Porady Życie zawodowe W jakiej sytuacji ciąża nie chroni przed zwolnieniem z pracy?
04.03.2019  | 5 min czytania

W jakiej sytuacji ciąża nie chroni przed zwolnieniem z pracy?

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.67)

Kobieta jest chroniona przed rozwiązaniem umowy o pracę w czasie ciąży. Istnieją jednak sytuacje, w których pracodawca może zakończyć współpracę z ciężarną pracownicą. Jedną z nich jest ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Ochrona ciężarnej kobiety przed zwolnieniem

Według art. 177 § 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie, która jest w ciąży. Co ważne, przepis ten nie jest stosowany w przypadku zatrudnienia na okres próbny o długości nieprzekraczającej jednego miesiąca. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z umową o pracę zawartą na okres próbny przekraczający jeden miesiąc lub z umową o pracę na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży,  umowy te ulegają przedłużeniu do dnia porodu – wynika to z art. 177 § 3 kodeksu pracy.

8 uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem

Wypowiedzenie zmieniające a ciąża

Kobieta ciężarna jest chroniona również przed wypowiedzeniem zmieniającym. Wyjątek od tej reguły stanowią dwa przypadki. Pierwszym z nich jest porozumienie stron – jeżeli pracownica wyrazi zgodę na warunki proponowane przez pracodawcę, to dotychczasowe mogą ulec zmianie. Wypowiedzenie zmieniające może także dotyczyć kobiety w ciąży, jeśli pracodawca zatrudnia minimum 20 osób, a zmiany są spowodowane m.in. koniecznością przekształcenia organizacji firmy. W takiej sytuacji, jeśli wypowiedzenie spowoduje obniżenie wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownicę, pracodawca będzie zobowiązany do wypłacania jej dodatku wyrównawczego.

Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Umowa o pracę - w przypadku kobiety ciężarnej - może ulec rozwiązaniu, jeśli pracownica jest świadoma swojego stanu i wyrazi zgodę na zakończenie współpracy. Jeżeli natomiast doszło do zawarcia porozumienia w momencie, gdy kobieta nie wiedziała o tym, że jest w ciąży, to przysługuje jej roszczenie o dopuszczenie do pracy – dzięki temu może uchylić się od skutków zawartego porozumienia. Nie ma jednak takiego prawa w sytuacji, gdy zaszła w ciążę po porozumieniu z pracodawcą, a przed upływem terminu rozwiązania stosunku pracy.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy można rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o pracę ciężarnej kobiecie, jeżeli zachodzą przyczyny do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. W takiej sytuacji zgodę musi wyrazić zakładowa organizacja zawodowa reprezentująca kobietę. Zwolnienie dyscyplinarne - według art. 52 § 1 kodeksu pracy - może mieć miejsce w trzech przypadkach:

  1. ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych;
  2. popełnienia przestępstwa w czasie trwania umowy o pracę, jeżeli jest ono oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  3. utraty uprawnień koniecznych do pracy na zajmowanym stanowisku, jeśli doszło do niej z winy pracownicy.

Z art. 177 § 4 kodeksu pracy wynika, że istnieje również możliwość rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży w przypadku ogłoszenia upadłości albo likwidacji pracodawcy. Termin rozwiązania umowy pracodawca uzgadnia z zakładową organizacją związkową, która reprezentuje pracownicę.

Dziecko w drodze – sprawdź, jaki urlop Ci przysługuje

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Oceń artykuł