Porady Życie zawodowe Telefon służbowy na urlopie – odbierać czy nie odbierać?
07.07.2020  | 4 min czytania

Telefon służbowy na urlopie – odbierać czy nie odbierać?

07.07.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Urlop to czas odpoczynku od pracy. Brzmi jak truizm, jednak czasem łatwo o tym zapomnieć, zwłaszcza osobom, które są bardzo zaangażowane w prowadzone przez siebie projekty. Jeśli i Ty na wakacjach odczuwasz pokusę, by sprawdzać firmową pocztę na komórce, lub dajesz innym przyzwolenie na kontakt, „gdyby coś się działo”, przeczytaj, dlaczego telefon służbowy na urlopie to kiepski pomysł.

Z artykułu dowiesz się:

• Dlaczego telefon służbowy powinien iść na urlop wtedy, kiedy Ty, ale nie razem z Tobą?
• Co przepisy prawa mówią na temat korzystania z telefonu służbowego na urlopie?
• Jak wyznaczać zdrowe granice, kiedy mimo wszystko musisz być pod telefonem na urlopie?

Telefon służbowy też potrzebuje urlopu – byle nie razem z Tobą!

Nie masz obowiązku odbierania telefonu służbowego na urlopie – nie musisz nawet zabierać go ze sobą. Tymczasem ankiety pokazują, że niemal połowa pracowników jest gotowa wykonywać pracę podczas urlopu, a co najmniej sprawdzać skrzynkę mailową i odbierać telefony z firmy! W dobie technologii mobilnych, elastycznej pracy i kontaktów ze znajomymi z bura na Facebooku granice pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym bardzo się zacierają. O ile jednak nie zawsze da się zamknąć laptopa punkt 17 i nie myśleć o pracy do następnego dnia, o tyle dla własnego zdrowia i komfortu urlop powinno się już traktować inaczej.

| Urlop wypoczynkowy – oto dowody, dlaczego warto z niego korzystać

W końcu jest on po to, by wypocząć, odciąć się mentalnie od spraw firmowych, nabrać dystansu i zmobilizować energię do efektywnego wykonywania obowiązków później. Przestrzeganie podziału na pracę i życie osobiste służy nie tylko Tobie, ale i firmie, która Cię zatrudnia. Zrelaksowany i zadowolony pracownik jest bardziej kreatywny, skoncentrowany na zadaniach i zaangażowany. Regularne urlopy, podczas których naprawdę wypoczywasz, a nie balansujesz pomiędzy pracą a wakacjami na tzw. workation, to również sposób na dbanie o zdrowie. Dzięki nim nie dopuszczasz do przemęczenia, które z kolei na dłuższą metę może prowadzić do obniżenia odporności i częstych infekcji, wypalenia zawodowego, a nawet depresji.

| 10 oryginalnych pomysłów na wakacje w Polsce

Tak więc kiedy idziesz na urlop, najlepiej wyślij na niego również swój telefon służbowy – z tym że dla niego wymarzoną destynacją będzie szuflada firmowego biurka. Nie bój się powiedzieć współpracownikom i klientom: „będę niedostępny pod telefonem na urlopie”. A ponieważ wiele spraw firmowych czy branżowych toczy się w social mediach, aby w pełni odciąć się od wszystkiego, co ma związek z pracą, możesz pójść o krok dalej i zrobić sobie większy detoks od urządzeń elektronicznych. Każdy, kto choć na kilka dni wakacji zrezygnował ze sprawdzania maili, informacji ze świata, korzystania z Facebooka, Instagrama i innych aplikacji, wie, jak dużo potrafi to zmienić i jak bardzo podnosi jakość wypoczynku. Dla mniej radykalnych – aktywność w internecie można też po prostu ograniczyć np. do 15 minut dziennie.

| Wakacyjny cyfrowy detoks – jak zacząć?

Telefon służbowy a urlop – co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Korzystanie z maila lub telefonu służbowego na urlopie może być potraktowane jako świadczenie pracy. Z drugiej strony nie ma obowiązku wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zgodnie z jego nazwą, czyli do odpoczywania. To pracownik decyduje, jak chce tym czasem dysponować – leżeć na plaży, remontować dom czy pomagać w fundacji jako wolontariusz. Zasadniczo jednak pracodawca nie powinien mu wypoczynku utrudniać telefonami w sprawach służbowych.

| Telefon służbowy – kiedy musisz odbierać, a kiedy nie

Warto pamiętać, że przepisy nie ograniczają się jednak tylko do Kodeksu pracy. W firmach obowiązują również wewnętrzne regulaminy zakładowe, które mogą stanowić o tym, że pewne grupy pracowników mają obowiązek pozostawania w stałym kontakcie z pracodawcą – również podczas urlopu. Takie zapisy dotyczą zwykle wyższej kadry menedżerskiej.

W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może też odwołać pracownika z urlopu (i przed tym nie uchroni nawet pozostawienie telefonu służbowego w biurze), jednak do takiego działania ma prawo tylko wtedy, gdy obecność danej osoby w firmie jest niezbędna ze względu na nieprzewidziane okoliczności, nieznane w chwili rozpoczynania urlopu. W takiej sytuacji pracodawca jest jednak zobowiązany do pokrycia poniesionych przez pracownika kosztów oraz ustalenia z nim terminu wykorzystania pozostałej części urlopu.

| Wybierasz się na urlop? Przeczytaj książki o tym, jak się odstresować

Musisz mieć telefon na urlopie? Dbaj o higienę kontaktów z pracodawcą

Co więc robić, kiedy sytuacja biznesowa zmusza Cię do tego, by jednak zabrać telefon służbowy na urlop? Po pierwsze warto jeszcze przed wyjazdem na wymarzone wakacje porozmawiać ze swoim pracodawcą i ustalić, żeby ten kontakt był ograniczony do naprawdę niezbędnego minimum. Jeśli sytuacja w firmie akurat wymaga tego, byś trzymał rękę na pulsie, spróbuj wyznaczyć sobie na to przedziały czasowe, np. umówić się, że jesteś dostępny dla pracodawcy o określonej porze – wtedy sprawdzasz maile i można do Ciebie zadzwonić. Możesz też wskazać jedną osobę do kontaktu z Tobą i ustalić z nią, w jakich sytuacjach ma dzwonić, a które kwestie muszą poczekać do Twojego powrotu.

| Przygotuj skrzynkę e-mailową na urlop

To bardzo ważne, by na urlopie nie być w trybie stałego „alertu” i oczekiwania na telefon z pracy –potrafi to zepsuć wypoczynek nawet w najpiękniejszych okolicznościach przyrody. Głową jesteś bowiem cały czas w problemach firmowych. W wyjątkowych momentach, kiedy okaże się, że Twoja obecność i decyzyjność są niezbędne, a telefony służbowe co chwila przerywają Ci błogi spokój, możesz wystąpić o uznanie tego dnia jako spędzonego w pracy, o wypłatę za ten okres pełnego wynagrodzenia i o przyznanie Ci dnia wolnego w innym terminie.

| Praca na urlopie i urlop podczas pracy – jak to ze sobą połączyć?

Oceń artykuł