Porady Życie zawodowe Szef mówi Ci, że pieniądze nie są ważne? Lepiej zmień tę pracę!
04.10.2017

Szef mówi Ci, że pieniądze nie są ważne? Lepiej zmień tę pracę!

04.10.2017
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(4.88)

Rozmowy z szefem o podwyżce mogą spędzać sen z powiek. Szczególnie jeśli ten, zapytany o zwiększenie wynagrodzenia, wije się jak piskorz. Oto 3 powszechne scenariusze negocjacji. Zobacz, jak radzić sobie z argumentami szefa, który wszelkimi sposobami nie chce dać Ci podwyżki.

Podwyżki nie będzie, bo…

Scenariusz nr 1 - odwlekanie w czasie

Podwyżkę dostaniesz, owszem, ale nie teraz. Wkrótce, niebawem, kiedy sytuacja się poprawi, kiedy się odpowiednio wykażesz. To częsta taktyka - odwlekanie podwyżki w czasie. Oczywiście może być to uzasadnione - na przykład masz do ukończenia istotny projekt i Twoje przyszłe wynagrodzenie będzie zależało od jego powodzenia albo decydujące będą wyniki oceny rocznej. Zdarza się i tak, że firma na dany rok nie zabudżetowała tylu podwyżek i ze zwiększeniem pensji musisz poczekać do nowego roku. Istotne jest, aby znać czas, w którym podwyżkę dostaniesz albo możesz dostać. Gorzej - jeśli szef rzuca ogólnikami. “Niebawem” czy “wkrótce” to równie dobrze przyszły miesiąc, co przyszły rok.

Rada: Poproś o wyznaczenie dokładnej daty podwyżki albo rozmowy o podwyżce. Zapytaj też dokładnie, od czego będzie zależeć decyzja o przyznaniu Ci wyższego wynagrodzenia i kto ją będzie podejmował. Być może w tym czasie będziesz w stanie zrobić jeszcze coś, co zwiększy Twoje szanse na wymarzoną pensję.

Scenariusz nr 2 - albo awans, albo podwyżka

Awansujesz, więc to już wystarczająca nagroda. Podwyżki przy tym nie będzie. Najwyraźniej “góra” uznała, że samo wyższe stanowisko da Ci odpowiednią motywację do wzmożonej pracy.

Rada: W rozmowie z szefem przypomnij, że Twój awans to nie tylko przywilej, ale i więcej obowiązków, większa odpowiedzialność i konieczność nauczenia się nowych rzeczy. Jako pracownik rozwijasz się, więc chcesz, aby było to widoczne także w Twoi wynagrodzeniu. Możesz również powołać się na wynagrodzenia rynkowe (sprawdzisz ich poziom na www.zarobki.pracuj.pl) - pokaż, że na tym stanowisku tak zwane widełki wynagrodzeń są wyższe niż Twoja obecna pensja. Jeśli podwyżka nie jest możliwa w tym momencie, poproś o konkretną datę, kiedy będziesz mógł liczyć na zmianę w tym obszarze (patrz punkt 1).

Scenariusz nr 3 - grunt, że się rozwijasz

Pamiętacie taki obrazek, na którym oburzony szef mówi, że podwyżka nie jest potrzebna, wystarczy przecież satysfakcja z pracy? To ten przypadek. Szef uważa, że sam fakt zajmowania się ciekawymi zadaniami albo prowadzenia innowacyjnego projektu wystarczy. W końcu rozwój jest bezcenny.

Rada: Powiedz szefowi, że bardzo zależy Ci na rozwoju zawodowym, ale chciałbyś również, aby Twoje rosnące doświadczenie, rozwijające się kompetencje czy zwiększająca wiedza przekładały się na odpowiednie wynagradzanie Twojej pracy. Z czasem stajesz się coraz lepszym specjalistą i chciałbyś, aby firma to doceniła również finansowo.

Podwyżki jak nie było, tak nie ma?

Wszelkie sposoby negocjacji zawodzą, a Ty jesteś ciągle zwodzony? Pomyśl o zmianie pracy! Możesz zyskać nie tylko wyższą pensję na wstępie, ale i klarowne zasady przyznawania podwyżek - zapytaj o to już na rozmowie kwalifikacyjnej. Uruchom aplikację Pracuj.pl w telefonie i zacznij na bieżąco sprawdzać nowe ogłoszenia o pracę! Być może już niedługo będziesz cieszyć się wyższymi zarobkami.

Zobacz najnowszy spot Pracuj.pl i sprawdź, czy nie szukasz:

Pieniądze to nie wszystko

W życiu zawodowym są oczywiście sytuacje, w których nie stawiamy zarobków na pierwszym miejscu. Zastanów się, na czym w danym momencie przede wszystkim Ci zależy. Jeśli marzysz o roli menedżera i w obecnej firmie w końcu dostałeś swój zespół, zdobądź doświadczenie w zarządzaniu nim, nawet jeśli nie otrzymałeś satysfakcjonującej podwyżki. Za kilka miesięcy będziesz mógł poszukać innej, lepiej płatnej pracy, ale już na stanowisku menedżera.

Oceń artykuł