Porady Życie zawodowe Upał w pracy – sprawdź, jakie masz prawa
06.06.2018  | 4 min czytania

Upał w pracy – sprawdź, jakie masz prawa

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Nadejście lata to dla jednych czas odpoczynku i okres urlopowy, dla innych – praca mimo prażącego słońca i wysokich temperatur. Dla wielu pracowników wykonywanie standardowych obowiązków może stać się wówczas uciążliwe. Jak sobie radzić podczas wysokich temperatur?

Kiedy mówimy o upałach?

Upałem nazywa się pogodę, podczas której temperatura powietrza przy powierzchni ziemi wynosi 30°C i więcej. Według Kodeksu pracy, o pracy w upale mówimy, gdy temperatura powietrza osiągnie i/lub przekroczy:

  • 25°C – podczas pracy na otwartych przestrzeniach;
  • 28°C – w zamkniętych pomieszczeniach.

Jakie warunki powinien zapewnić pracodawca?

Podczas upalnych dni Twój szef ma obowiązek:

  • zapewnić w miejscu pracy wodę zdatną do picia lub inne napoje - nadmierna utrata wody podczas upałów może spowodować zasłabnięcia oraz omdlenia. Warto często sięgać po szklankę orzeźwiającej wody, która najlepiej nawodni organizm. Dostęp do napojów powinien być nieograniczony i możliwy w każdym momencie;
  • zwolnić z pracy w szczególnych warunkach – pracownik, który wykonuje zawód w niebezpiecznych warunkach, może nie być zdolny do zachowania bezpieczeństwa. Osoba pracująca w warunkach szczególnych powinna ocenić swoją zdolność do pracy podczas upałów. Jeśli stan psychofizyczny lub stan zdrowia na to nie pozwala, to pracownik ma prawo powstrzymać się od pracy i powiadomić o tym przełożonego. Zatrudniony do pracy w szczególnych warunkach zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Warunki szkodliwe i szczególne w pracy

Ponadto, pracodawca może zapewnić:

  • klimatyzację w pomieszczeniu – działająca podczas upałów klimatyzacja pomoże pracownikom w wydajnej pracy. Warto przypomnieć szefowi przed nadejściem lata o serwisie i czyszczeniu urządzeń klimatyzacyjnych. W przeciwnym wypadku efektywność zatrudnionych osób może spaść ze względu na zanieczyszczenia i chorobotwórcze patogeny znajdujące się w kanałach klimatyzacyjnych. Inną możliwością jest ustawienie np. dużego wiatraka w biurze lub kilku mniejszych na każdym stanowisku pracy;
  • dłuższe przerwy w pracy – podczas upałów istotne jest nie tylko uzupełnianie płynów, ale i częstszy odpoczynek. Pracodawca ma możliwość udzielenia pracownikom dłuższych przerw oraz zwiększenia ich częstotliwości bez wpływu na wynagrodzenie;
  • skrócenie czasu pracy – Twój szef może zdecydować, że podczas upalnego dnia szybciej odeśle Cię do domu. Z powodu krótszego dnia pracy nie wolno zmniejszyć wynagrodzenia pracownikom. Nie można też nakazać odrabiania godzin w innym terminie.

Temperatura w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy

Co zrobić, gdy szef nie pomaga?

Jeśli Twój szef nie zapewnia odpowiednich warunków pracy podczas upałów, to łamie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie sytuacje należy zgłaszać do Okręgowego Inspektora Pracy. Pracodawcy, który nie zastosował się do zasad i warunków pracy w upalne dni, grozi grzywna od 1000 do 30 000 zł kary.

8 prostych sposobów, jak pracować wydajnie, kiedy lato w pełni

Miesiące letnie to zwykle czas zbierania nowych doświadczeń zawodowych, np. w ramach stażu lub praktyki zawodowej. Praca sezonowa to dobry pomysł na zarobek na wakacje. Na stronie Pracuj.pl znajduje się wiele ofert dopasowanych do umiejętności i predyspozycji kandydatów.

 

Oceń artykuł