Porady Życie zawodowe Twórcze umysły, różne style pracy. Znajdź swój sposób na efektywność!
30.04.2019  | 5 min czytania

Twórcze umysły, różne style pracy. Znajdź swój sposób na efektywność!

30.04.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(5)

Przy dźwiękach muzyki, czy w ciszy i samotności? Biurko musi lśnić i być uporządkowane, czy nie mają znaczenia piętrzące się stosy papierów? To, co jednego rozprasza, innemu nie robi różnicy albo wręcz pomaga w pracy. Warto poznawać różne sposoby zwiększania efektywności, ale wybrać takie, które będą najlepiej do Ciebie dopasowane. O tym, jak odmienne mogą być rytuały i zwyczaje, świadczy książka „Jak oni pracują” - rozmowy Agaty Napiórskiej z polskimi przedstawicielami świata literatury, nauki i sztuki.

Wśród rozmówców są pisarze, graficy, tłumacze, ilustratorzy, malarze, rzeźbiarze, publicyści, muzycy. Na łamach książki opowiadają oni m.in. o swoich codziennych sprawach, nawykach, przeciętnym dniu i miejscach pracy, o tym, co ułatwia im działanie, a co utrudnia, o procesie tworzenia i przygotowaniach do niego, planowaniu pracy, trzymaniu się deadline`ów, sposobach oszczędzania czasu, odpoczynku i pasjach. „Mimo wielu różnic twórcze umysły łączy jedno: wszystkie te rytuały i zwyczaje mają im pomóc w przekształceniu pomysłu w dzieło sztuki” – czytamy na okładce książki „Jak oni pracują”.

Co twórca, to zwyczaj

Tak, jak różne są historie, działalność i dorobek poszczególnych bohaterów, tak samo różne są zwyczaje i nawyki. Każdy ma swój rytm pracy. Coś, co jednemu pomaga zwiększyć efektywność, dla drugiego stanowi czynnik rozpraszający. Ktoś wyłącza Internet podczas tworzenia, inny nie widzi potrzeby, żeby się odcinać. Jedni działają regularnie, do pracy zasiadają o stałych godzinach, inni - bardziej elastycznie i spontanicznie. Przykładowo, Bohdan Butenko, wybitny ilustrator i grafik, odbiera telefon tylko w ściśle ustalonych godzinach i nie pracuje jednocześnie nad kilkoma rzeczami. „Nie lubię pracować w pustym mieszkaniu. Mimo że jestem zajęty swoimi rzeczami, umiem odpowiadać na pytania, kawałkami świadomości śledzę to, co dzieje się naokoło” – mówi z kolei Michał Rusinek, pisarz, literaturoznawca, tłumacz. „Najważniejsze rzeczy staram się robić rano, kiedy umysł jest świeży” – zaznacza Beata Chomątowska również na łamach „Jak oni pracują”. Na pytanie o warunki potrzebne do pisania odpowiada, że w pomieszczeniu nie mogą być bliskie jej osoby, bo to dekoncentruje. Nie ma natomiast problemu z pisaniem w miejscu publicznym, gdzie otaczają ją obcy ludzie. Wczesne godziny ranne, środek nocy, późny wieczór – w zależności od twórcy różne pory sprzyjają pracy nad swoim dziełem. Są tacy, którym dobrze się pracuje na przykład zaraz przed samym zaśnięciem.

Nuda musi być!

Własne mieszkanie, biuro, kawiarnia, hotel – miejsca tworzenia mogą być rozmaite. Niektórzy nie lubią pracować podczas podróży. Jedno biurko, dwa biurka, kuchenny stół, łóżko, wydzielona przestrzeń albo część wspólna wszystkich lokatorów - domowe warunki do pracy mogą być bardzo różne. Na pytanie autorki: „Jak wygląda miejsce pracy bajkopisarza?” Grzegorz Kasdepke odpowiada tak: „Zawiodę cię – żadnych piór, kałamarzy i złotych rybek w okrągłym akwarium.”. Limit czasowy, limit zapisanych znaków czy słów – mogą być różnorodne sposoby motywowania się i narzucania sobie codziennego rytmu. Odmienne potrafią być też zwyczaje dotyczące planowania i wykonywania poszczególnych etapów pracy. Jednym z nich jest notowanie, utrwalanie swoich pomysłów, zapisywanie haseł. „Jeśli coś nie jest zapisane, to tego nie ma, nie istnieje. Potrzebuję planu” – opowiada Katarzyna Bonda, autorka powieści kryminalnych, tłumacząc, że często notuje na tym, co po prostu ma pod ręką. W książce „Jak oni pracują” można też znaleźć ciekawe refleksje, które warto wykorzystać w swoim codziennym życiu zawodowym. „Odskocznia to rzecz cenna i potrzebna” – mówi Andrzej Sapkowski. „Dla twórczości nuda jest nieodzowna, podczas niej często zaczyna się myśleć inaczej. To z nudów się tworzy” – czytamy wypowiedź artysty Zbigniewa Libery.

Jak pracować?

Bez względu na to, w czym się specjalizujesz, czy jesteś zatrudniony na pełny etat, czy działasz jako wolny strzelec - aby zwiększyć swoją skuteczność i satysfakcję z pracy:

1. Zadbaj o własne rytuały
Działaj w zgodzie ze sobą, swoim temperamentem i potrzebami. Wypracuj sobie jakieś rytuały, stałe czynności, które będą działać na Ciebie pozytywnie, wzmacniająco i motywująco. Coś, co będzie wyznaczać rytm i wiązać się np. z czymś miłym, przyjemnym, praktycznym.

2. Szukaj nowych sposobów na większą efektywność

Próbuj, modyfikuj, sprawdzaj, co pomaga Ci w większym skupieniu. Przekonaj się, kiedy jesteś najbardziej efektywny i wówczas (np. z samego rana) zajmij się najważniejszymi czy najpilniejszymi sprawami. Twój współpracownik poleca Ci słuchanie muzyki klasycznej podczas wykonywanie najtrudniejszych zadań? Być może sprawdzi się to też w Twoim przypadku, ale niekoniecznie. Może dźwięki działają na Ciebie dekoncentrująco i szybciej się męczysz. Testuj różne rozwiązania i poznawaj samego siebie.

3. Zmieniaj nawyki

Jeśli widzisz, że jakieś nawyki utrudniają Ci pracę, działają niekorzystnie na Twoje relacje ze współpracownikami, osłabiają jakość Twojej pracy albo sprawiają, że nie wywiązujesz się w terminie ze zleceniem – spróbuj wprowadzić zmiany. Zerwanie z utartymi schematami i zwyczajami nie zawsze jest łatwe – być może będzie potrzeba więcej czasu, stopniowego odchodzenia od pewnych przyzwyczajeń.

4. Nie czekaj na idealny moment – działaj!

To dobrze, że masz dostęp do wielu różnych narzędzi pozwalających lepiej zarządzać sobą w czasie. Nie skupiaj jednak całej swojej energii na ciągłym poznawaniu i wybieraniu metod, niekończącym się poszukiwaniu idealnej przestrzeni, w której panują perfekcyjne warunki do pracy. Aplikacje w telefonie, plannery, notesy, karteczki, a do tego komfortowe miejsce do tworzenia – to wszystko jest przydatne i ma znaczenie, ale powinno być pomocą w drodze do celu, a nie celem samym w sobie. Zamiast czekać na idealne okazje albo ulegać przesadnemu perfekcjonizmowi, zacznij działać. Możesz podzielić zadanie na mniejsze etapy, ale ważne, by iść do przodu i widzieć postęp.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

 

Oceń artykuł