Porady Życie zawodowe Twój kolega lub koleżanka z Ukrainy idzie na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak możesz pomóc!
25.04.2022  | 4 min czytania

Twój kolega lub koleżanka z Ukrainy idzie na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak możesz pomóc!

25.04.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

obrazek w kolorach ukraińskiej flagi: dłonie trzymające serce

Wojna w Ukrainie sprawiła, że wiele osób musiało opuścić swój kraj i całkowicie zmienić życie. Ci, którzy postanowili przyjechać do Polski, próbują odnaleźć się w tutejszych realiach. Bardzo często pierwszym krokiem – zaraz po zapewnieniu rodzinie bezpiecznego schronienia – jest znalezienie zatrudnienia. Co doradzić komuś, kto wkrótce wybiera się na rozmowę o pracę? Przed czym przestrzec, a także jak wspierać i dopingować, aby osoba szukająca pracy uwierzyła we własne siły?

Co znajdziesz w artykule?

• Rekrutacja w Polsce – pomóż osobie z Ukrainy przygotować się do rozmowy
• Wskazówki dla osób, które mają umówioną rozmowę kwalifikacyjną online
• Jak nie dać się oszukać, czyli nieuczciwym pracodawcom mówimy NIE!

| Pomoc Polski dla Ukrainy – co możesz zrobić dla uchodźców?

Rekrutacja w Polsce – pomóż osobie z Ukrainy przygotować się do rozmowy

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, który trwa na terenie ich państwa, sprawiła, że nasi sąsiedzi otrzymali łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy. Rząd zobowiązał się ułatwić uchodźcom znalezienie zatrudnienia, na które mogą liczyć osoby spełniające warunki legalnego pobytu. Ukraińcy mają też możliwość zarejestrowania się jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy. Z takiej pomocy skorzystało już wielu. Uchodźcy po przekroczeniu granicy chcą zapewnić swojej rodzinie godziwe warunki do życia. Być może także w Twoim bliskim sąsiedztwie znalazły się osoby pochodzenia ukraińskiego, które szukają źródła utrzymania. W jaki sposób możesz je emocjonalnie wspierać, jeśli lada dzień wybierają się na rozmowę rekrutacyjną? Co  kandydaci i kandydatki z Ukrainy powinni wiedzieć, zanim pojawią się na takim spotkaniu?

Przede wszystkim warto opowiedzieć takiej osobie, jak wygląda standardowa rozmowa o pracę w Polsce. W końcu ukraińskie zwyczaje rekrutacyjne mogą się bardzo różnić od naszych, dlatego warto dopasować się do obowiązujących kanonów. Oprócz dobrego CV, wieloletniego doświadczenia czy rozwiniętych kompetencji pracowniczych znaczenie mają także takie rzeczy jak formalny ubiór czy mowa ciała. Bardzo często rekruterzy pytają  o to, dlaczego kandydat zdecydował się aplikować na daną ofertę pracy, jakie dostrzega w sobie atuty, które może wykorzystać na nowym stanowisku, gdzie widzi się za 5-10 lat, a także jakie są jego słabe strony i największe osiągnięcia zawodowe. Pracodawcy proszą również o opowiedzenie czegoś o sobie, przedstawienie swojego doświadczenia i krótkiej historii zatrudnienia czy zaprezentowanie swoich pasji oraz zainteresowań.

| Praca dla Ukraińców – jak pomóc uchodźcom w jej znalezieniu?

Aby wypaść profesjonalnie i zrobić dobre pierwsze wrażenie, zawsze warto pokazać zaangażowanie i dowiedzieć się więcej o firmie, poznać jej profil, kulturę organizacji czy najważniejsze osiągnięcia. Możesz też przypomnieć osobie z Ukrainy, że nawet w Polsce zobowiązana jest do zachowania klauzuli poufności wobec wcześniejszych pracodawców. Wykorzystywanie statusu uchodźcy w negocjowaniu wynagrodzenia może przynieść odwrotny skutek. Najlepiej postawić na naturalność, szczerość i spróbować zaprezentować się z jak najlepszej strony jako pracownik rzetelny, odpowiedzialny i taki, któremu można zaufać.

Przygotuj też swojego kolegę lub koleżankę z Ukrainy na niestandardowe pytania. Zdarza się bowiem, że to właśnie z ich pomocą pracodawcy sprawdzają kreatywność przyszłych pracowników. Oczywiście zaznacz, że w kanonie pytań, które nie powinny się pojawić na rozmowie, są te, które dotyczą m.in. stanu zdrowia i przebytych chorób, wyznania, pochodzenia etnicznego czy orientacji seksualnej. Uchodźczynie powinny wiedzieć, że jeśli przyszły pracodawca zapyta o plany rodzinne, będzie to wyraźna dyskryminacja ze względu na płeć. Gdy pojawią się niestosowne pytania, kandydat może podkreślić podczas rozmowy, że tego typu informacje nie mają żadnego związku ze stanowiskiem, o jakie się ubiega.

