noclegowych udostępnianych im na korzystnych warunkach, ofertę zniżek na usługi i produkty na miejscu, a także zarezerwowane miejsce w coworkingu – z dostępem do internetu, wygodnym biurkiem i innymi niezbędnymi udogodnieniami. Takie wioski funkcjonują już na Maderze, Arubie (wyspie na Morzu Karaibskim), czy na Barbadosie. Wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej z zagranicy będzie pewnie powstawać ich coraz więcej.

| 4 oznaki, że umiesz odpoczywać od pracy

Workation a work-life balance

Wyobraź sobie, że siedzisz na tarasie z widokiem na ocean, popijasz bezalkoholowego drinka z kokosa, odpisujesz na maile, a o 17.00 zamykasz laptop i dołączasz do turystów, którzy chłodzą się w oceanie albo zwiedzają pobliskie miejscowości. Brzmi wspaniale? I tak właśnie może być. Praca z atrakcyjnego miejsca – przynajmniej na początku – zachęca do zachowania równowagi między życiem zawodowym i pracą. Szkoda czasu na nadgodziny, gdy wokół tyle do zobaczenia! Wprawdzie w ciągu dnia trzeba się napracować, ale potem – czujesz się jak na wakacjach!

| Work-life balance – narzędzia, które pomogą Ci znaleźć równowagę

Workation może mieć jednak też swoje minusy. Po pierwsze – to jednak nie jest urlop wypoczynkowy. Trzeba być bardzo zmotywowanym, by nie dać się omamić atrakcjom i po prostu skupić na wykonywaniu swoich zadań. Dla wielu osób próba pracy zdalnej z zagranicy może skończyć się irytacją: ptaki śpiewają, ocean wzywa, a zamiast cieszyć się chwilą – trzeba siedzieć w pokoju (nie zawsze klimatyzowanym) i mierzyć się z codziennością. Myśli same odpływają i w efekcie każde zadanie wykonujesz dłużej. I może w weekend odpoczniesz, czerpiąc z nowego otoczenia pełnymi garściami, ale poniedziałek powitasz z frustracją, bo skoro przez kolejne godziny nie możesz korzystać z atrakcji dostępnych na wyciagnięcie ręki, to może lepiej trzymać je z dala i zostać w deszczowej Polsce?

Problematyczne mogą być także godziny pracy. Jeśli w Twojej branży kluczowa jest dyspozycyjność, pracujesz z klientem albo zespołowo, wyjazd na workation na inny kontynent może nie być możliwy. Okaże się bowiem, że w związku z inną strefą czasową do biurka musisz siąść o 4 rano albo pod wieczór. Praca zdalna z zagranicy sprawdzi się lepiej u osób, które mają elastyczny czas pracy albo działają projektowo – gdy zleceniodawcy nie interesuje nic poza efektem dostarczonym w terminie.

| Znajdź swój rytm, nie daj się zwariować

Workation jako benefit pracowniczy

W niektórych firmach workation traktuje się jako dodatkowy benefit pracowniczy. Raz do roku zespół lub cała firma wyjeżdżają, by razem pracować, a po godzinach – integrować się i zacieśniać więzi. Nie muszą to być egzotyczne destynacje – chatka w Kotlinie Kłodzkiej sprawdzi się równie dobrze co ośrodek na Costa del Sol, jeśli pracownicy lubią się i chcą spędzać razem czas. Tutaj kluczowy jest jednak element dobrowolności – tygodniowy wyjazd z szefem nie dla wszystkich musi być komfortowy, nie każdy też może sobie pozwolić na oderwanie od rzeczywistości ze względu na sytuację rodzinną czy finansową.

| Czy integracja w pracy może być fajna?

Praca zdalna z zagranicy może być doskonałym urozmaiceniem home office. Ważne jednak, by wyjazd połączony z wypoczynkiem był dobrowolną decyzją. Formuły tej nie należy mylić z pracą podczas urlopu – niezależnie czy wynikającą z nawyku, pracoholizmu czy naglących terminów. Z zasady w ramach workation pracownik nie wykorzystuje dni urlopowych – pracuje jak zwykle, tyle że zmienia otoczenie na przyjemniejsze.

Oceń artykuł