Porady Życie zawodowe Wakacje last minute – kiedy warto się na nie zdecydować?
19.08.2021  | 4 min czytania

Wakacje last minute – kiedy warto się na nie zdecydować?

19.08.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Dostałeś zgodę przełożonego na długo wyczekiwany urlop dopiero w ostatniej chwili? A może właśnie poczułeś, że jest Ci potrzebny mały reset od pracy? W tych dwóch sytuacjach dobrym sposobem na oderwanie się od służbowych obowiązków będzie zarezerwowanie oferty last minute! Poznaj zalety takich nieplanowanych wakacji i sprawdź, gdzie możesz pojechać albo polecieć.

Co znajdziesz w artykule?

• Last minute – co to znaczy i w jakich sytuacjach sprawdza się takie rozwiązanie?
• Szukasz pomysłu na wakacje? Sprawdź czy oferty last minute są dla Ciebie!
• Last minute – kiedy najtaniej kupić wakacyjną ofertę?
• Jakie są najpopularniejsze kierunki last minute i gdzie jechać na wakacje?

Last minute – co to znaczy i w jakich sytuacjach sprawdza się takie rozwiązanie?

Już jakiś czas temu złożyłeś wniosek o urlop wypoczynkowy, ale natłok spraw w firmie sprawił, że akcept przełożonego na wolne dni od pacy dostałeś dopiero dzisiaj? A może zawsze odkładasz wakacyjne plany – bo taki masz charakter i wolisz podróżować spontanicznie – lub po prostu czujesz, że Twój organizm wysyła Ci konkretne sygnały i jesteś już zmęczony życiem biurowym, dlatego potrzebujesz krótkich wakacji? Jeżeli swój urlop zaczynasz lada moment, a wcześniej (m.in. przez pandemię) nie zarezerwowałeś żadnego klimatycznego noclegu nad morzem, jeziorem albo w górach, w głowie powinna pojawić się tylko jedna myśl – last minute!

| 5 powodów, dla których warto wziąć urlop

Oferty last minute, które chętnie prezentują biura podróży, możemy nazwać wakacjami na ostatnią chwilę, bowiem wybór kierunku, hotelu i atrakcji urlopowych następuje dosłownie na kilka dni przed zaplanowanym wyjazdem lub wylotem. Do wyboru masz last minute w Polsce albo poza granicami kraju. Ta druga opcja jest znacznie częściej wybierana w kontekście długiego wypoczynku, na który z upragnieniem czeka się czasem całymi miesiącami. W końcu dobry urlop potrafi pomóc w karierze, pozwala uwolnić głowę od codziennych problemów i jest sposobem na odnalezienie w sobie nowych pokładów kreatywności, co tylko potwierdzają przeprowadzone przez Pracuj.pl badania, które pokazują podejście Polaków do dni wolnych.

Urlopy pracowników – badanie Pracuj.pl

Szukasz pomysłu na wakacje? Sprawdź, czy oferty last minute są dla Ciebie!

Zanim wpadniesz w wir pakowania walizki i przeglądania przewodnika, zastanów się, czy last minute to na pewno dobre rozwiązanie dla Ciebie. Jeżeli akurat w tym roku planowałeś, że wakacje spędzisz np. tylko na zwiedzaniu zabytków, pieszych wędrówkach czy odpoczynku, może okazać się, że oferta, którą uda Ci się upolować na ostatnią chwilę, będzie nieco odmienna od Twoich oczekiwań i marzeń. Dlatego tak ważne jest elastyczne podejście do kwestii wyboru destynacji i towarzyszących atrakcji.  Wadą tego typu wyjazdów bywa to, że zabukowanie biletów czy noclegów na ostatnią chwilę dla całej rodziny czy większej grupy znajomych bardzo często jest niemożliwe.

| 3… 2… 1… Odliczanie do urlopu czas zacząć. Jak się do niego przygotować?

Dodatkowo idąc do biura podróży albo wertując ogłoszenia w internecie, warto mieć gdzieś z tyłu głowy to, że atrakcyjne propozycje w szczycie wakacyjnego sezonu mogą być już zajęte. Zazwyczaj najlepsze hotele czy wycieczki znikają jak świeże bułeczki w ofercie first minute, choć nie zawsze to stwierdzenie jest prawdziwe. Jeśli dobrze poszukasz, nawet na ostatnią chwilę zarezerwujesz komfortowy pobyt z pysznym jedzeniem i przeróżnymi udogodnieniami.