Osobie, która pierwszy raz szuka pracy w Polsce, koniecznie zostaw kilka wskazówek dotyczących tego, o co warto zapytać na koniec rozmowy. Mogą to być kwestie związane m.in. z możliwym awansem i ścieżką rozwoju, rodzajem umowy, szkoleniami czy wartościami ważnymi dla firmy. Pamiętaj też, aby wszystkie powyższe informacje, cenne rady i rekrutacyjne tipy przekazywać z ogromnym wyczuciem. Osoby z Ukrainy w ostatnim czasie wiele przeszły, spotkały się z ogromnym stresem, dlatego Twoje wsparcie i pomoc w przygotowaniu do rozmowy powinny być pełne cierpliwości, empatii i zrozumienia.

| Jak rozpoznać, czy dobrze wypadłeś na rozmowie kwalifikacyjnej?

Wskazówki dla osób, które mają umówioną rozmowę kwalifikacyjną online

Rynek pracy po pandemii bardzo się zmienił. Być może także Twój kolega lub koleżanka z Ukrainy przekona się, że pracodawcy w niektórych przypadkach odchodzą już od standardowej formy rekrutacji na rzecz rozmowy online. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenny czas i jest po prostu wygodniejsze dla obydwu stron. Co zatem warto wiedzieć przed rekrutacją online? Przede wszystkim podpowiedz osobie z Ukrainy, że w gruncie rzeczy spotkanie online niewiele różni się od tego na żywo. Tutaj także liczy się mowa ciała i to, jak zaprezentujemy swoje kompetencje i doświadczenie.

W przypadku rekrutacji zdalnej należy zadbać o techniczne aspekty – np. dobre połączenie z internetem, zainstalowanie odpowiedniej platformy (np. Zoom, Skype czy Microsoft Teams) i znalezienie spokojnego oraz w miarę cichego miejsca na przeprowadzenie rozmowy. Doradź znajomej lub znajomemu, aby na wszelki wypadek sprawdzić głośność, ustawienie kamery i światła. Jeżeli coś, co znajduje się w tle może rozproszyć rekrutera, lepiej użyć neutralnej nakładki.

| 7 rzeczy, o które warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak nie dać się oszukać, czyli nieuczciwym pracodawcom mówimy NIE!

Duży napływ osób z Ukrainy sprawił, że niestety na polskim rynku pracy zaczęły pojawiać się oferty zatrudnienia dla uchodźców z zaniżonym wynagrodzeniem czy warunkami poniżej standardów. Zanim więc Twoi ukraińscy znajomi podpiszą jakąkolwiek umowę,  zweryfikujcie ogłoszenia, na które aplikowali. Przede wszystkim warto brać pod uwagę tylko te propozycje, w których pracodawca zamieścił adres i siedzibę firmy, nazwę stanowiska, wymagania, zakres obowiązków oraz informację o warunkach zatrudnienia. Bezwzględnie trzeba odrzucić oferty, w których np. przed rozmową rekruter prosi o przesłanie skanu dowodu albo o uiszczenie opłaty w celu udziału w rekrutacji. Mogą to być próby wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

Jeśli osoba z Ukrainy nie jest w stanie sama tego sprawdzić, spróbuj w jej imieniu poszukać opinii o danej firmie, przejrzyj stronę internetową czy profile pracodawcy w mediach społecznościowych. Warto też uzmysłowić uchodźcom, jak mogą wyglądać warunki pracy i pensje w danej branży. Może pomóc w tym np. kalkulator wynagrodzeń, który znajduje na stronie Pracuj.pl. Trzeba też przestrzec ukraińskich sąsiadów przed pracą po godzinach bez dodatkowego wynagrodzenia czy bezpłatnym okresem próbnym. Postaraj się uzmysłowić osobie, która szuka pracy w Polsce, ma PESEL, status uchodźcy i zalegalizowany pobyt, że na terenie naszego kraju przysługują jej takie sama prawa do wynagrodzenia za pracę czy świadczeń socjalnych, jak każdemu innemu polskiemu obywatelowi. Być może Twoje wsparcie i chęć niesienia pomocy sprawią, że nasi sąsiedzi znajdą u nas nie tylko schronienie i poczucie bezpieczeństwa, ale także wymarzoną pracę.

| Fake news – jak odróżnić go od prawdy?

Chcesz pomóc osobie z Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia? Na Pracuj.pl przygotowaliśmy specjalną zakładkę Робота, w której zamieszczane są oferty dla uchodźców.

 

Oceń artykuł