Porady Życie zawodowe Urlop w domu - jak go spędzić, żeby odpocząć?
16.08.2016 | 0 min czytania

Urlop w domu - jak go spędzić, żeby odpocząć?

16.08.2016 | 0 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(4)

Fotolia_78444679_Subscription_XL_lekkiBierzesz urlop, ale nie planujesz dłuższych podróży? A może już teraz wiesz, że wakacje upłyną pod hasłem: tysiące ważnych spraw do załatwienia, w tym remont. Radzimy, co robić, aby – mimo wszystko – nabrać sił i zrelaksować się, a przede wszystkim oderwać od pracy.

 

1. Nastaw się pozytywnie

Przede wszystkim ważne jest Twoje nastawienie. Bez względu na to, czy wyjeżdżasz do zagranicznego kurortu, czy zostajesz w domu – o urlopie powinieneś myśleć w kategoriach odpoczynku oraz czasu dla samego siebie. Pomyśl więc o swoich potrzebach. Czego Ci brakowało w natłoku służbowych obowiązków? Co chciałbyś nadrobić? Jak mógłbyś się zregenerować? Co sprawi Ci radość? Choć warunki do odpoczynku mogą być trudniejsze niż podczas pobytu w hotelu – nie zrażaj się. Nie rób już na wstępie założeń, że „takie” wakacje nie liczą się. Masz wolne! Wykorzystaj to!

 

2. Zwolnij tempo i wyluzuj

Oczywiście, trudno oderwać się od rzeczywistości i codziennych spraw, jeśli nie zmienia się otoczenia. Postaraj się jednak wprowadzić swój umysł w taki stan, aby nie czuć pośpiechu, presji i stresu. Zwolnij tempo i nabierz dystansu, nawet jeśli czeka Cię góra domowych obowiązków i pilnych spraw do załatwienia.

 

3. Zorganizuj się przed urlopem i w jego trakcie

Żeby móc zwolnić tempo, powinieneś zadbać o dobrą organizację czasu. Jeszcze przed urlopem zastanów się, co i kiedy będziesz musiał zrobić. Postaraj się dopiąć ważne i pilne sprawy zawodowe, aby później nie zaprzątać sobie nimi głowy. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę pt. nie wyjeżdżam, to może dokończę pracę w pierwszych dniach urlopu... Masz wolne – zamknij za sobą służbowe drzwi. Za tymi drzwiami zostaw e-maile, telefony i zadania, które mogą poczekać do Twojego powrotu.

 

4. Nie rób wszystkiego na raz

Być może zrobiłeś listę zadań, którymi zajmiesz się w trakcie urlopu. Są na niej na przykład sprawy urzędowe, duże zakupy, generalne porządki, remont mieszkania itp. Nie podkręcaj tempa, nie przeciążaj się. Nie musisz wszystkiego zrobić w jeden dzień! Postaraj się o relaks między obowiązkami. Tak zaplanuj dzień, aby oprócz spraw do załatwienia, było miejsce na błogie i beztroskie lenistwo.

 

5. Celebruj chwile i ciesz się z tego, co masz

Zadbaj o wakacyjny klimat, nawet jeśli spędzasz urlop w mieście. Celebruj posiłki, spotykaj się z ludźmi, na których Ci zależy, spędzaj czas na powietrzu. Rób to, co sprawia Ci przyjemność. Drobne rzeczy - jak poranna przejażdżka rowerem albo upieczenie ciasta truskawkowego na wieczorne spotkanie ze znajomymi - też potrafią cieszyć. Trzeba tylko skupić się na tym, co jest tu i teraz i docenić czas wolny od pracy.

 

6. Szukaj nowości i czerp inspiracje

Nawet jeśli nigdzie nie wyjeżdżasz, przyda Ci się powiew świeżości. Coś, co pozwoli przełamać codzienną rutynę. Staraj się choć trochę zmienić otoczenie. Pomogą w tym np. krótkie wycieczki czy jednodniowe wypady za miasto. Nieodkryte dotąd miejsca, ciekawe wydarzenia i nowe aktywności – to wszystko ożywi wakacyjne dni.

 

7. Pielęgnuj pasje i dbaj o rozwój

Urlop to okazja, żeby skupić się na swoich pasjach. Może więcej czasu poświęcisz zainteresowaniom, które są zwykle przysłaniane przez sprawy służbowe? A może to dobra pora, żeby nauczyć się czegoś nowego? Wakacyjny kurs fotografii albo gotowania kuchni włoskiej? Możliwości jest mnóstwo.

 

A Wy jak odpoczywacie podczas „domowego” urlopu?

 

Oceń artykuł