Porady Życie zawodowe Trudni ludzie w pracy? Dasz sobie radę!
27.04.2020  | 5 min czytania

Trudni ludzie w pracy? Dasz sobie radę!

27.04.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Nie wszystkie relacje w pracy układają się po naszej myśli. Zdarza się, że na naszej zawodowej drodze stają ludzie, z którymi naprawdę trudno się porozumieć i którzy sprawiają wrażenie, jakby współpraca w zespole nie miała dla nich żadnego znaczenia. Czasem na uszczypliwości warto zareagować uśmiechem - może wzbudzić u współpracownika dezorientację i skłonić go do przemyślenia swojego zachowania.

Napięte relacje między współpracownikami nie przynoszą niczego dobrego. Jeśli w pracy spotykamy się z osobami, które utrudniają nam wykonywanie obowiązków zawodowych, warto poznać sposoby na łatwiejszą koegzystencję z nimi.

Po pierwsze – przepracuj negatywne emocje

Nieodpowiednie zachowanie osób, z którymi współpracujemy, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie i emocje. Nawet jeśli wiemy, że postępujemy właściwie, czyjeś złośliwe lub nieprzychylne opinie mogą nas wytrącić z równowagi. W takiej sytuacji najlepszą strategią jest skupienie się na sobie i tym, co chcemy osiągnąć. Warto poszukać skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i skoncentrować się na pracy i swoich celach.

Gdzie jest granica szef – kolega

Po drugie – jasno komunikuj swoje odczucia

W postępowaniu z trudnymi ludźmi sprawdza się strategia, którą stosuje się też w przypadku konfliktów. Aby nie dopuścić do zaognienia sytuacji, należy jak najszybciej reagować na zachowania, które w naszym odczuciu są nie do zaakceptowania. Aby odniosło to oczekiwany skutek, trzeba spokojnie i bardzo jasno powiedzieć, dlaczego konkretne postępowanie tej osoby wywołało w nas rozdrażnienie bądź rozczarowanie. Ważne też, by postawić jasne granice w relacjach. Taki komunikat z dużym prawdopodobieństwem skłoni drugą stronę do refleksji i być może przyczyni się do tego, że w przyszłości powstrzyma się ona od niepożądanych zachowań lub słów.

Co trzyma nas w pracy? Kobiety kontra mężczyźni, starsi kontra młodsi

Po trzecie – zabezpiecz swoje interesy

Zdarza się, że osoby, z którymi współpracujemy, mają skłonności do częstej zmiany zdania albo wręcz mijania się z prawdą. Jeśli znajdują się one wyżej od nas w hierarchii służbowej, to warto prosić je o potwierdzenie podjętych decyzji na piśmie lub w jakikolwiek inny wiążący sposób. To ważne, byśmy nie musieli ponosić konsekwencji za czyjeś błędy, niedopatrzenia lub manipulacje.

Po czwarte – nie zapominaj o procedurach

O wiele łatwiej jest wyjść obronną ręką z sytuacji konfliktowej, jeśli potrafimy odeprzeć ataki bądź zarzuty za pomocą merytorycznych argumentów. Jeśli postępowanie naszego rozmówcy nie jest zgodne z procedurami przyjętymi w firmie, to po prostu powiedzmy mu o tym i nie dopuśćmy do tego, aby spór przeistoczył się w festiwal osobistych niesnasek. W ten sposób sprawimy, że prowadzenie profesjonalnej dyskusji dotyczącej interesów firmy będzie łatwiejsze.

Konflikt w pracy? Wykorzystaj go efektywnie!

Po piąte – na złe zachowanie reaguj… serdecznością

Z osobą, która jest nastawiona konfrontacyjnie, najlepiej postępować wręcz odwrotnie – z uśmiechem, serdecznością i spokojem. To, że ktoś zachowuje się nieodpowiednio, nie powinno powodować, że dajemy sobie przyzwolenie na podobne postępowanie. Poza tym taka strategia powoduje, że wytrącamy trudnemu współpracownikowi broń z ręki, przez co będzie bardziej skłonny do wypracowania ugodowej postawy.

Nauka na błędach, czyli jak wyciągnąć wnioski z konfliktu

Trudne zachowanie niejedno ma imię. Może się za nim kryć złośliwość, skłonność do manipulacji lub po prostu roszczeniowy, pełen pretensji charakter. Ważne, by w kontakcie z trudnymi osobami umieć zachować opanowanie i z chłodną głową podejść do prób wypracowania relacji umożliwiających współpracę.

Rekrutacja zdalna - zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

Oceń artykuł