Porady Życie zawodowe Urlop macierzyński a praca dodatkowa
26.06.2018  | 4 min czytania

Urlop macierzyński a praca dodatkowa

26.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Wykonywanie obowiązków na podstawie umowy o pracę uprawnia do korzystania z urlopów dla rodziców, np. z 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. W tym czasie można podjąć aktywność zawodową na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku umowy o pracę występują pewne ograniczenia.  

Czy można pracować podczas urlopu macierzyńskiego?

Praca etatowa na rzecz dotychczasowego pracodawcy jest niedopuszczalna, gdy korzystasz z urlopu macierzyńskiego. Zanim wrócisz do obowiązków zawodowych, musisz wykorzystać co najmniej 14 z 20 wolnych tygodni. Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego jest możliwa, o ile ojciec dziecka zamierza przejąć pozostałą część.

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca – na jakich zasadach?

W trakcie urlopu możesz pracować u dotychczasowego pracodawcy, ale tylko na podstawie umów cywilnoprawnych. Takie ograniczenie nie obowiązuje w przypadku innych firm. Jeśli pracujesz w przedsiębiorstwie X na podstawie umowy o pracę i korzystasz z urlopu macierzyńskiego, masz prawo podjąć pracę etatową w firmie Y. Aktywność zawodowa nie powinna jednak uniemożliwiać sprawowania opieki nad dzieckiem.

10 pytań i odpowiedzi na temat urlopu macierzyńskiego

Praca dodatkowa na urlopie macierzyńskim– za i przeciw

Działalność zarobkowa najczęściej nie skutkuje utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego. Masz prawo dorabiać, o ile nie przekraczasz ograniczeń wynikających z tzw. ustawy zasiłkowej (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990600636). Choć praca w czasie urlopu przynosi liczne korzyści (wyższe dochody, dodatkowe możliwości rozwoju itd.), nie zawsze jest możliwa, np. ze względu na temperament dziecka, problemy zdrowotne lub inne, ważne powody. To, czy aktywność zawodowa w czasie urlopu przynosi korzyści, zależy od sytuacji. Zanim zdecydujesz się rozpocząć pracę, zastanów się, czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla Ciebie i Twojej rodziny.  

7 powodów, dla których warto być pracującą mamą

Zlecenia i zadania dla mamy – propozycje pracy na urlopie macierzyńskim

Zajęcia, które wykonujesz w czasie urlopu macierzyńskiego, nie powinny kolidować z opieką nad maluchem. Opcje do rozważenia to na przykład:

  • Fotografia

Posiadasz zmysł estetyczny i możesz pozwolić sobie na zakup sprzętu fotograficznego? Jeśli tak, warto zająć się fotografią, np. dziecięcą. Decydując się na taki krok, udokumentujesz pierwsze lata życia malucha i zyskasz nową umiejętność oraz potencjalne źródło dodatkowego dochodu.  

  • Organizacja przyjęć

Jeśli jesteś dobrym organizatorem i masz nieszablonowe pomysły, możesz organizować chrzciny, urodziny, przyjęcia komunijne itd. To ciekawe i rozwijające zajęcie.  

  • Wytwarzanie biżuterii, świec, szycie ubranek itp.

Potrafisz szyć, szydełkować, wycinać piękne ozdoby z papieru lub piec pyszne, kolorowe muffiny? Rozwijaj swój talent i sprzedawaj rękodzieła.  

  • Przepisywanie tekstów z taśm

Możesz zająć się także transkrypcją. To zajęcie polega na odsłuchiwaniu nagrań z taśm i zapisywaniu treści wykładów, przemówień itd.

  • Copywriting

Masz lekkie pióro i lubisz pisać? Ciekawym rozwiązaniem jest tworzenie tekstów na zamówienie.  

Praca na urlopie macierzyńskim to nie tylko okazja do powiększenia zarobków. Dzięki niej możesz też nawiązać nowe kontakty oraz zrealizować swoje pasje, łącząc przyjemne z pożytecznym – zwłaszcza, jeżeli na co dzień zajmujesz się czymś całkiem innym.

8 pomysłów, jak dorobić podczas urlopów dla rodziców

Oceń artykuł