Porady Życie zawodowe Telefon służbowy – kiedy musisz odbierać, a kiedy nie
28.02.2019  | 5 min czytania

Telefon służbowy – kiedy musisz odbierać, a kiedy nie

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Jeśli zakończyłeś pracę, nie musisz odbierać telefonu służbowego ani odpowiadać na maile. Pracodawca może Cię do tego zobowiązać, ale powinien przyznać Ci rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych lub dodatkowe wynagrodzenie za czas dyżuru.

Odbieranie telefonu służbowego po godzinach pracy

Jako pracownik etatowy masz obowiązek wykonywać obowiązki wynikające z umowy o pracę i realizować polecenia pracodawcy. Nie musisz tego robić po zakończeniu pracy, ponieważ kodeks pracy gwarantuje Ci prawo do odpoczynku.

Reguły korzystania z telefonu i komputera służbowego

Pracodawca nie może zobligować Cię do odbierania służbowej komórki poza godzinami pracy, chyba że przyzna Ci rekompensatę. Jeśli oczekuje, że będziesz dostępny „pod telefonem”, powinien wypłacać dodatkowe wynagrodzenie za dyżur lub uznać za nadgodziny dodatkowy czas, jaki poświęciłeś na załatwianie spraw służbowych.  

Jeśli zobowiążesz się do dyżurowania, otrzymasz wynagrodzenie, ale tylko pod warunkiem, że będziesz odbierać telefony służbowe. Dodatek nie będzie Ci przysługiwać, jeżeli w trakcie dyżuru nie przeprowadzisz żadnej rozmowy. Tak wynika z art. 151 kodeksu pracy. Czas dyżuru nie może naruszać Twojego prawa do odpoczynku.

Niedozwolone zapisy w umowie o pracę

Gdy zajmujesz stanowisko kierownicze…

Pełnienie funkcji kierownika lub zarządzanie zakładem pracy w imieniu pracodawcy skutkuje utratą prawa do wynagrodzenia za nadgodziny. Wyjątek stanowi praca ponad wymiar w niedzielę i święto. Tak wynika z art. 151 kodeksu pracy.  

Nienormowany czas pracy – dla kogo?

Jak godzić życie prywatne i zawodowe?

Czasami odbieranie telefonów po godzinach stanowi konieczność, ale warto zachować zdrowe podejście do obowiązków i odpoczywać, gdy to możliwe. Aby czerpać radość z pracy:

  • Zapoznaj się z warunkami przed podjęciem zatrudnienia.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiedz się, jakie są oczekiwania pracodawcy np. w kwestii Twojej dyspozycyjności. Warto zorientować się, czy Twoja praca będzie wiązać się z wyjazdami służbowymi.

  • Naucz się planować.

Dobrze jest organizować swoją pracę w taki sposób, by wykonać obowiązki w wyznaczonym czasie. Samodyscyplina jest szczególnie ważna, gdy np. Twoje wynagrodzenie nie zależy od liczby przepracowanych godzin, ale od efektywności.  

Niezależnie od tego, jak ambitne i wymagające projekty realizujesz, znajdź czas na odpoczynek. Dzięki temu, że czasami wyłączysz służbowy telefon i zrzucisz z siebie brzemię odpowiedzialności, zyskasz spokój i będziesz mógł w pełni zaangażować się w budowanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, rozwijanie zainteresowań itd.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł