Porady Życie zawodowe Umowa-zlecenie a ciąża – co warto wiedzieć?
18.05.2018  | 4 min czytania

Umowa-zlecenie a ciąża – co warto wiedzieć?

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.5)

Gdy jesteś zatrudniona w ramach umowy-zlecenia i spodziewasz się dziecka – znajomość przysługujących Ci praw pomoże zadbać o zdrowie Twoje oraz maluszka. Jeśli dopiero planujesz zostać mamą, sprawdź przepisy dotyczące m.in. zasiłku macierzyńskiego.

Na czym polega umowa-zlecenie?

Umowa-zlecenie zobowiązuje zleceniobiorcę do wykonania czynności określonych przez zleceniodawcę. Osoba zatrudniona na podstawie tej umowy ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, by wykonać zlecone zadania jak najlepiej. Nie odpowiada jednak za osiągnięte efekty pracy. Tym samym wynagrodzenie za umowę-zlecenie nie może zależeć od osiągniętych przez pracownika rezultatów. Od początku 2018 roku minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy wynosi 13,70 zł brutto.

Umowa-zlecenie a ubezpieczenia

W ramach tej formy pracy pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym:

  • obowiązkowo: emerytalnym i rentowym, zdrowotnemu, wypadkowemu;
  • dobrowolnie: ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeśli jesteś uczniem lub studentką, to pracując na umowie-zleceniu, nie podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Nie należy więc opłacać składek chorobowych z Twojego wynagrodzenia.

Jak zawrzeć umowę?

Umowę-zlecenie możesz zawrzeć z pracodawcą, np. gdy jesteś studentem, uczniem lub pracujesz w innym miejscu na podstawie umowy o pracę. Istnieje również możliwość pracy na kilku umowach-zleceniach jednocześnie. Taka forma zatrudnienia regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego.

Dlaczego warto pracować w ciąży?

Jak długo może obowiązywać umowa?

Czas trwania umowy-zlecenia nie jest określony przez Kodeks cywilny. Okres ten jest ustalany dowolnie i w zależności od potrzeb zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy.

Ile godzin mogę pracować?

Ciężarne pracownice nie mogą być zmuszane przez pracodawcę do pracy w godzinach nadliczbowych. Na stanowiskach, które wymagają wykonywania zadań na komputerze, maksymalny czas pracy w ciągu dnia wynosi 8 godzin. Ponadto, na każde 60 minut przysługuje 10 minut przerwy. Podczas zmiany dziennej pracownica, która spodziewa się dziecka, nie może wykonywać pracy stojącej dłużej niż 3 godziny. Również praca w godzinach nocnych (21:00 – 7:00) oraz wyjazdy służbowe są w czasie ciąży niedopuszczalne.

Dopuszczalny czas i warunki pracy w ciąży

Czy otrzymam zasiłek macierzyński?

Warunkiem otrzymania zasiłku macierzyńskiego jest opłacanie ubezpieczenia chorobowego. W przypadku umowy-zlecenia składka ta jest dobrowolna, a o jej odprowadzaniu decyduje pracownik. Jeśli podczas podpisywania umowy wyraziłaś zgodę na opłacanie ubezpieczenia chorobowego, to po urodzeniu dziecka będzie przysługiwać Ci zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński a umowa-zlecenie

Jaka jest wysokość zasiłku?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego oblicza się na podstawie wynagrodzenia wypłacanego pracownicy przez ostatni rok pracy.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy poród nastąpi po wygaśnięciu umowy-zlecenia. Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą otrzymać 1000 zł netto miesięcznie – tzw. kosiniakowe - pod warunkiem, że są studentami lub osobami bezrobotnymi.

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania-/swiadczenie-rodzicielskie/swiadczenie-rodzicielskie-w-pytaniach-i-odpowiedziach/

Jak przepisy chronią przyszłą mamę?

Oceń artykuł