Nawał pracy, dużo obowiązków i liczne spotkania biznesowe powodują, że jest nam coraz trudniej wybrać się na zasłużony wypoczynek. Przekładamy prywatne plany, skupiając się na życiu zawodowym. Tymczasem jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z przysługującego nam urlopu.
Masz prawo do urlopu
Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego – zgodnie z art. 152 §1 kodeksu pracy. Jest on obowiązkowy, to znaczy, że nie można się go zrzec. Jeżeli nie wykorzystamy go w danym roku kalendarzowym, to pracodawca powinien udzielić go nam do 30 września następnego roku. Wówczas, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, szef może przymusowo wysłać nas na urlop – nie musi tego z nami uzgadniać.
Dowiedz się więcej na temat urlopu na żądanie:
Urlop na żądanie – czy pracodawca może go odmówić?
Czasami zaległego urlopu już nie wybierzesz
Wiele osób w okresie wypowiedzenia chce wybrać zaległy urlop, ale nie zawsze istnieje taka możliwość. Oczywiście niezupełnie on nam przepada - zgodnie z art. 171 §1 kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy przysługuje nam ekwiwalent pieniężny. Pracodawca może zamiast ekwiwalentu udzielić nam urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, jednak nie musi tego zrobić, wszystko zależy od jego woli. Mówi o tym art. 1671 kodeksu pracy: „W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu(…)”.
Możesz nie dostać ekwiwalentu pieniężnego
Z drugiej strony, w okresie wypowiedzenia pracodawca może udzielić nam urlopu wypoczynkowego bez wniosku urlopowego, a także bez zgody zatrudnionego. To znaczy, że nie otrzymamy ekwiwalentu pieniężnego, a po prostu będziemy musieli skorzystać z przymusowego urlopu. Nasze plany w okresie wypowiedzenia są zatem zależne głównie od pracodawcy – może on udzielić nam urlopu wypoczynkowego bez naszej zgody również za poprzednie lata.
Niewykorzystany urlop a koniec umowy – czy dostanę ekwiwalent pieniężny?
Sytuacja z otrzymaniem ekwiwalentu pieniężnego wygląda nieco inaczej w przypadku wygaśnięcia umowy. Wtedy bowiem pracodawca ma obowiązek nam go wypłacić - zgodnie z art. 171 §1 kodeksu pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której razem z pracodawcą ustalimy, że wykorzystamy zaległy urlop w trakcie kolejnego zatrudnienia – musi to być zatrudnienie u tego samego pracodawcy, o czym mówi art. 171 §3 kodeksu pracy.
Relaks jest Ci potrzebny
Urlop jest nam niezwykle potrzebny do odpoczynku i regeneracji. Pamiętajmy, że przemęczenie w końcu da nam się we znaki – niestety zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Zatem już dziś zaplanuj, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, najbliższe wakacje z rodziną bądź przyjaciółmi.
Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?
Nie daj się wypaleniu zawodowemu
Niewykorzystywanie urlopu wypoczynkowego może doprowadzić do zniechęcenia, spadku zaangażowania i wypalenia zawodowego. Będziemy odczuwać rozdrażnienie, niezadowolenie, a co za tym idzie również brak motywacji. Urlop jest potrzebny każdemu, a można go spożytkować na wiele różnych sposobów. Najważniejsze, abyś chociaż na chwilę odpoczął od miejsca swojej pracy.
Przekonaj się już dziś, jak można dobrze wypocząć: