Porady Życie zawodowe Wigilia firmowa – praktyczny poradnik savoir – vivre
03.12.2019  | 6 min czytania

Wigilia firmowa – praktyczny poradnik savoir – vivre

03.12.2019  | 6 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

Aby wigilia firmowa była udana, ważne są przede wszystkim pozytywne nastawienie wszystkich uczestników i szczera chęć spędzenia czasu razem w dobrej, serdecznej atmosferze. Do tego wyjątkowego spotkania warto się odpowiednio przygotować, zadbać o miłe drobiazgi dla kolegów i koleżanek z pracy, a także pamiętać o kulturalnym zachowaniu. 

5 sposobów, jak zachować świąteczny nastrój na co dzień

Jak zorganizować firmową wigilię?

Świąteczne spotkania przy wspólnym stole to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na integrację zespołu. Osoby odpowiedzialne za organizację powinny jednak pamiętać, by zawiadomić o tym wydarzeniu wszystkich zaproszonych uczestników z odpowiednim wyprzedzeniem. Przyjęło się, aby świąteczne spotkanie firmowe organizować pod koniec dnia pracy lub tuż po jego zakończeniu. Jeśli odbywa się ono w siedzibie firmy, powinno mieć właściwą oprawę. Należy wybrać odpowiednio dużą salę i przygotować poczęstunek uwzględniający preferencje pracowników. Jeżeli wigilia pracownicza ma miejsce w restauracji, powinien to być lokal znajdujący się możliwie blisko siedziby firmy i usytuowany tak, by można było stamtąd bez trudu dojechać do domu komunikacją miejską. 

Luzak czy pospieszacz? 5 syndromów przedświątecznych zachowań

Miłym gestem w stronę pracowników jest zaproszenie na spotkanie świąteczne także członków rodzin swoich podwładnych. Dla pracowników jest to sygnał, że szef ceni wartości rodzinne i stara się wspierać inicjatywy sprzyjające zachowaniu work-life balance. 

Zrób sobie prezent na święta – oderwij się od pracy

Savoir-vivre podczas świątecznych spotkań firmowych

Imprezy organizowane z powodu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku są okazją do nieformalnych rozmów w swobodnej atmosferze. Mimo to musimy pamiętać, że jesteśmy wtedy w pracy i nadal obowiązują nas określone reguły zachowania. 

Kiedy firma bawi się w Mikołaja

Podstawowe zasady mówią o tym, aby:

  • nie wprawiać innych w zakłopotanie swoimi życzeniami – nie wypada życzyć koledze, który miał słabszy okres w pracy, aby udało mu się poprawić swoje wyniki. Powinno się też unikać wtrącania do życia osobistego współpracowników (życzenia zajścia w ciążę, utraty kilogramów lub znalezienia partnera bądź partnerki są bardzo nie na miejscu).

Jak napisać życzenia świąteczne

  • zachować wszelkie krytyczne uwagi dla siebie – podczas świątecznego spotkania każdy oczekuje miłej atmosfery i naprawdę nie jest to właściwy czas na „wyciąganie” swoich pretensji lub żalu do kogokolwiek.

8 nietypowych pomysłów na świąteczną integrację

  • nie obmawiać swoich kolegów i koleżanek, powstrzymać się od złośliwości oraz uszczypliwości. Plotkowanie na temat bieżącej sytuacji w firmie lepiej odłożyć na inny czas. 
  • kulturalnie zachowywać się przy stole. Świąteczny stół na firmowej wigilii nierzadko jest suto zastawiony i kusi wieloma przysmakami. Warto jednak poskromić swój apetyt i nie objadać się bez opamiętania, ponieważ to źle świadczy o naszej kulturze osobistej. Nie należy też z oczywistych przyczyn przesadzać z alkoholem.

Świąteczne prezenty – kiedy pracodawca zmienia się w św. Mikołaja

Jak się ubrać na świąteczne spotkanie?

Wigilia firmowa to wyjątkowa okazja, dlatego trzeba ją uszanować, wybierając na to spotkanie wizytowy strój. Oczywiście nie musi to być frak ani wytworna suknia. Wystarczy stylizacja utrzymana w stylu stroju koktajlowego w przypadku pań i stroju wizytowego w wersji dla panów. 

5 rzeczy, za które jedni kochają święta w pracy, a inni ich nienawidzą

Świątecznego spotkania ze współpracownikami nie powinno się lekceważyć i nie wypada z niego zrezygnować, chyba że wcześniej zaplanowaliśmy sobie wolny dzień. Nawet jeśli z jakichś przyczyn nie możemy zostać do końca firmowej wigilii, to nasza obecność i dobry humor są ważne i będą dobrze odebrane przez resztę zespołu.

Kto się nadaje na Mikołaja?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł