Czy wykonując zlecenie, musisz podporządkować się poleceniom pracodawcy? Czy masz prawo do urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy i korzystaj ze swoich uprawnień.
Kontrakty cywilnoprawne gwarantują większą swobodę niż stosunek pracy. Nie zapewniają jednak ochrony przed zwolnieniem (także w okresie ciąży) oraz innych przywilejów. Najważniejsze zasady umowy-zlecenia:
-
Zleceniobiorca nie jest pracownikiem
Zlecenie i stosunek pracy różnią się m.in. ze względu na podstawę prawną. Jako zleceniobiorca podlegasz przepisom kodeksu cywilnego, a jako pracownik etatowy – kodeksu pracy. Wykonując obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych, nie masz prawa np. do dodatków za pracę w nocy lub w godzinach nadliczbowych itd.
Umowa-zlecenie a umowa o pracę w 2018 roku
-
Wykonując obowiązki na podstawie umowy-zlecenia, można wystąpić o ustalenie stosunku pracy
Jeśli pracodawca narzuca Ci miejsce i czas pracy, a także wyznacza określone obowiązki i wydaje polecenia, stosunek prawny, jaki Cię z nim łączy, nosi znamiona umowy o pracę. Aby zweryfikować swoje podejrzenia, możesz złożyć do sądu pracy wniosek o ustalenie stosunku pracy.
Kiedy umowa-zlecenie nosi znamiona umowy o pracę?
-
Osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy
Niektóre przepisy kodeksu pracy dotyczą również zleceniobiorców. Z ustawy wynika m.in., że pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki wszystkim osobom przebywającym w zakładzie. Jako zleceniobiorca masz prawo np. do odzieży ochronnej. Zleceniodawca może także skierować Cię na badania pracownicze.
Warunki BHP dla zleceniobiorców
-
Wykonywanie obowiązków na podstawie umowy-zlecenia nie gwarantuje prawa do płatnego urlopu
Obowiązek korzystania z corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego dotyczy pracowników etatowych. Zleceniobiorcy mogą korzystać z płatnej przerwy w pracy, o ile wynegocjują to w trakcie ustalania warunków umowy. Treść dokumentu można dość dowolnie modyfikować – inaczej niż umowę o pracę.
Czy zleceniobiorca ma prawo do urlopu?
-
Umowa-zlecenie stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych
Przychód z umowy-zlecenia najczęściej podlega oskładkowaniu. Od zarobionej kwoty potrąca się obowiązkowo nie tylko zaliczkę na podatek dochodowy, ale również składki: emerytalną, rentową i zdrowotną. Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne dla zleceniobiorców.
-
Zasiłek chorobowy przysługuje po przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – niezależnie od podstawy zatrudnienia
Opłacanie składki chorobowej przez odpowiednio długi czas (90 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu) gwarantuje prawo do zasiłku za okres niezdolności do pracy. Okres wyczekiwania nie obowiązuje w przypadku zasiłku macierzyńskiego, który należy się również zleceniobiorcom.