Porady Życie zawodowe Wakacje z kolegami z pracy na koszt firmy – dobry pomysł?
14.07.2015 | 0 min czytania

Wakacje z kolegami z pracy na koszt firmy – dobry pomysł?

14.07.2015 | 0 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Friendship Freedom Beach Summer Holiday ConceptDofinansowanie rodzinnych wakacji, tzw. wczasy pod gruszą oraz dopłaty do kolonii dzieci pracowników – to rozwiązania znane i stosowane od dawna. Aby jeszcze bardziej docenić załogę, niektórzy pracodawcy są gotowi zapłacić za zbiorowy wypoczynek. Choć w Polsce jeszcze takich praktyk nie ma, to za granicą można spotkać firmy, które integrują swoich pracowników właśnie poprzez wspólne wakacje.

 

Słynne wczasy pod gruszą to rozwiązanie tradycyjne. Nowoczesność wyznaczają bardziej nietypowe, wakacyjne benefity. Na przykład część pracodawców, chcąc nagrodzić swoich podwładnych za wyniki, oferuje premie w postaci wycieczek i zagranicznych urlopów. Pracownik ma sfinansowany wyjazd, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pojechała z nim osobami towarzysząca, która pokryje koszty swojej wycieczki.

To był świetny tydzień, który spędziłem razem z moją narzeczoną za granicą. Cieszę się, że firma w taki sposób ją nagrodziła – opowiada nasz Czytelnik.

Niektórzy pracodawcy idą jeszcze krok dalej. Media donosiły na przykład o chińskiej firmie Tiens Group, która zorganizowała zbiorowy odpoczynek dla swojego personelu. Aż 6,4 tys. pracowników zostało wysłanych na kilkudniowe wakacje do Francji. Koszty podróży, pobytu, zwiedzania itp. pokrył pracodawca. Na podobne przedsięwzięcie zdecydowała się też inna chińska firma - Infinitus China Co Ltd, która zafundowała prawie tygodniowy pobyt w Tajlandii dla ponad 12 tys. pracowników.

 

Benefit – marzenie…

Luksusowe wczasy na koszt firmy – dla wielu brzmi jak marzenie. Na wprowadzeniu tego typu benefitu, jak podkreślają firmy wykorzystujące ten sposób motywacji, korzystają– zarówno pracodawca, jak i pracownicy (nawet jeśli byłby on organizowany w skromniejszej formie).

 

Jakie są plusy takiego rozwiązania, wskazywane przez firmy?

  • integracja pracowników.
  • wartość świadczeń pozapłacowych - dobra zabawa, pozytywne wrażenia i doświadczenia, które dla pracownika są nieprzeliczalne na pieniądze i dzięki którym docenia on swojego pracodawcę.
  • budowanie motywacji i lojalności
  • budowanie wizerunku i marki pracodawcy na zewnątrz – szansa na przyciągnięcie kandydatów, wyróżnianie się wśród konkurencji.

 

…czy nietrafiony prezent?

Wydaje się, że taka propozycja, jak firmowe wakacje, nie może spotkać się z rozczarowaniem. A jednak – wiele zależy od panującej w firmie atmosfery i ludzi, z którymi pracujemy. Jeśli klimat nie jest przyjazny i pracownicy zmuszają się do przebywania w swoim towarzystwie, to nawet atrakcyjny wyjazd nie pomoże.

- U mnie w pracy atmosfera nie jest zbyt dobra, nie zintegrowałam się specjalnie z zespołem, więc spędzanie czasu wolnego z ludźmi z firmy byłoby dla mnie koszmarem. Urlop organizuję sama i chcę odpocząć od osób, które poza wakacjami spotykam, chcąc nie chcąc, codziennie – komentuje Lilka, pracująca od kilku miesięcy w agencji reklamowej.

Przeciwnicy takiego benefitu mogą go również odczytywać jako próbę ingerencji w ich życie prywatne – w końcu to z kim, gdzie i kiedy wyjeżdżają, jest ich sprawą. W pracy pracują, a czas wolny sami sobie organizują. Być może w tym czasie woleliby odpoczywać ze swoimi rodzinami. Albo chcieliby - zamiast firmowych wyjazdów – móc wybierać spośród szerszej oferty wakacyjnych benefitów, np. elastyczne godziny pracy albo wolny piątek.

 

A Waszym zdaniem wakacje w firmowym gronie to dobry pomysł?

Oceń artykuł