Porady Życie zawodowe Wakacyjny dress code – jak ubrać się do pracy?
24.06.2019  | 5 min czytania

Wakacyjny dress code – jak ubrać się do pracy?

24.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Lekki i wygodny, a zarazem dostosowany do firmowych standardów – taki powinien być letni strój do pracy. Warto postawić na naturalne, przewiewne tkaniny i jasną kolorystykę. Właściwy ubiór może zdecydowanie poprawić komfort pracy.

Wybierając letnią stylizację, kieruj się uniwersalnymi zasadami

Ubranie, które mamy na sobie w pracy, powinno być czyste, wyprasowane i adekwatne do wymogów pracodawcy. Należy zrezygnować z krótkich spodenek, spódniczek mini itp. Ma to szczególne znaczenie, jeśli pracujemy w firmie, w której obowiązują jasne zasady dotyczące wyboru stroju. Dress code może stanowić jeden z ważniejszych aspektów kultury organizacyjnej. Mówi o tym Gabriela Lużyńska, P.O. Head of Showroom w Aliganzie:

W korporacjach, które zatrudniają setki czy tysiące osób pełniących różne funkcje, określenie zasad etykiety wydaje się ułatwiać wspólne zawodowe życie. Pracownik ma wówczas klarowną informację, jak wygląda etyka biznesowa w jego miejscu pracy. Określając dress code, powinno się brać pod uwagę sezonowość, która szczególnie w naszej szerokości geograficznej mocno determinuje, co chcemy lub co możemy założyć do pracy.

Elegancki strój do biura – 5 szczegółów, na które warto zwracać uwagę

Letni strój dla pań

Kobiecy dress code jest nieco mniej rygorystyczny niż męski. Panie mogą pozwolić sobie np. na wybór bluzki z krótkim rękawem lub sukienki odsłaniającej łydki. Nie należy jednak zapominać o rajstopach, które przy eleganckim stroju są konieczne nawet w trakcie upałów. Przy ekstremalnych temperaturach można postawić na najcieńsze modele, pończochy albo rajstopy w sprayu.  

Jak mówi Gabriela Lużyńska:

W przypadku pań garderoba w każdym sezonie może być inna. Zarówno latem, jak i zimą można budować eleganckie i oddające osobowość stylizacje. W sezonie letnim unikałabym jednak pułapek, które na nas czekają: zbyt krótkich spódniczek, zbyt dużych dekoltów czy prześwitujących materiałów. W końcu nikt nie chciałby popełnić blamażu.

Aby wyglądać odpowiednio, a zarazem czuć się komfortowo, możemy wybierać:

  • lekkie, eleganckie sukienki zakrywające dekolt (warto unikać zbyt krótkich fasonów oraz krzykliwych, neonowych kolorów, które latem zyskują na popularności, odważne wzory również nie są odpowiednie w każdej sytuacji),
  • kostiumy wykonane z lnu, składające się z koszuli i spódnicy lub spodni,
  • wygodne buty, np. wykonane z naturalnej, oddychającej skóry (ważne, by podeszwa również była skórzana),
  • cienkie rajstopy (wyprodukowane z naturalnego włókna, np. z jedwabiu).

Zadbajmy o to, by materiały, z których wykonane są nasze ubrania, nie były transparentne. Unikajmy także fasonów odsłaniających ramiona.

Letni strój dla panów

Jak mówi Gabriela Lużyńska:

W przypadku mężczyzn garnitur i koszula to baza niezależnie od pory roku. Zmieniać się mogą dodatki, jak np. typ obuwia – latem buty zmieniają się z półbutów na mokasyny itp.

Chcąc zadbać nie tylko o odpowiednią prezencję, ale i o komfort, dobrze jest postawić na:

  • naturalne, przewiewne materiały

(należy unikać elementów garderoby wykonanych z tkanin zawierających dużą domieszkę poliestru; warto zwracać uwagę także na gramaturę – im niższa, tym lepiej),

  • garnitury z cienkiej wełny (jeśli nie możemy pozwolić sobie na wybór marynarki wykonanej z lnu),
  • marynarki bez podszewek i gąbek (ważne, by fason był idealnie dopasowany do sylwetki),
  • jasne kolory, np. szary i beż,
  • koszula koniecznie z długim rękawem (chyba że możemy wybrać styl casualowy),
  • skórzane, oddychające obuwie.

Zachowanie i wygląd zewnętrzny – co mówią o pracowniku?

Naszym sprzymierzeńcem podczas letniej spiekoty jest klimatyzacja. Jeśli mamy możliwość regulowania temperatury w biurze, koszula z długim rękawem lub rajstopy nie będą wywoływać dyskomfortu. Aby upał nie był uciążliwy, nie zapomnijmy regularnie sięgać po butelkę z wodą. Bardzo ważne jest również to, byśmy mieli na sobie ubrania wykonane z naturalnych tkanin.

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Latem warto stawiać na wygodę. 🙂

Oceń artykuł