Porady Życie zawodowe Szczepionka na koronawirusa – czy pracodawca może jej od Ciebie wymagać?
12.03.2021  | 5 min czytania

Szczepionka na koronawirusa – czy pracodawca może jej od Ciebie wymagać?

12.03.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Koronawirus: szczepienie COVID-19

Nie wszyscy Polacy deklarują chęć zaszczepienia się na COVID-19. Niektórzy też po prostu nie mogą tego zrobić z powodów zdrowotnych. Poza tym lista oczekujących na szczepienie jest długa i może się okazać, że będzie trzeba jeszcze trochę na nie poczekać. Warto więc się dowiedzieć, czy pracodawca ma prawo wymusić na Tobie taką decyzję. Czy szczepionka na koronawirusa to konieczność, czy masz prawo do własnej decyzji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

• Prawo pracy a szczepienia na COVID-19
• Szczepionka na koronawirusa – czy możesz jej odmówić?
• „Kiedy szczepionka na koronawirusa?” – czy pracodawca może Cię o to zapytać?

Już od niemal roku koronawirus jest naszą codziennością. To sprawiło, że część osób przestała w nim widzieć ogromne zagrożenie. Inni z kolei już przebyli tę chorobę i zyskali tymczasową odporność. Z tego i wielu innych powodów (takich jak np. obawa przed powikłaniami) niektórzy rezygnują z możliwości skorzystania ze szczepionki na koronawirusa.

| Nowa normalność: jak pół roku pandemii wpłynęło na nasze życie zawodowe?

Pewnie każdy z nas (także pracodawcy) chciałby, żeby rzeczywistość wróciła do stanu sprzed pandemii. Mogą w tym pomóc szczepienia. Ale wiemy, że nie wszyscy mogą bądź chcą poddać się takiej procedurze medycznej. Czy szef ma prawo wymagać od Ciebie obowiązku zaszczepienia się?

Prawo pracy a szczepienia na COVID-19

Według prawa, jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, powinien wykorzystać wszelkie dostępne środki, aby wyeliminować lub ograniczyć to niebezpieczeństwo. Tak wynika z art. 222 par. 1 Kodeksu pracy. Zapis ten zobowiązuje pracodawcę do oceny stopnia narażenia na czynniki biologiczne i wprowadzenia stosownych zabezpieczeń. Nie daje mu jednak podstawy do zmuszenia pracownika do obowiązkowego szczepienia.

| Test na koronawirusa – czy pracodawca może Cię do niego zmusić?

Od rozpoczęcia programu szczepień w grudniu 2020 roku przyjęcie szczepionki na COVID-19 jest dobrowolne i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Oznacza to, że pracodawca nie może w jakikolwiek sposób wymuszać na Tobie konieczności zaszczepienia się. Przepisy rozporządzenia do Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2012 r. poz. 892) nie wskazują wirusa SARS-CoV-2 jako biologicznego czynnika chorobotwórczego. Również inne regulacje prawne nie dają pracodawcy podstawy do skierowania Cię na szczepienie.

Szczepionka na koronawirusa – czy możesz jej odmówić?

Pracodawca może więc zachęcać pracowników do skorzystania ze szczepień na koronawirusa (np. poprzez akcje informacyjne czy promocyjne). Nie ma natomiast prawa oczekiwać od Ciebie deklaracji co do tego, czy zamierzasz się zaszczepić, ani tym bardziej wydawać takiego polecenia służbowego. W takiej sytuacji możesz więc się nie zgodzić i nie grożą Ci z tego powodu żadne konsekwencje. Pracodawca nie może wówczas przenieść Cię na inne stanowisko ani odmówić Ci dopuszczenia do zadań służbowych. Aby to zrobić, musiałby dysponować dokumentem stwierdzającym przeciwwskazania do pracy na określonym stanowisku (np. orzeczeniem lekarskim) – a na tej podstawie nikt mu go nie wyda.

Zgodnie z aktualnymi przepisami z powodu odmowy szczepienia nie powinny Ci grozić ani odpowiedzialność porządkowa, ani jakiekolwiek gorsze traktowanie ze strony pracodawcy. Oznacza to, że za dyskryminację można uznać także np.:

  • benefity za poddanie się szczepionce na COVID-19,
  • niedopuszczanie do wyjazdów lub podejmowania projektów przez pracowników niezaszczepionych.

„Kiedy szczepionka na koronawirusa?” – czy pracodawca może Cię o to zapytać?

Informacja o tym, czy kandydat się zaszczepił, nie powinna wpływać także na decyzję rekrutera. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie ma zatem prawa zapytać potencjalnego pracownika ani o to, czy został zaszczepiony, ani o to, czy planuje szczepienie w przyszłości. Jeżeli jednak ubiegasz się o stanowisko medyczne, przyszły pracodawca może nawiązać do kwestii szczepienia, mówiąc, że np. masz prawo zgłosić się na nie we wcześniejszym terminie (zgodnie z rządowym harmonogramem szczepień COVID-19). To samo dotyczy miejsc pracy związanych ze szkolnictwem (szkoły, uczelnie) czy opieką i wychowaniem (żłobki, przedszkola).

Niezależnie jednak od stanowiska, pamiętaj o tym, że szczepienie nie ma charakteru obowiązkowego. Ludzie nie chcą przyjąć szczepionki na koronawirusa z różnych powodów, również zdrowotnych, a pracownik nie ma obowiązku informować nikogo o swoim stanie zdrowia. Z tego powodu przeprowadzanie w firmie np. ankiet o zamiarach zaszczepienia się – również nie powinno mieć miejsca.

| 4 rzeczy, o które rekruter nie może Cię zapytać

Wiesz już, że pracodawca nie może Cię zmusić do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Jeśli jednak nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, dowiedz się więcej na temat szczepionek na COVID-19 w rzetelnych źródłach – najlepiej na stronie rządowej. Rozważ wszystkie za i przeciw, a następnie podejmij świadomą decyzję – w końcu chodzi tu o Twoje zdrowie!

Oceń artykuł