Porady Życie zawodowe Szukasz pracy? Oto 5 cech, bez których ani rusz
22.10.2015  | 3 min czytania

Szukasz pracy? Oto 5 cech, bez których ani rusz

22.10.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu admin

Strong and muscled boxer armsNiby nic takiego – wystarczy przygotować dobre CV i odpowiedzieć na ofertę. A później telefon praktycznie się urywa, rekruterzy zapraszają na spotkania, a Ty masz komfort wyboru swojego wymarzonego pracodawcy. Poszukiwanie pracy niestety nie zawsze tak wygląda.. Dlatego warto zastanowić się jaki oręż dobrać i w jakie cechy charakteru uzbroić się, kiedy rozpoczynasz poszukiwania.

 

 

1. Determinacja i aktywność

- Moja znajoma nie jest do końca zadowolona ze swojego aktualnego miejsca pracy. Niby szuka czegoś nowego… ale robi to jakby bez przekonania. Czasem mam wrażenie, że do podjęcia nowego wyzwania namawiam ją bardziej ja – komentuje Marta, specjalista ds. PR w niewielkiej agencji komunikacji.

Trudno oczekiwać efektów, jeśli samemu nie wierzy się w powodzenie i zwyczajnie nie podejmuje się żadnej aktywności. A tych może być wiele, np. aktywne odpowiadanie na oferty pracy.

Aktywność jest mile widziana także na etapie rozmów o pracę.

Nie ma co ukrywać – praca sama się nie znajdzie. Rekruterzy doceniają, jeśli kandydat posiada wiedzę na temat firmy, do której aplikuje, zna schemat jej działania, asortyment, który oferuje na rynek. Trudno o posadę, bez pokazania swojej aktywności i zaangażowania już na tym podstawowym etapie – mówi Magdalena Kocikowska, Specjalista ds. personalnych w Vadain International.

 

2. Systematyczność i wytrwałość

Nawet jeśli poszukiwania przedłużają się o kolejne miesiące nie należy się poddawać i zaniechać poszukiwań.

Moje doświadczenie pokazuje, że kluczem do sukcesu okazało się wpisanie poszukiwania pracy w mój codzienny plan dnia. Aktualne oferty sprawdzałam codziennie rano. Dopasowywanie CV do konkretnych ofert zajmowało mi zazwyczajnkilkanaście do kilkudziesięciu minut. Miałam jednak pewność, że odpowiedziałam na wszystkie interesujące mnie ogłoszenie, a moje dokumenty aplikacyjne były „szyte na miarę” – opowiada Halina, inżynier w ogólnopolskiej firmie budowlanej. – Dość szybko po przyjęciu tej taktyki zobaczyłam efekty. Telefon zaczął dzwonić, a ja zaczęłam być zapraszana na spotkania – dodaje.

Eksperci radzą, że dobrze jeśli sprawdzanie ofert i wysyłanie CV wejdzie nam w nawyk i będzie czynnością, którą wykonujemy codziennie o tej samej porze np. pijąc poranną kawę przed wyjściem do pracy.

 

3. Komunikatywność

Odśwież swoją sieć kontaktów i postaw na networking.

Do niedawna nie zdawałem sobie sprawy jak ważna jest komunikatywność i otwartość na nowe znajomości. O wakacie na stanowisku, które aktualnie zajmuję dowiedziałem się na branżowej konferencji poświęconej komunikacji w social media podczas rozmowy przy kawie z jednym z prelegentów. Zaraz po powrocie do domu przygotowałem swoje CV i wysłałem aplikację – mówi Krzysztof, Social Media Manager.

Wbrew powszechnej opinii nie jest to bowiem proszenie o posadę czy zatrudnienie, ale pielęgnowanie dotychczasowych relacji, która w przyszłości może przełożyć się na uzyskanie wzajemnych korzyści. Większość dostępnych badań wskazuje na siłę networkingu. Komunikatywność przyda się także z pewnością już na samej rozmowie o pracę. Umiejętność pokazania wtedy swoich mocnych stron czy swobodnej odpowiedzi nawet na niełatwe pytania, będą na wagę złota.

 

4. Otwarty umysł

Warto pamiętać, że największym wrogiem w długotrwałym poszukiwaniu pracy zniechęcenie, obniżona motywacja i poczucie własnej wartości. W takiej sytuacji utrzymać otwarty umysł i przemyśleć swoją strategię poszukiwania pracy. Odpowiedź na pytania:

  • Czy docierasz do wszystkich odpowiednich ogłoszeń o pracę i korzystasz z różnych dostępnych narzędzi?
  • Czy Twoje CV jest na pewno tak dobre jak uważasz?
  • Jak możesz lepiej wypadać podczas rozmów kwalifikacyjnych?

 

Często dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie jednego celu długoterminowego i kilku mniejszych, krótkoterminowych. Zamiast znalezienia pracy na zupełnie nowym stanowisku w całkowicie nowej branży, spróbuj na początek zmienić dział czy zespół w swojej firmie, co choć trochę przybliży Cię do pracy Twoich marzeń.

 

5. Równowaga

Szukanie pracy to również… praca. I tak jak każda inna, może przynieść nam stres, frustracje i zniechęcenie. Dlatego warto zadbać o równowagę i znaleźć zajęcie, które pozwoli nam odsapnąć i złapać oddech od poszukiwań.

Oceń artykuł