Szanuj szefa swego, możesz mieć gorszego?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 3/5 (4)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 3/5 (4)

szanuj szefa swego mozesz miec gorszegoZnasz biurowe porzekadło „Szanuj szefa swego, możesz mieć gorszego”? Zapotrzebowanie na fajnych przełożonych jest ogromne, niestety czasem przychodzi nam zmierzyć się z prawdziwymi potworami rodem z amerykańskiej komedii „Szefowie wrogowie”, która kilka lat temu szturmem podbiła kina w Polsce i za oceanem.

 

 

Każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu miał ochotę wypchnąć swojego szefa przez okno albo przynajmniej zatrzasnąć na zawsze w biurowej windzie. Powodów do tego jest bez liku, niektóre poważne: brak awansu, zmuszanie do nadgodzin, przywłaszczenie pracy innych i niesprawiedliwe ocenianie naszych dokonań czy mobbing.

Ale zanim popadniesz w mroczne fantazje o tym, jak się szefa pozbyć, możesz zawsze spróbować znaleźć do niego tzw. kod dostępu. Bo tak naprawdę pewnie można się jakoś lepiej z nim skomunikować. Wiele też zależy od postawy jaką przyjmiesz.

 

Postaw na proaktywną komunikację

Jeśli zawsze czekasz na polecenia, które wyda Ci szef, czas wziąć sprawy w swoje ręce. Postaw na proaktywność. Pokaż, że potrafisz sam zarządzić zadaniami, zbierz informację, a przełożonemu przedstaw już gotowy cel oraz kroki, dzięki którym chcesz go wykonać. Aby wybić szefowi potencjalne argumenty z ręki, przygotuj się na pytania o punkty krytyczne projektu lub potencjalne kryzysy, jakie może wywołać. Zadbaj o to, by rozmowa nie schodziła na tematy poboczne. Bądź konkretny i merytoryczny.

 

Bądź transparentny

Podstawą udanej współpracy w każdym zespole jest zaufanie. Nie dawaj swojemu szefowi powodów do jego utraty. Bądź transparentny. Swoich błędów nie zamiataj pod dywan, tylko powiedz o nich zawczasu, by wspólnie z przełożonym znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji i uniknąć prawdziwego kryzysu. Jeśli wymaga tego sytuacja – przeproś. Unikniesz w ten sposób sytuacji, kiedy sfrustrowany szef wyładuje na Tobie złość nie tylko za pomyłkę, ale również nielojalność i ukrywanie ważnych informacji.

 

Wyprzedzaj atak

Jeśli nie rozumiesz swojego szefa jako człowieka, Wasza współpraca może być trudna. Dlatego zaproponuj spotkanie podczas, którego oboje określicie swoje oczekiwania i wskażecie zachowania, które szczególnie Was denerwują w drugiej stronie. Znając swojego partnera dużo łatwiej będzie Ci wyprzedzić jego atak, dostarczając informacje, projekty w taki sposób jaki tego oczekuje. O pomoc przy takim spotkaniu możesz także poprosić kogoś z działu HR, kto pomoże Wam się dogadać.

 

Sprawdź 4 sygnały, że czas zmienić szefa

 

Bazuj na danych

Wiele osób przychodzi do swoich przełożonych z genialnymi pomysłami, a później oburza się, że nie są one wprowadzane w życie. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że to czysta złośliwość szefa, ale może być i tak, że zwyczajnie to pracownicy nie odrobili pracy domowej, nie wykonali właściwej analizy sytuacji czy analizy zysków i strat. W pracy zawodowej zawsze stawiaj na profesjonalizm, bazuj na danych i to je traktuj jako podstawę swoich projektów i rekomendacji. Jeśli danych nie masz, poproś szefa o konsultację – być może ma on większą perspektywę problemu i podzieli się nią z Tobą.

 

A w sytuacji kryzysowej… zachowaj spokój

Jeśli przychodzi Ci współpracować z najtrudniejszym przypadkiem – szefem cholerykiem i furiatem radę z przymrużeniem oka ma dla Ciebie ma Kathy Ver Eecke, założycielka bloga workingforwonka.com. Podkreśla ona, że jeśli znajdziesz się już w epicentrum wybuchu, wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a przez to ucieczka niemożliwa, pozostają już tylko 4 rzeczy do zrobienia (a właściwie nie robienia):

  • nie uspokajaj – nie uda Ci się,
  • nie racjonalizuj sytuacji – nie zostaniesz zrozumiany,
  • nie prowokuj jeszcze bardziej – tylko pogorszysz sytuację,
  • nie próbuj wygrać kłótni – na pewno jej nie wygrasz.

Co według Ver Eecke należy zrobić? Zachować spokój i przeczekać, aż emocje opadną.

 

A Wy, jakie macie sprawdzone rady na współpracę z szefami rodem z piekła?

Oceń artykuł


Narzędzia