Last minute – kiedy najtaniej kupić wakacyjną ofertę?

Last minute to doskonała opcja dla osób niezależnych, które nie mają skonkretyzowanych planów, ponieważ wakacyjną decyzję w tym przypadku podejmuje się bardzo spontanicznie. Jeśli zastanawiasz się, kiedy kupować last minute, odpowiedzią jest już sama nazwa tego typu urlopu, bowiem najtaniej będzie właśnie na ostatnią chwilę!

Biura podróży proponują niekiedy wyloty dzień po podpisaniu umowy i uiszczeniu wpłaty za pobyt, choć trafiają się oferty z wylotem w ciągu kilku godzin od wykupienia wakacji – np. gdy inny klient nagle odwołał swoją rezerwację. W takiej sytuacji bez wątpienia trzeba być świetnie zorganizowanym! Oczywiście pobyt last minute możesz zarezerwować np. z tygodniowym czy blisko miesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ w praktyce biura wystawiają pod tym szyldem także te oferty, które po prostu do tej pory się nie wyprzedały.

| Jak przygotować się do urlopu?

Jeśli obawiasz się, że kupienie wycieczki last minute zrujnuje Twój domowy budżet, jesteś w błędzie! Turyści chętnie decydują się na tego typu wakacje właśnie ze względu na cenę, która może być nawet 20-30% niższa od kwoty pierwotnej. Najbardziej przecenione wycieczki trafiają się zawsze po sezonie, dlatego jeśli Twój urlop wypada dopiero pod koniec września czy w październiku – jeszcze nic nie jest stracone! Poza sezonem pobyty mogą być przecenione nawet do 50%! W ciągu roku jest kilka takich charakterystycznych terminów – m.in. po majówce aż do połowy czerwca, w grudniu przed samymi świętami czy zaraz na początku roku.

Zazwyczaj właśnie w tym czasie nie ma zbyt wielu chętnych na podróże, a hotele czy przewoźnicy są skłonni obniżyć z tego powodu swoje regularne ceny. Może się finalnie okazać, że Twój wypad za granicę w kwestii wydatków będzie porównywalny do wakacji w Polsce. Warto pamiętać, że urlop na ostatnią chwilę to też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają ograniczone możliwości finansowe. Kupując zagraniczną ofertę all inclusive (z pełnym wyżywieniem, zakwaterowaniem i zagwarantowanym transferem z lotniska do hotelu i z powrotem) dokładnie wiesz, ile wydasz na wakacje.

Jakie są najpopularniejsze kierunki last minute i gdzie najlepiej jechać na wakacje?

Chodzi Ci po głowie tani urlop za granicą albo w Polsce? Z pewnością zastanawiasz się, gdzie możesz polecieć albo dojechać na własną rękę, jeżeli zdecydujesz się na opcję wakacji last minute. W przypadku zagranicznych wyjazdów najbardziej popularne są pobyty w Grecji, Bułgarii, Albanii, Chorwacji, Włoszech, Hiszpanii, Egipcie i Turcji. Jeżeli Twój urlop wypada zimą – możesz również upolować inne ciekawe kierunki i zwiedzić np. odległe, ciepłe kraje.

| Jak wrócić z urlopu i nie zwariować?

Jeśli chodzi o wakacje w Polsce –  tutaj prym niezmiennie wiodą lokalizacje nad morzem, na Mazurach czy w regionach górskich. W praktyce możesz znaleźć wakacyjny pobyt dosłownie wszędzie – wystarczy prześledzić interesujące Cię oferty, które pasują do Twoich potrzeb. Jak widzisz, urlop na ostatnią chwilę wcale nie musi być stracony. Jak się okazuje – nawet kilka dni wolnego od pracy może sprawić, że świetnie odpoczniesz, a im krótszy czas pozostał do wycieczki, tym większe zniżki i szansa na tanie wakacje, zatem… bon voyage!

Urlop – grafika z biegnącym psem

Oceń artykuł