Szef mówi Ci, że pieniądze nie są ważne? Lepiej zmień tę pracę!

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 4.88/5 (8)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 4.88/5 (8)

Rozmowy z szefem o podwyżce mogą spędzać sen z powiek. Szczególnie jeśli ten, zapytany o zwiększenie wynagrodzenia, wije się jak piskorz. Oto 3 powszechne scenariusze negocjacji. Zobacz, jak radzić sobie z argumentami szefa, który wszelkimi sposobami nie chce dać Ci podwyżki.

Podwyżki nie będzie, bo…

Scenariusz nr 1 – odwlekanie w czasie

Podwyżkę dostaniesz, owszem, ale nie teraz. Wkrótce, niebawem, kiedy sytuacja się poprawi, kiedy się odpowiednio wykażesz. To częsta taktyka – odwlekanie podwyżki w czasie. Oczywiście może być to uzasadnione – na przykład masz do ukończenia istotny projekt i Twoje przyszłe wynagrodzenie będzie zależało od jego powodzenia albo decydujące będą wyniki oceny rocznej. Zdarza się i tak, że firma na dany rok nie zabudżetowała tylu podwyżek i ze zwiększeniem pensji musisz poczekać do nowego roku. Istotne jest, aby znać czas, w którym podwyżkę dostaniesz albo możesz dostać. Gorzej – jeśli szef rzuca ogólnikami. “Niebawem” czy “wkrótce” to równie dobrze przyszły miesiąc, co przyszły rok.

Rada: Poproś o wyznaczenie dokładnej daty podwyżki albo rozmowy o podwyżce. Zapytaj też dokładnie, od czego będzie zależeć decyzja o przyznaniu Ci wyższego wynagrodzenia i kto ją będzie podejmował. Być może w tym czasie będziesz w stanie zrobić jeszcze coś, co zwiększy Twoje szanse na wymarzoną pensję.

Scenariusz nr 2 – albo awans, albo podwyżka

Awansujesz, więc to już wystarczająca nagroda. Podwyżki przy tym nie będzie. Najwyraźniej “góra” uznała, że samo wyższe stanowisko da Ci odpowiednią motywację do wzmożonej pracy.

Rada: W rozmowie z szefem przypomnij, że Twój awans to nie tylko przywilej, ale i więcej obowiązków, większa odpowiedzialność i konieczność nauczenia się nowych rzeczy. Jako pracownik rozwijasz się, więc chcesz, aby było to widoczne także w Twoi wynagrodzeniu. Możesz również powołać się na wynagrodzenia rynkowe (sprawdzisz ich poziom na www.zarobki.pracuj.pl) – pokaż, że na tym stanowisku tak zwane widełki wynagrodzeń są wyższe niż Twoja obecna pensja. Jeśli podwyżka nie jest możliwa w tym momencie, poproś o konkretną datę, kiedy będziesz mógł liczyć na zmianę w tym obszarze (patrz punkt 1).

Scenariusz nr 3 – grunt, że się rozwijasz

Pamiętacie taki obrazek, na którym oburzony szef mówi, że podwyżka nie jest potrzebna, wystarczy przecież satysfakcja z pracy? To ten przypadek. Szef uważa, że sam fakt zajmowania się ciekawymi zadaniami albo prowadzenia innowacyjnego projektu wystarczy. W końcu rozwój jest bezcenny.

Rada: Powiedz szefowi, że bardzo zależy Ci na rozwoju zawodowym, ale chciałbyś również, aby Twoje rosnące doświadczenie, rozwijające się kompetencje czy zwiększająca wiedza przekładały się na odpowiednie wynagradzanie Twojej pracy. Z czasem stajesz się coraz lepszym specjalistą i chciałbyś, aby firma to doceniła również finansowo.

Podwyżki jak nie było, tak nie ma?

Wszelkie sposoby negocjacji zawodzą, a Ty jesteś ciągle zwodzony? Pomyśl o zmianie pracy! Możesz zyskać nie tylko wyższą pensję na wstępie, ale i klarowne zasady przyznawania podwyżek – zapytaj o to już na rozmowie kwalifikacyjnej. Uruchom aplikację Pracuj.pl w telefonie i zacznij na bieżąco sprawdzać nowe ogłoszenia o pracę! Być może już niedługo będziesz cieszyć się wyższymi zarobkami.

Zobacz najnowszy spot Pracuj.pl i sprawdź, czy nie szukasz:

Pieniądze to nie wszystko

W życiu zawodowym są oczywiście sytuacje, w których nie stawiamy zarobków na pierwszym miejscu. Zastanów się, na czym w danym momencie przede wszystkim Ci zależy. Jeśli marzysz o roli menedżera i w obecnej firmie w końcu dostałeś swój zespół, zdobądź doświadczenie w zarządzaniu nim, nawet jeśli nie otrzymałeś satysfakcjonującej podwyżki. Za kilka miesięcy będziesz mógł poszukać innej, lepiej płatnej pracy, ale już na stanowisku menedżera.

Oceń artykuł


Narzędzia